Какво влияе на настроението и здравето ни

България 30.01.2015 15:17

Следващите няколко факта ще ви помогнатда разберете на какво се дължат промените в нашето настроение и как да може да избягвате негативните влияния, които рефлектират и върху здравето ви.

1. Лошото настроение на другите.
Научни проучвания показват, че хората, които непрекъснато са в лошо настрение, го прехвърлят на другите. В едно изследване студенти трябвало да живеят с песимистично настроени съквартиранти – оказало се, че само след няколко месеца те "попили" негативизма им, а от там се засилили различни здравословни оплаквания.

2. Разходка в слънчев ден – рискове и плюсове?
Всички знаем, че разходката в парка в хубав слънчев ден е полезна за тонуса ни. Внимавайте обаче – ако твърде дълго стоите на слънце, настроението ви може да се понижи. Изследване, проведено в Италия, показва, че присвиването на очите заради ярката светлина, увеличава с 40% раздразнителността при хората. Причината за това е връзката между лицевите мускули и мозъка. Когато се усмихваме, дори и на сила, мозъкът разпознава движението на лицето, свързва го с щастие и нашето настроение се подобрява. Същата е логиката и при присвиването на очите. То наподобява мимиките, които правим, когато сме раздразнени и агресивни. Мозъкът се "обърква", защото мисли, че сме ядосана и в резултат ни кара да се чувстваме точно така. Така че, другият път, когато излизате на разходка, задължително вземете с вас и слънчевите си очила!

3. Цветовете.
Така например, червено е цветът на кръвта. Ето защо предизвиква у нас усещане за топлина, страст... Когато видим червено, сърцето ни започва да бие учестено.

4. Дехидратацията.
Само 1% дехидратация ви карат да се чувствате уморени, потиснати, демотивирани и слаби. Затова приемете на сериознио съветите да се пия по минимум 1,5 литра течности на ден. Приемът на вода трябва да е съобразен с физическтата работа и външната тремпература.

5. Социалните мрежи
Учените установяват, че хората губят част от усещането за удовлетворение от собствения си живот, когато разглеждат снимки в профилите на своите приятели. Освен това, социалните мрежи могат да бъдат и много обсебващи, като "гълтат" голяма част от времето ви. Това, от своя страна, може да предизвика до усещане за неудовлетвореност, депресия и дори хранителни разстройства.

6. Начинът ни на хранене.
Оказва, че диетата се отразява на настроението ни. Колко по-здравословно се храните, толкова по-щастливи ще се чувствате. За тази цел наблегнете на плодовете, зеленчуците, храните, богати на протеини (рибата, яйцата, бялото месо, ракообразните, боба, граха...), както и на пълнозърнестите храни. Избягвайте да преяждате вечер преди сън. Това ще затрудни храносмилането, докато спите, и на сутринта ще се събудите уморени и с понижено настроение. Избягвайте храни, които съдържат скорбяла (трудно се обработва от организма) и "празни" калории (т.е. с много калории, но малка степен на полезност за организма – бонбоните, пържените продукти, алкохолът, бялото брашно и белият ориз...).

7. Позата на тялото.
Проучвания покават, че ако стоите изправени, автоматично започвате да мислите по-оптимистично и да си спомняте хубави събития. Важно е и как вървите. Ако раменете ви са изправени, а главата – вдигната, ще се чувствате по-самоуверени, ще възприемате себе си и света по-позитивно. Мудната походка и прегърбената стойка, от своя страна, ще "изсмучат" енергията ви и ще ви накарат да се чувствате потиснати.

8. Парите могат да улеснят живота ви, но няма да го направят по-щастлив.
Може да си мислите, че ако спечелите от лотарията, това ще ви направи щастливи. Така е, но ще бъде за кратко. Изследване сочи, че хората, спечелили от лотарията, не са по-щастливи от останалите и че дори се сблъскват с повече проблеми, които ги натоварват – как да разпределят парите, в какво да ги вложат, за да не ги загубят... От друга страна е доказано, че когато правим дарения, се чувстваме по-добре и по-доволни от себе си и от живота.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147