8-годишно момиченце смая учени с авангардна идея за лечението на рак

Любопитно 29.01.2015 15:09

Родителите на 8-годишната Камила Лизанти, които са в изследователски екип на Университета в Манчестър, взели идея от дъщеря си за лечение на канцерогенните образувания, която може да доведе до пробив. Те попитали Камила как би излекувала рака. Момиченцето помислило малко и отговорило - "с антибиотици, както когато ме боли гърлото". Баща й изпробвал предложението й в лабораторията си и се оказало, че наистина работи, пише "Индипендънт".
Професор Лизанти приложил няколко от най-често използваните антибиотици върху стволови клетки от някои от най-разпространените туморни форми - в гърдата, в белия дроб, панкреаса, простатата, яйчниците, както и при рак на кожата и тумори в мозъка. Антибиотиците успели да унищожат напълно повечето клетки и се справили по-добре със задачата от специализирани онкологични медикаменти, които са в пъти по-скъпи и нови.

Причината за успеха на антибиотиците е в това, че някои от тях действат като спират клетките да произвеждат митохондрия, която пък ги зарежда с енергия. Туморните стволови клетки имат висока концентрация на митохондрии и ако тази функция се наруши, те не могат да се поддържат живи.

В същото време при експериментите антибиотиците не увредили съседните здрави клетки, което според проф. Лизанти е от съществено значение. Според него след още изследвания антибиотиците може да се утвърдят като евтина, ефективна и безопасна алтернатива на онколекарствата.

"Всъщност някои антибиотици отдавна се използват при лечението на онкоболни в комбинация с химиотерапията", отбелязва д-р Алън Уърсли от Центъра за онкологични изследвания на Великобритания. Още от 60-те има свидетелства за благоприятен ефект на някои антибиотици при тези случаи, но не е изследвано дали могат самостоятелно да преборят канцерогенните клетки и какви нежеланите ефекти биха могли да предизвикат, ако се използват за тази цел. /myclinic.bg

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147