Накъде ще завие външната политика на Гърция при СИРИЗА?

Избрано 29.01.2015 14:37

Макар вниманието на анализаторите да е приковано главно към възможните икономически последствия от идването на власт в Атина на необичайната коалиция между крайно леви и крайнодесни партии, възникват и въпроси за външната политика на Гърция при новите обстоятелства.

Може ли Атина, например, да блокира въвеждането на нови санкции на ЕС срещу Русия? Какво е отношението на новата коалиция към НАТО? Ще бъде ли поставено на преразглеждане изразеното по-рано намерение за подобряване на отношенията с Израел?

Руският посланик в Атина стана първият чуждестранен дипломат, с който проведе разговор новият премиер Алексис Ципрас. Русия се явява важен търговски партньор на Гърция, а гръцката икономика понася немалки загуби поради европейските санкции и ответните мерки, предприемани от Москва. "Не сме съгласни със санкциите, приети по отношение на Русия", заяви в сряда новият министър по европейските дела Никос Хунтис. И по-рано представители на коалицията СИРИЗА не веднъж са изразявали своите проруски виждания. Членовете на този блок в Европейския парламент постоянно гласуваха против критичните за Русия резолюции и, например, заемаха позиция срещу приемането на споразумение за асоциирането на Украйна и ЕС.

В навечерието на срещата на външните министри на страните от ЕС, на която ще бъдат обсъждани новите санкции срещу Русия, току-що назначеният министър на външните работи Никос Коциас даде да се разбере, че новото гръцко правителство няма да се огъне при натиск върху себе си по този въпрос. Той обвини ЕС в намерението да постави Гърция пред свършен факт. "Ние в самото начало заявихме ясно – такива действия за нас не са приемливи", заяви в сряда министърът.

Яростното съпротивяване на Гърция срещу налагането на нови санкции и даже срещу продължаването на вече въведените може сериозно да подкопае единната европейска позиция по отношение на Кремъл. Про това е ясно, че такава линия едва ли ще спечели на гърците нови приятели в европейските столици.

По отношение на НАТО в програмата на СИРИЗА се говори за "многовекторната, миролюбива външна политика на Гърция, която изключва участието във войни или военно планиране". Тази политика призовава към "преустройство на Европа с отказване от изкуствените разделителни линии и съюзи от времето на Студената война, каквато се явява НАТА". Миналата година един от гръцките депутати от СИРИЗА призова към излизането на Гърция от НАТО, макар неговите думи скоро да бяха отречени от партийното ръководство.

Един от най-интересните моменти в гръцката външна политика в последно време е подобряване на отношенията с Израел в области като отбраната и търговските връзки. Частично тази политика е производно на влошаването на отношенията между Турция и Израел. Но, в същото време, тя показва наличието на общи интереси за двете страни, които са продиктувани от засилването на хаоса в Близкия изток, както и от укрепването на връзките в сферата на разработването на газови находища, неотдавна открити в израелския сектор на Средиземно море.

СИРИЗА винаги е изразявала подкрепа за палестинците. Само че това не означава, че подобряването на връзките с Израел ще бъде принесено в жертва. Назначаването на Никос Коциас за министър на външните работи се разглежда като прагматичен жест. Гръцката политика в сферата на сигурността ще зависи, както и по-рано от отношенията с Турция, а това може да подсказва, че военните връзки с Израел няма да пострадат. Освен това назначаването на лидера на крайнодясната партия "Независими гърци" Панос Каменос за министър на отбраната може да бъда възприето двояко. Защото миналата година той привлече към себе си вниманието с изявлението, че гръцките евреи не си плащат данъците. Неговото присъствие в коалицията насочва към друга любопитна особеност на новия кабинет – поддръжката за него от страна на колоритни политици от чужди държави, в това число и от крайнодесния политически спектър. В кръга от приятели на СИРИЗА, между другото, влизат руският крайнодесен идеолог Александър Дугин, както и шефката на Националния фронт на Франция Марин льо Пен.

Такива личности определят симпатиите на СИРИЗА към Владимир Путин, неприязънта на коалицията към НАТО и нейния популистки антикапитализъм. Все пак засега остава неясно как всичко това ще се отрази върху евентуалната насоченост на външната политика на новото правителство на Гърция.

На СИРИЗА предстои да извърши бърз преход от опозиционна сила към управляваща партия. А всичко това става в условията на предстояща икономическа катастрофа. Всички други въпроси засега отстъпват на заден план. Радикалните промени във външната политика могат само да засилят неприязънта към Гърция сред страните, с които й предстои да се договаря. В първите месеци от съществуването на новото "ляво-дясно" правителство цялото внимание ще бъде приковано към икономиката и преговорите с международните кредитори. Поради което не трябва да се учудваме, че външната политика на Гърция ще се променя не чак толкова рязко, както се опасяват извън пределите на тази страна. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911