Кой превърна Коледа в пиршество от стоки

България 20.12.2014 12:11

Милиони малки китайчета пускат в коледната нощ подаръци за добрите християнски деца през комина на къщите им. Тази карикатура добре онагледява какво точно представлява “най-святата нощ” през последните 30-ина години.

Вместо християнски притчи за доброто, което побеждава дори и в най-мрачните времена, празникът бе превзет от рекламното лице на “Кока-кола” Дядо Коледа, който месеци преди 24 декември внушава на милиарди: “Купувай, купувай, купувай!”.

Християните

се превърнаха

в клиенти

Но дали наистина американците и техният генномодифициран Дядо Коледа са виновни за умопомрачението, в което всяка година по това време изпадат всички, обикаляйки по магазините, за да купят безброй ненужни неща?

Не, виновни са германците! Това написа оня ден в прочутата си колонка във вестник “Ди Цайт” американският писател Ерик Хензън.

“Всички смятат, че родината на кича и комерсиалността е моята родина. Но не, родината на всичко това е Германия. Ние, американците, можем само да се ядосваме до дъното на душата си, че целият

този рекламен

капиталистически цирк

не е хрумнал първо на нас”, пошегува се той.

Още през ХIV век германските производители на играчки и бижута са организирали коледни панаири, на които са пробутвали стоките си. Това е началото на комерсиализирането на този свят празник – Рождество Христово. Още преди индустриализацията немците започват да наводняват света със своите дървени играчки и коледни украшения, които и до днес се произвеждат в областта Ерцгебирге.

И стигащата до ексцесии традиция къщите и улиците да се осветяват като космическа площадка също води началото си от този иначе уютен регион в средата на Европа.

“Ерцгебирге е миньорска област. Миньорите слизали сутрин в мините и излизали вечер. През зимата те не виждали дневна светлина, затова семействата им украсявали прозорците на домовете си с фигурки от дърво с поставени свещи в тях”, описва американецът.

Тази традиция днес е завладяла света и някои наистина не знаят къде е границата. Неотдавна институтът по енергетика в Хайделберг изчисли колко ток харчат за украсата си на Коледа немците. Резултатът спира дъха –

500 милиона киловатчаса

отиват за осветяването

на къщи и улици

по Коледа. Лъвският пай се изразходва от частните домакинства. Това е токът, който произвежда една атомна централа за 500 часа работа под пълна пара.

Рекордът по коледно осветяване обаче не се държи от германци, а от австралийци. Миналата година семейство Ричардс от Канчера влезе в Книгата на рекордите “Гинес” с коледната украса на дома си, състояща се от 502 165 крушки. Само кабелът на украсата е дълъг над 50 метра. А сметката за ток за месец декември възлезе на 1700 евро. Тя обаче бе платена от общината, тъй като Ричардс отвориха дома си за посетители и събраха пари за благотворителни цели с украсата.

Германците тази година се почувстваха засегнати от това, че друг им краде коледните рекорди, и затова се постараха да поставят цели 7 нови.

Тази година най-дългият коледен щолен бе изпечен в Дрезден. Той е дълъг 4,34 метра. В хесенското градче Шлиц пък на коледния базар бе поставена най-голямата празнична свещ. Тя е висока 42 метра и се издига над всички къщи. По-висока е само камбанарията на църквата. В Гегенах, в Шварцвалд, местното кметство

превърна средновековната

си сграда в най-големия

коледен календар

в света. От всеки прозорец на бароковата сграда от 1 до 24 декември се появява по една фигура от детски книжки.

Най-голямата възстановка на сцените около Рождество Христово са във Вестервалд – 400 фигури показват светия за християните миг. Още три рекорда влизат в Гинес тази година – най-старият коледен базар в Нюрнберг (1628 г.), най-големият коледен венец (13 метра, 1,5 тона) и най-високата коледна елха в Германия – 30 метра. Тя се издигна във Франкфурт.

Всъщност коледната елха също е измислена от германците. Най-старото описание на украсено коледно иглолистно дърво е открито в архивите на град Майнц, където гражданите поставили в центъра елха с украса през 1527 г. Това се превръща в обичай, който постепенно превзема цяла Германия, а от XIX век и целия свят. Американците превръщат традицията в символ на Коледата, а първоначално произвеждат дори

железни коледни дръвчета,

които се осветяват с газ

Ватиканът е последната европейска държава, която се предава пред елхата и слага една на площад “Свети Петър” през 1987 година.

Но какво би била Коледата днес, ако всичко се изчерпваше само с украси и сладкиши? Коледните обичаи всъщност отдавна са само фонът, на който портфейлите на милиони клиенти биват изпразвани. Немалко европейци дори задлъжняват около празниците, за да накупят подаръци за всички свои близки.

Според последните статистики близо 800 000 германци имат проблем, наречен “мания за купуване”.

Той се изразява в харчене на пари по магазините извън всякакъв контрол, който води до финансов банкрут. Вече се предлагат дори терапии, които да лекуват шопингхолиците. Най-опасното време за тях е именно Коледа.

“Болестта започва почти невидимо и се осъзнава едва когато у дома

всички гардероби,

шкафове, хладилникът и

мазето преливат от стоки,

които дори не могат да бъдат употребени”, обясняват медицински експерти. Причина за развиването на това страдание обикновено е депресия, която нерядко е свързана и с хранителни нарушения като булимия.

За да се излекува един шопингхолик, той първо трябва да осъзнае и признае, че има проблем. Понякога е достатъчно дори просто да си блокира кредитната карта или да я върне на банката. Ако болестта е по-сериозна, тогава се налага терапия при психолог./24chasa.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594