Председателят на БЧК Христо Григоров: Арестуваха ме показно, защото щях да се кандидатирам за презид

Избрано 22.02.2015 11:09

Председателят на БЧК Христо Григоров е роден на 14 октомври 1944 г. в Благоевград. Завършил е фармация във ВМИ - София. Специализирал Международни икономически отношения. Бил е ръководител на представителството на фирма "Бик гулден" - Германия, генерален директор на фирма "Бристол Майерс Скуиб" - САЩ за България, председател на УС на Търговска банка "Средец", член на борда на директорите на Българо-американската банка за инвестиции и развитие. Името на Григоров беше замесено през 2006 г. в грандиозен скандал за злоупотреби с дарения в размер на десетки милиони левове. Съдът оправда шефа на БЧК, но преди това той бе показно задържан и изпратен в килия. Разследването е прекратено с мотив "липса на престъпление".

- БЧК, който оглавявате, е част от националната ни сигурност, включен е в националния план за защита на населението. Напоследък над България се стовариха доста бедствени ситуации...
- Тази организация навърши 136 години - период, в който сме изградили огромен опит, спечелили сме доверие. Сега се чувства промяна в работата на институциите, защото ако направим един анализ на това, което ставаше преди, ще да се види, че не всичко между тях беше в синхрон и до голяма степен се отразяваше на бързата и ефективна помощ. Една от най-работещите беше ГД ”Пожарна безопасност и защита на населението”. Заедно с нейните служители газехме в калта, спасявахме бедстващи хора,

вадехме затрупани трупове

В същото време между институциите имаше напрежение, това се знае. Благодарение на тази по-добра координация, при последното наводнение се разбра, че институциите работят и щетите от бедствията бяха много по-малки. Бих искал да отбележа, че през тази година дъждът, който падна, не беше по-малък, отколкото този през миналата. Но сега ги нямаше тези апокалиптични картини, които гледахме в Аспарухово, защото държавните институции упражниха контрол върху водоемите. Започна се контролирано изпускане на водата и, както виждате, не се стигна до сериозна трагедия.

- Нека да ви върна и на един друг щекотлив въпрос – този с бежанците и имигрантите. Част от хората не възприемат грижите към тях като правилни и адекватни...?
- Разбирам вашия въпрос, но най-напред трябва да направим един анализ на състоянието, в което се намира българският народ. Никак не му е лесно в борбата за оцеляване. Народът ни живее много бедно, и изведнъж идват едни хора, за които държавата отделя немалък ресурс, и то не само държавен, но и помощи от чужбина. И някак си се създава едно впечатление - ето, виждате ли, помага се на тези, а на нас не се помага. Това е едната страна на въпроса, но другата - от чисто хуманитарна гледна точка, това са хора, които са напуснали домовете си не по собствено желание. Ако видите една майка с три четири дечица - гладни, болни, просто ще почувствате необходимостта да помагате. Въпросът е чисто хуманен. На тези хора трябва да се помага. Така че не може да се говори, че отношението на българина към бежанците е негативно, но има неща, които трябва да се направят. На първо място да тръгне българската икономика, да си оправим собствената къща, българският народ да заживее по-добре, и чак тогава бихме могли да кажем, че ще откликнем и ще решим големите проблеми на бежанците.

- Как смятате, склонен ли е българинът на дарения?
- Да, определено. В ценностната система на българина съществува понятието да подаде ръка, да бъде милосърден. Това показаха и последните благотворителни кампании. Ето, миналата година, ако направим един анализ, ще видим, че БЧК заедно с българския народ, с помощта на държавните институции, с помощта отвън, е успял да подпомогне с около 14 милиона лева. Близо 60 процента от набрания финансов ресурс е от българския бизнес и от българските вериги.

- Кажете някои от по-изявените дарители?
- Българският народ е този, който дарява! Досега основните дарители бяха хората, които имаха малки пенсии и заплати, и даряваха по 5-10-20 лева. Оттам се натрупваха финансовите ресурси, които влизаха в БЧК. Но сега, бизнесът е този, който формира основно приходите по нашите апели за помощ. Защото тази помощ ние връщаме в българското общество във вид храни, на лекарства, на одеяла и т.н. Няма да споменавам имена, защото бях помолен изрично за това. Хората даряват не да бъдат рекламирани, да бъдат афиширани... Ще ви дам един пример с

един човек, който даде 300 000 лева!

Представяте ли си?! Извади и даде 300 хиляди лева! Но каза: „Давам ги при условие, че нито моето име, нито името на структурата, която ръководя, ще бъде споменавана. Давам ги от сърце, за да помогна на хората в беда, без да правя пиар акция”. А друг даде 200 000 евро при същите условия. Е, това не е ли достойно за уважение?! Когато ние се обадихме и казахме, че има спешна нужда от вода, тогава всички производители на вода се обадиха и 60 тира с по 20 тона ръгнаха към бедстващите региони. Разбирате ли за какво става въпрос – това са над 1 милион и 200 хиляди литра вода! Това вече говори, че и самите бизнесмени имат друго отношение.

- Ще ви върна доста години назад, когато срещу вас лично имаше обвинения в злоупотреби с дарения към БЧК в размер на десетки милиони левове. Дори бяхте арестуван и следствен...
- Това е един тъжен период не само за мен, но и за целия български народ. Аз бях пионерът на една политика - първо те арестуват, а след това търсят доказателства.

Това се случи преди шест години, когато аз получих предложение да участвам като кандидат в президентските избори. И въпреки, че отказах, ми скроиха този сценарий, за да може да ме дискредитират. Но както знаете, прокуратурата сне всички обвинения, извиниха се и въпросът приключи. Тази ситуация издигна още повече авторитета на БЧК, защото тогава бяха извършени много щателни проверки. Аз бях върнат 30 години назад да доказвам имуществото си. Тук идваха с месеци да ровят по документи и нищо не се откри.

- Но във ваша защита тогава бяхте наели знакови адвокати като Иво Найденов /по-известен като адвоката на Демби, б.а/, Христо Георгиев и Георги Гатев срещу тлъсти хонорари? Кой ги плати?
- Не, никой нищо не им е плащал. Те се отказаха. Те казаха: „Ние не защитаваме г-н Григоров, ние защитаваме Българския червен кръст, ние защитаваме най-чистата хуманитарна кауза”. Тези хора не пожелаха да вземат и една стотинка и аз искам да им благодаря за това. Те го направиха в името на каузата.

- Тогава си спомням в интервю пред мен вие казахте, че едни хора са ви поискали 300 хиляди лева, „иначе ще ви клатят 10 години”. Клатиха ли ви?
- Моля ви, нека наистина да затворим тази страница! След като излязох от следствието, спомням си, че на третия-четвъртия ден дойде един мазен служител, показа ми някаква карта на МВР и ми каза: „Ние сме готови да ви помогнем, но все пак трябва да дадете тези пари.” /Нали се говореше, че съм присвоил десетки милиони/. На което аз му казах да си гледа работата, а той тогава отвърна: „Тогава ще ви клатим 10 години”. Не ме изклатиха десет години, но народът изклати тези, които бяха тогава, така че те си отидоха. Но нека да затворим тази страница. Тя завърши.

- И пак във връзка с изборите ли ви нарочиха за агент на Държавна сигурност?
- Не. Напротив. Не са ме нарочили. Това е една много интересна тема, която, ако я подхванем, ще видим, че бяха извършени много сериозни грешки, които резонираха и върху бъдещото развитие на страната. Да се съберат на едно място политическата полиция, доносниците и тези, които дълги години тормозиха българина, заедно с тези, които са работили за България извън страната, помагали са нейното научно-техническо развитие, подавали са информация, която е помагала за изработване на политика за защита, бе

голяма грешка!

Имайте предвид, че нито една държава от Източна Европа не разби тези структури така, както се направи в България. И продължават 25 години след промяната да се вадят вещици от торбата на ДС, може би да се търси оправдание за допуснатите грешки и неудачи. Крайно време е да се върви към едно преосмисляне на нещата, национално помирение и да се затвори тази страница, както направиха цивилизованите държави. Какво значи обвиненията към един човек, който е работил за държавата?! Благодарение на това, че аз представлявах една от най-големите немски фирми за детски храни, ние успяхме да обновим цялата технология на завода за детски храни в Свищов. И българските деца започнаха да се хранят с една качествена храна. Това Държавна сигурност ли е? Аз нито съм подавал молба, нито съм подписвал декларация, нито съм доносничел. Това си беше чисто професионална работа. Така че аз не мога да бъда прикачен към някого, който е доносничел, подслушвал... Има огромни разлики! И тук грешката на управляващите е, че допуснаха да бъдат разбити съдбите на хиляди достойни българи, работили за България в чужбина.

- В бедствията сте се натъквали на не една или две интересни случки, съдби. Разкажете за някоя от тях?
- Веднага се сещам. Това се случи в Мизия миналата година. Водата беше заляла всичко, но в един храст се вижда едно коте, което мяучи. Ние вървим покрай брега. И в един момент виждаме как котето се е качило върху гърба на... едно куче, което излезе на сушата и котето се спаси. Такъв кадър беше за Гинес! Ето това завинаги ще остане в моето съзнание.

Котките и кучетата си помагат, а ние, хората...

славяни срещу славяни се трепят! Вижте какво става в Украйна!...

Друга случка, която няма да забравя - как една баба идва тук, вади си портфейла и с едни изкривени пръсти от артрит бръкна вътре, вади стотинки и ги пуска в касичката на Червения кръст. Аз й казвам: „Бабо, ти нямаш парички, бе, миличка, защо даваш?!”. А тя се обърна към мене и каза: „Синко, има хора, които и това нямат”...


Едно интервю на Александрина РОКАНОВА
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911