Ангел Найденов: Ако продължаваме по този път, на местните избори БСП ще се провали

България 29.01.2015 21:20

Със зам.-председателя на парламентарната група на БСП разговаря Лиляна Клисурова

- Г-н Найденов, Сергей Станишев разкритикува БСП - за липсата на политики и послания, сега ви организира семинар по линия на ПЕС. Трябва ли бившият ви лидер да се намесва, за да изчисти БСП проблемите си преди местните избори?

- Не виждам нищо необичайно във факта, че Станишев продължава да поддържа интереса си и близките си контакти, загрижеността си за това как изглежда БСП. Забележките му са абсолютно справедливи. И чрез възможностите, които има, той помага. Ще се съберем на този семинар, за да формулираме приоритети и позиции, да определим поведението си по ключови и за партията, и за държавата проблеми.

- Създава се обаче усещането за втори властови център в БСП - в офиса на Станишев. Така ли е?


- Не. Това е част от интригата, която винаги съпътства бившите председатели и хора от БСП на други властови позиции като президентската например. Това е част от

постоянната
атмосфера на
интриги

във вътрешнопартийните процеси в БСП. Те се засилват особено когато сме в недобро състояние като партия и като ПГ и има напрежение от слабите ни резултати.

- Това ли е реалното състояние на БСП в момента - напрежение, слаби резултати, недобра вътрешна кондиция...

- Да. За много хора е ясно, че ние стремително сме се пуснали по улея. И вървим скоростно надолу. А мерките, които бяха предложени на последното заседание на Националния съвет в обширен документ, не са достатъчни. Те са много далеч от това, което трябва да бъде предприето.

- Какво трябва да се направи?

- Радикална промяна. Документи с подобен архаичен език може да се извадят с килограми отпреди 5 или 10 г. Резултатът от тях е, че

все повече
стесняваме
своята база от
избиратели,

получаваме все по-слаби резултати и все по-слабо присъствие в управлението, включително като парламентарна група. Питам се много често колко и кои са партиите не само в България, които произвеждат такива документи? Броят се на пръстите на ръката.
Не можем да отговорим на много въпроси: Защо продължава да нараства недоверието към БСП? Защо продължаваме да бъдем непривлекателни за младите и активните хора? Отговорът не се крие само във въпроса за идентичността или решения като това за участието ни или не в управлението.
Решението не е в реториката за по-нататъшното олевяване на БСП. Към момента това е реторика, която не може да убеди никого. Видя се и на последните избори.

- Кажете тогава какво конкретно трябва да се промени в БСП?

- Нямам претенцията да давам рецепти. Но трябва да има радикална промяна - на посланията, на езика, на поведението ни.

- На лидера?

- Миков продължава да има кредит на доверие. Очевидно

изходът не е
единствено в
смяната на
лидера

Още повече че за разлика от други партии БСП не е лидерска. Не съм привърженик отговорността за всичко да се стоварва единствено и само върху лидера. Лошото обаче е, че той попада в сянката на други хора в ръководството на БСП, които търсят промяна на образа на партията именно размивайки този образ. Това е част от проблема.

- Кого визирате?

- Няма да назовавам имена.

- Мая Манолова по-добре ли би се справила като лидер от Миков?

- Това е удар под пояса.

- Тогава да ви попитам така - на конгреса през април ще поставите ли отново въпроса за лидерството, Манолова ще се включи ли в битка?

- Въпросът за лидерството винаги съществува, но няма как да бъде поставен на това заседание на конгреса. Включването на подобна точка винаги може да бъде предложено, но едва ли някой преди местните избори ще тръгне да сменя лидер. Още повече, че който и да е този лидер, ще трябва да подбере екипа си от същия състав, от който и сега е направен подборът.

- А ще правите ли течение, кръг, движение вътре в БСП?

- Не. Поне аз не участвам във формиране на нещо подобно. Но не мога да изключа такова нещо, още повече че не е в противоречие с устава.

- Критиките ви се чуват по медиите, но ръководството ви чува ли ги?

- Не. Но това не бива да е причина човек да се откаже от усилията да представя вижданията си и да търси промяна. Защото въпросът не опира до персоналната реализация, нито до персоналния имидж, нито до желанието да попаднеш в медиите, нито до личното его - това са част от клишетата, с които се клеймят хората с различно мнение от това на ръководството. Или другият аргумент - че така изнасяме вътрешните си проблеми пред обществото и създаваме напрежение, разколебаваме хората. Сигурно, но нещата трябва да бъдат казвани.
Има различия по много въпроси, това е част от богатството на БСП, което ни печелеше много повече влияние, отколкото сега и ни даваше възможност за много по-добри резултати, отколкото в момента.

- Ако сравнявате времето на Станишев и това на Миков по отношението към вътрешната опозиция - по-добре или по-зле е сега?

- Сякаш сега има повече нетърпимост към другото мнение, но може и да се лъжа.

- Защо, страх ли е това?

- Трудно ми е да отговоря дали ги е страх, дали е инерцията на времето и новата реализация на част от хората.

- АБВ е и ще бъде разколна тема за БСП особено по отношение на местните избори. Георги Първанов ви протегна ръка за сътрудничество, трябва ли да я приемете?

- Разколна тема я правим ние. Не споделям разбирането, че целта е била да провокира и засили напрежението в БСП. Много по-работещо щеше да е, ако не приемахме толкова драматично предложението за взаимодействие. Учудва ме, че изобщо се появява темата за обединение, каквото нито някой е предлагал, нито някой реалистично разглежда. Става дума за партниране на изборите, и то само по решение на местните ни структури. Затова си мисля, че ако бяхме минали с отговора: "Да, възможно е", темата щеше да приключи. А сега се превръща в основна. А и темата за коалиционното взаимодействие и партниране за вота не трябва да се свежда само до АБВ. Има и други формации, към които трябва да търсим пътища.

- Кои?

- "Движение 21" и други обществени организации извън коалицията "БСП - лява България".

- Миков слага бариера за АБВ с аргумента, че участват в дясно управление. Трябва ли АБВ да излязат от властта, за да работите с тях?

- Не виждам потребност да подлагаме на съмнение лявата природа и същност на АБВ. Според мен е възможно партнирането и взаимодействието и е необходимо да търсим мостове към АБВ.

- Ще се провали ли БСП на местните избори, ако продължава така?

- Страхувам се, че да. Страхувам се, че ако продължаваме по пътя, по който вървим, резултатът наистина ще бъде силно разочароващ - далече от амбициите, целите и възможностите ни.
Започвам да си мисля, че често използваната напоследък тема за идентичността и нуждата да чистим облика на партията е създаване на своеобразно алиби за лошия резултат и очаквания на местните избори.

- Победата на СИРИЗА в Гърция се дава като пример, че БСП е на прав път с олевяването.

- Въпросът е кой какво разбира под олевяване.
Ние сме се затворили в собствения си килер и не смеем да излезем. Вижте колко рядко темата за ЕС и участието на България в европейските политики изобщо присъства в реториката на политиците от всички партии. Нямаме самочувствието на хора, които са част от формирането на тези решения.
БСП беше една от малкото партии с европейски облик, но напусна тази територия. Защо слизаме на писта, на която се състезават политически формации, за които ЕС е бреме?



CV

Роден на 28 септември 1958 г. в гр. Кърджали

Завършва ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” със специалност “Инженер-навигатор”. По професия е морски капитан

Кмет на Димитровград от 1990 до 1994 г.

Управител на Хасковска област от 1995 до 1997 г.

Шеф на парламентарната комисия по отбрана в 40-ото НС

Министър на отбраната в правителството на Пламен Орешарски

Народен представител в 37-ото, 38-ото, 39-ото, 40-ото, 41-ото, 42-ото и 43-ото народно събрание
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147