Бликна лечебна вода от банята на Сюлейман Великолепни

България 28.01.2015 08:20

Водата, която бликна преди дни в новия атракцион на Бургас „Подземният град”, който е в Морската градина, е целебна, смятат експерти. Те изследвали качествата на изливащата се от бомбоубежището минералната вода, доказаха, че тя е изключително близка по състав до водата в Бургаски минерални бани край Ветрен, където още в стари времена султан Сюлейман Великолепни е лекувал подаграта си.
Стари бургазлии разказаха как преди около 50 г. поради недостиг на вода два пъти в седмицата – всеки вторник и четвъртък, градът е бил включван към водопровода на минералните бани край Ветрен, пише "Монитор".

„Водата, която иначе е 41,5 градуса, докато стигне до центъра на Бургас губеше част от температурата си, но не и минералните си качества - точно заради нея бургазлии имаха жълти зъби и по това ги разпознаваха навсякъде в страната”, разказаха старите хора.

Те предполагат, че оттогава е останал водопровод, който при ремонта на бомбоубежищата е бликнал наново или че скривалищата са били специално оборудвани с резервоари и кранове от минералния водоизточник. В стария кадастър и архива на Бургас тази информация също би трябвало да е запазена.

Водата наистина е каптирана в 50-те години на 20-и век. „Дебитът й е 1 литър в секунда, посоката е от Арменския паметник в Морската градина към централния плаж”, обясни градоначалникът Димитър Николов.

На първо време от бликащата в бомбоубежището минерална вода ще бъде направена чешма. Иначе в галериите на „Подземният град”, който се реализира по идея на общината, ще има кафенета и изложбени зали с огромни екрани за киноатракции. Два от четирите изхода на помещението водят директно на плажа.

Атракционът под земята се забави именно заради течащата по стените вода и заради нужната справка от военния архив. Според кмета Николов в регистрите на общината и в Държавен архив не е имало информация за такава вода точно на това място в града. Проблемът идва най-вече от това, че досега материалите за бомбоубежищата са засекретени при военните и общината не е имала достъп до тях.

Бургазлии разказаха с носталгия и за друга местна атракция. Преди години под бомбоубежищата на централния бургаски плаж е имало топли морски бани, но те са били с морска, а не с минерална вода. Наричали са ги така заради дървените кабини с чугунени вани, направени като наколни жилища над плажа. Все още е запазена помпената станция, което дава надежда проектът да бъде възстановен.

Последната находка припомни още един уникален проект, който обаче е останал нереализиран. Според него обаче водопровод с минерална вода има и на другия край на Морската градина. За първи път в далечната 1900 г., а по-късно през 1922 и 1937 г. били направени опити в южната част на Атанасовското езеро да бъде изграден оздравителен център, който да лекува бургазлии, като се използват наличните природни дадености. Става въпрос не само за морската вода, кал и луга, а и за минералната вода, която е бликала там – близо до Колежа по туризъм и сегашната Конна база.

Един от инициаторите на идеята за изграждане на крайморски Природо-оздравителен център „Бургаски морски бани” в Южния басейн на Бургаските солници в по-късните години е дългогодишният главен архитект на Бургас Деви Симеонов. Той посвещава на идеята десетки години от 70-те години на миналия век насам. Проектът му обаче така и остава нереализиран. Днес идеята може да предизвика интереса на проектантите на града с нова сила. /БЛИЦ
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447