S&P намали рейтинга на Русия до неинвестиционен статут

България 26.01.2015 22:37

Международната рейтинговата агенция Standard & Poor’s (S&P) понижи суверенния рейтинг на Русия с едно ниво от BBB- до „спекулативното“ равнище ВВ+ с негативна перспектива, предаде Bloomberg, като се позова на информация на сайта на агенцията.
Негативната прогноза означава, че рейтингът може да бъде допълнително понижен през следващите месеци.

Така за първи път от над десетилетие кредитният рейтинг на Русия е под инвестиционното ниво, съобщават от агенцията.

Гъвкавостта по отношение на паричната политика също е отслабнала, както и перспективите за икономическия растеж, заяви в понеделник агенцията.

Ситуацията в руската банкова система се влошава, с което паричната политика на Централната банка на Русия става все по-ограничена, се казва в становището на Standard & Poor's. Централната банка е изправена пред трудни решения заради предизвиканата от инфлацията девалвация на рублата, защото тя същевременно трябва да подкрепи и икономическия растеж. През декември централната банка повиши основната лихва с 0,75 процентни пункта до 17%, за да направи рублата по-привлекателна и да овладее инфлацията. Но това от своя страна оскъпява разходите за кредити на руските фирми и задушава допълнително икономиката.
Според анализаторите на Standard & Poor's се повишава опасността от свиване на финансовите резерви на Русия заради натиска от страна на кабинета икономиката да бъде подкрепяна на всяка цена. Перспективата е негативна не на последно място заради факта, че руските парични власти ще разполагат с ограничени възможности за действие заради евентуалното въвеждане на контрол на капиталовите трансфери.

Западните санкции заради кризата в Украйна и резкият спад на цените на петрола изправят някога процъфтяващата развиваща се икономика пред сериозни затруднения.

Като реакция на съобщението на S&P рублата загуби повече от пет на сто от стойността си спрямо долара, като един долар се разменяше за 68 рубли.

Намаляване на рейтинга под инвестиционен клас може да принуди част от инвеститорите да продадат вложенията си в руски дълг. "Неинвестиционен рейтинг би имал много съществено влияние върху руския корпоративен дълг", коментира Иън Хейг, партньор в нюйоркската Firebird Management LLC, която управлява около 1,1 млрд. долара, включително руски акции. "Иронията е, че много от руските държавни компании са обект на санкции и вече са изолирани от външните пазари, така че няма как да рефинансират дълговете си, така или иначе".

Останалите две големи кредитни агенции все още поддържат инвестиционен статус на руския рейтинг. Припомняме, че на 16-и януари Moody's сви рейтинга на страната с една степен до най-ниския инвестиционен клас. Агенцията понижи рейтинга на страната от Baa2 на Baa3. След тази степен рейтингът би се считал за спекулативен, което би накарало много инвеститори да се откажат от ангажимент.

Русия е на ръба на рецесията, след като петролът, най-големият износен продукт на страната, поевтиня с повече от 50 на сто от юни. Рублата пък се обезцени с 47 процент през последните шест месеца, след като ограниченията за финансиране и забраните за износ, наложени от САЩ и техните съюзници след анксирането на Крим от Путин, накараха инвеститорите да избягват валутата. Централната банка на Русия вдигна основния си лихвен процент на шест пъти от март насам до 17% и похарчи 88 млрд. долара през 2014 г. в подкрепа на валутата./БЛИЦ
CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027