Цветан Цветанов: Създаваме парламентарни групи за сигурност и енергетика с Бундестага

Избрано 23.12.2014 20:18

С лидера на парламентарната група на ГЕРБ разговаря КРИСТИНА КРЪСТЕВА

Бившите шефове на служби да се назначават в държавните бордове

Съмнявам се, че Шенген е възможен в началото на 2015 г.

МВР не направи най-добрия анализ на фактите около изчезването на Сертов

Другата есен вече може да ме питате за президентските избори



- Г-н Цветанов, така ли ще я карате - през 2-3 дни заплахи за раздели и овладяване на минипожари, за да не се срути конструкцията на властта?


- Най-важно е да не се променя посоката, която има ГЕРБ и която демонстрира министър-председателят в първите 50 дни от управлението. За нас е важно да се върнем в единствено възможния път - европейския. Това правителство беше създадено на база на взаимните компромиси от парламентарно представени формации.


- Това имах предвид - че се поклаща основата.

- Формации, които знаят каква отговорност са понесли. Знаем, че в този труден период ще се трупат и негативи, защото формирахме правителството в следните условия - спрени фондове, неодобрени програми за новия програмен период и законодателство, което се нуждаеше от динамична промяна. Точно заради това смятам, че въпреки това напрежение в конструкцията на кабинета към настоящия момент не можем да говорим за проблем в управлението.

- Но самият премиер заговори за вариант “избори”, ако коалиционните партньори се втвърдят.


- От самото си създаване през декември 2006 г. партия ГЕРБ винаги е била готова за избори. И е една от малкото партии в България, която има реален политически живот, реални структури и постоянна готовност да излезе на избори. Знаете, че догодина има местни, а през 2016 г. - президентски. Партията ни е поела ангажимент пред българските избиратели да формира правителство на допустимите компромиси. Да вървим напред, да се възползваме от европейската солидарност, да стабилизираме икономиката и да създадем инвестиционен климат в България.

- Докога обаче ще издържите върху тази поклащаща се платформа?

- Колкото се прецени, че всяка една от партиите си изпълнява ангажимента и отговорността пред българските избиратели.

- Тоест да се изкара мандатът, не е самоцел?

- Винаги когато се говори за управленска програма, за секторни политики, ти трябва да очертаеш пълния мандат. Защото реформите, които се правят, започват в началото на мандата, но реалният резултат от тях се вижда към края му. За да можеш да осигуриш бъдещата платформа за

следващ
управленски
мандат

Така че когато сме формирали това правителство, сме наясно и сме се договорили и с коалиционните партньори, и с подкрепящите ни партии за пълен мандат. Разбира се, че когато възникнат непреодолими различия, няма как тази конструкция да се поддържа в едно постоянно напрежение, което би създало реално проблеми занапред.

- Все пак усещането ви кога ще има парламентарни избори?

- Нека да вярваме, че това правителство ще изкара пълния си мандат. Стабилността е изключително важна за европейските ни партньори и за всички потенциални инвеститори. След като успяхме да решим изключително сложното уравнение по съставянето на правителството, видяхте, че веднага бяха отпушени спрените фондове. Само преди седмица по ОП “Транспорт” - 4 млрд. лв. Европа даде много ясен сигнал - стабилността е гаранция за усвояването на тези средства.

- Вас лично дразнят ли ви реформаторите? Обиждате ли се от тях, както премиерът Борисов призна, че му действат понякога с публично изразяваното си несъгласие...

- Натрупах толкова много житейски опит през последните години, откакто се занимавам с политика, че

прагът на
търпимост у
мен е висок

Повече приемам подобни изявления от нашите партньори като емоционални, но не и състоятелни твърдения.


- Направихте ли забележка на Валери Симеонов да успокои езика си, да сдържа провокативните си, обидни изявления от трибуната?

- Това е недопустимо. Фактът, че изповядваме европейски ценности, където толерантността и търпимостта са над всичко, не трябва да провокираме напрежение между българските граждани, а трябва да се съобразим с историческия факт, че имаме това многообразие на етноси в България. Политиците и управляващите трябва да се грижат за реалните действия, които да допринасят за интегритета, за образованието и създаването на лична професионална перспектива за всеки български гражданин.

- Според д-р Тренчев има риск у нас да пламне етнически конфликт.

- В последните 10-ина години у нас някои от партиите се стремят да има такъв провокативен елемент в отношенията между политическите сили, между етносите. Но българите са доста толерантни и тези, които искат да провокират подобно напрежение, са сбъркали времето и посоката. България е част от ЕС и от НАТО, така че всеки, който се стреми към противопоставяния, си губи времето.

- Как тълкувате процесите в БДЦ - тази така рано разроила се група?

- Винаги съм казвал, че не трябва да се месим в живота на която и да е друга партия.

- Питам ви, понеже Бареков обвини, че от ГЕРБ привличате част от депутатите в парламентарната група, за да прикриват някакви ваши тайни договорки и коалиции?

- Това е несъстоятелно, абсолютно популистко твърдение. Да припомним само, че ББЦ възникна от нищото - нямаше философия, нищо.

- Зная, че избягвате темата заради близките, но не може да не ви попитам за Петко Сертов. Ще изнесе ли той тайни? Накъде води нишката?

- Първо трябва да щадим близките на г-н Сертов. Не го познавам достатъчно добре, за да мога да направя коментар, но смятам, че изчезването му не е свързано с предишната му работа като председател на ДАНС. Нека оставим компетентните органи, въпреки че

видях доста
хаотични действия
в изказванията на
главния секретар,

което ме навежда на мисълта, че е можело поне да се поработи малко по-детайлно.

- Какво имате предвид?

- Не, да има по-добър анализ върху фактите, с които боравят към настоящия момент, както от близките му, от обкръжението му, така и от служебните му отношения.

- Доколко шефът на ДАНС е навътре в процесите в енергетиката? И трябва ли да се мисли за някаква промяна след края на мандатите на председателите?

- Всеки, който е заемал подобна позиция, е бил много информиран от всички тези отдели и дирекции, от справките, които са минавали през него. Ето защо тези хора след края на мандата им трябва да остават в бордове на държавни предприятия. Нека бъдат назначавани под някаква форма представители на ръководните органи на специалните служби. Така ще се ограничи влизането им в частния бизнес, където всеки би могъл да предположи, че има, макар и малко, изтичане на информация. Просто държавата трябва да се погрижи за тях.

- Това да е форма на защита на информацията?

- Естествено. Всеки един търси прехрана и иска да работи. В немалката си част тези хора са в активна възраст и в този смисъл, когато подобен представител на специалните служби бъде назначен в някой от държавните бордове, той продължава да работи отново за държавата, защото през всички тези години държавата е инвестирала в него и той е имал допуск до такава информация, която за общата публика е доста изолирана.

- Блъснатият от кола след сутрешния си крос кандидат за ВКС Лозан Панов последно инцидент ли е?

- Доколкото се запознах с информацията, е така. А и от собствен опит, когато съм имал възможност да тичам из парковете и към пресичал улици, съм установявал, че едно малко невнимание може да допринесе за инцидент.

- Колко още му остава на този главен секретар?

- Колкото преценят министърът на вътрешните работи и кабинетът. Знаете, законопроектът мина на първо четене, Предполагам, че с всички предложения, които ще бъдат внесени между първо и второ четене и обществените обсъждания, които бяха направени, законът за МВР ще се приеме в началото на годината. Там ясно е разписано как ще се назначават висшите професионални фигури в ДАНС, МВР и ДАТО.

- С указ.

- Да. Връщаме балансиращата роля на президента, по предложение на МС.

- Като споменахте държавния глава, мислили ли сте вече кой ще е кандидатът на ГЕРБ за президентския вот през 2016-а?


- В момента цялостното ми внимание освен към парламентарната дейност и структурите ни в страната е към предстоящите местни избори. Ще се фокусираме изцяло както върху партийния живот, така и в общинските и областните структури за подготовката им. След като минат местните, ще ме питате за президентските. Когато стартира една предизборна кампания, започвам да фокусирам вниманието си върху анализа за следващите избори. Така че есента на 2015 г., като приключат местните избори, ще се фокусираме върху подготовката за президентските.

- Плаваща прогноза за Шенген - ту се доближаваме по въздух и вода, ту се отдалечаваме...

- Тук ще цитирам думите на лидера на групата на ЕНП в Европейския парламент Манфред Вебер:

“България трябва да постигне
стандартите, които постигна
Цветан Цветанов,

който спечели доверието на много европейски столици.” Знаете, че оставката на правителството на Бойко Борисов през 2013 г. ни завари на прага да влезем в шенгенското пространство. В рамките на година и половина България се отдалечи от тази възможност. Към януари 2013 г. бяхме с голяма преднина пред Румъния, затова през есента на 2012 г. бе решено, че следващият доклад за нас ще е след 18 месеца, а техният остана на всеки 6. За година и половина всички тези абсолютно неаргументирани законодателни промени в сектора за сигурност ни отдалечиха от ефективността, която имахме към този момент. Това повлия върху оценките от ЕК, която отчита вече слаби резултати в борбата срещу тежката организирана престъпност. Очаквайки предстоящия доклад на ЕК, към настоящия момент аз не съм достатъчно голям оптимист за възможността да влезем в Шенген в началото на 2015 г. От разговорите, които съм водил с представители на Бундестага и на други парламенти в Европа, зная, че има какво да направим. Най-важното е, че в момента има доверие към българското правителство, а законодателните промени, които правим за по-голяма ефективност в борбата с организирана, ще очертаят по-добра перспектива. Затова

2014 г. можем да кръстим
годината на истината, а
2015-а - годината на перспективата

По отношение на сигурността, еврофондовете и подобряването на инвестиционния климат. 2013-а пък е годината на измамата, на задкулисието, на “Костинброд”. В двата последователни избора през 2014 г. - национални и европейски, се видя, че това задкулисие ни отдалечи от Европа.

- Като не може да очакваме прием в началото, има ли изгледи за края на 2015-а?

- Мога да кажа на какво разчитаме. На доверието, с което се ползва премиерът Борисов сред лидерите в Европейския съвет, на амбицията, която имат вътрешният и правосъдният министър с координиращата роля на вицепремиера Кунева, на усилията от страна на нашите депутати. Ще засиля изключително контактите с Германия и с Холандия, така че, надявам се, и на нива парламенти да работим много активно, за да показваме какво правим.

- Какви резултати постигнахте на парламентарно ниво по време на посещението в Берлин?

- С бившия федерален министър Ханс-Петер Фридрих, който в момента отговаря в Бундестага за контакта със сестринските партии в другите парламенти, както и с Ханс-Петер Ул се договорихме да създадем работни групи между фракцията ХСС/ХДС и ГЕРБ по три направления - вътрешен ред, сигурност и правосъдие (от страна на Бундестага ръководител ще е сегашният говорител на фракцията по тези теми Щефан Майер, а от наша по тяхно настояване ще съм аз), по икономика и енергетика, с ръководители съответно Ханс-Петер Фридрих и Делян Добрев. Обмисля се и трета група - за медии, култура и образование. В началото на 2015 г. ще направим работно посещение в Берлин, където ще договорим съответните стъпки. Въпреки че бяхме в опозиция, през последната година и половина имах изключително динамично сътрудничество с федералното министерство на вътрешните работи, с Бундестага - вътрешната и външната комисиия, както и с представители на канцлерството, което роди силно доверие и възможност да правим заедно реална политика.

Позволете ми накрая на разговора ни във връзка с коледните и новогодишните празници да пожелая на читателите ви преди всичко здраве и много късмет - за всички българи и за страната ни. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911