В кухнята на Желю Желев чешмата тече, за да не чува ДС, но „ухото” е в масата

България 30.01.2015 16:11

Лятото на 1989 г. Телефонът в квартирата на столичната улица "Чавдар войвода", където живее Желю Желев, звъни. Обажда се Велислава Дърева. Между другото пита:

- Какво прави проф. Кушев?

- Много е добре, изтегнал се е на дивана - отговаря Желев.

След време от ДС викат Дърева на разпит в Пловдив. И между другото я питат: "Кой е проф. Кушев?" "Как кой? Не знаете ли, много известен модернист!".

Така се потвърдиха подозренията ни, че ни подслушват, казва Дърева. А проф. Кушев всъщност е черният котарак Кушо, който "участвал" в дисидентската дейност, кипяла в кухничката на Желев.

Преди всяка революция и в смутни времена на драматични промени в обществото се появява къща или отделна стая в нея, която след това се окичва с табелка "конспиративна (нелегална) квартира".

Такава е например къщата на ул. "Жеко Димитров"1 в София, където е заседавало нелегалното Политбюро на ЦК на БКП. В началото на септември 1944 г. там Антон Югов, Трайчо Костов, Цола Драгойчева и др. вземат решение за всенародно въстание срещу "фашистката власт".

С такава "слава" сега се кичи прословутата кухня в дома на Желю Желев. На вратата на апартамента имало нарисуван петел, който днес тълкувателите на историята могат да определят като метафора за разкукуригването на дисидентството през 1988-а и 1989 г. Всъщност го нарисували децата на Желев.

В апартамента на втория етаж сем. Желеви живее под наем Домът бил на техни приятели, емигрирали в чужбина. Семейството се настанява там, след като изтича заточението на Желев в Грозден - родното село на жена му Мария. Там той престоява от 1965 до 1972 г.
Причината за строгото наказание е подготвяната дисертация "Определението на материята и съвременното естествознание". Желев ревизира ленинското определение за материята. Заради това през 1965 г. е изключен от БКП, уволнен от университета, отнето му е временното софийско жителство.

Желев е заточен в Грозден и там написва книгата "Фашизмът".

С типичната си скромност д-р Желев казва, че тази кухня не бива да бъде героизирана. В нея наистина се събирали приятелите му проф. Николай Генчев, професорът по ядрена физика Петър Райчев, Ивайло Трифонов, Велислава Дърева...

Пиехме бяло вино, което Желю носеше от Грозден, ядяхме орехи и обсъждахме текстове - декларации и други, спомня си Дърева.

Коментирали вътрешни проблеми, както и дисидентството, когато се появяват първите хора и организации. Но никога не се изживявали като съзаклятници или апостоли на революционно движение.

Велислава Дърева внася допълнителни щрихи към историята с кухничката отпреди 20 г. В дома на Желеви я завежда проф. Генчев. Според нея тогава се запознава с Желю, преди това се знаят задочно - той от нейните публикации, тя от книгата "Фашизмът" и статиите му. И двамата остават изненадани един от друг.

Желев признава, че от текстовете на маститата авторка Велислава Дърева очаквал да види "една корполентна дама". Тя отговаря, че докато четяла книгата му, си представяла автора "така малко по-англосаксонски".

Тя пристига от Пловдив, в кухнята заварва режисьора Дучо Мундров и полк. Борис Спасов, които пият чай и хапват сельодка. След малко с разкопчана канадка и развят шал буквално влетява Желю Желев. И от вратата вика: "Тодор Живков падна!" Тримата не вярват и Желев повтаря: "Честно! Живков падна!"

Според Дърева в този момент в кухнята влиза баба Танче, тъщата на Желю, и те й казват, че Живков е паднал от власт. "И много лошо ли се е ударил?", притеснено пита възглухата баба. Не, бе, паднал е от власт. "Оу, аз реших, че е паднал и се е пребил. То от власт не е страшно..." Това била първата рецензия, която Дърева чува за историческото събитие.

Много интересна е и информацията, разказана от Димитър Иванов, последния шеф на Шести отдел в Шесто управление на ДС. При една среща с д-р Желю Желев, който вече е президент на България, Иванов му казва къде било скрито подслушвателното устройство.

Микрофонът е поставен в единия крак на масата, около която сядали гостите на Желев. И службите записвали всичко, въпреки че разговарящите пускали чешмата да тече постоянно и радиото да свири. Днес вратата на двустайния апартамент в кооперацията на ул. "Чавдар войвода" 7 е заключена.

Собственикът Александър Цветков живее в Париж от дълги години. Той е цигулар, заминава на специализация във Франция в началото на 70-те години на миналия век и остава там.

Сестрите му емигрират в Швеция, където по-късно отиват и родителите им. Малцината, предимно възрастни хора, живеещи в кооперацията, помнят Желю Желев като тих и кротък човек.

След 10 ноември 1989 г. собственикът си идва в България и прави основен ремонт. Почти всички вещ и мебели, свидетели на срещите и разговорите, водени в малката кухня, са захвърлени на тавана.

Ако след години някой реши да направи музей на първия демократично избран български президент, някои от тези вещи може да заживеят втори живот.

Веднъж Дърева ми разказа как точно в тази кухня научава вестта, че Тодор Живков е свален от власт./24chasa

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827