Eксперти: АЕЦ Козлодуй дава силни аргументи за развитието на ядрената енергетика

България 23.01.2015 10:25

АЕЦ „Козлодуй" дава силни аргументи за развитието на ядрената енергетика, посочи в предаването „Зелени алтернативи" по Дарик бившият шеф на централата Кирил Николов, който има близо четиридесет години опит в тази сфера.

Експерти, работещи в атомната централа, се съгласиха с него, а сред аргументите бяха посочени ниската цена на тока от АЕЦ, високата степен на безопасност, на практика нулевият въглероден отпечатък върху околната среда и спестяването на 15 000 тона вредни емисии годишно, ако същото количество електроенергия се произведе от въглища, както и фактът, че дава поминък на хиляди семейства в най-бедния регион на Европа - Северозападна България.

Специалистите се позоваха на данни от Евростат, според които като абсолютна стойност цената на тока у нас е два пъти по-ниска отколкото средно в ЕС и три пъти под тази в Дания, която е най-високата в държавите от общността. Приносът на АЕЦ "Козлодуй" за това е най-голям, стана ясно от думите на шефа на отдел "Продажби" в атомната централа Христина Горанова. Тя посочи, че цената за тока от АЕЦ за регулирания пазар е три стотинки за киловатчас, което е под себестойността му, а цената на електроенергията за крайния потребител и 18 стотинки за киловатчас.

В разговора за ползите от АЕЦ "Козлодуй" за страната ни се включиха и експертът по връзки с обществеността в централата Димитър Лъжев, както и експертът по инженерингово осигуряване Светослав Ангелов.

В поредица от разговори, от които настоящият е шестият, Българският атомен форум иска да предостави на читателите информация за ядрената енергетика като цяло и в частност за България преди всичко от фактологичен характер. Нека всеки се запознае с изложените факти и аргументи и съобразно своите разбирания си състави картина за отрасъла, който дава близо 35 на сто от производството на електрическа енергия у нас. /Дарик радио

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447