Дано историята с Петко Сертов е с хепиенд като партизанската одисея на баща му

България 19.12.2014 21:35

В Копривщица разказват, че Петко Сертов много уважавал баща си и затова кръстил сина си на партизанското му име - Детелин. Гаврил Сертов бил най-младият партизанин преди 9 септември 1944 г. в отряда “Г. Бенковски”, крил се в планинските гори край Копривщица и накрая слязъл от Балкана щастлив след победата.

Дали пък и синът му Петко не стана “партизанин” след 5 декември 2014 г.? На този ден той си остави телефоните, паспорта и банковите карти у дома, изтегли пари, качи се на един “Опел Корса” с найлоново пликче в ръка и без да каже на жена си Емилия къде отива и защо, потъна в планините на Халкидики. И оттогава ни вест, ни кост.
Някак трудно е да си представим, че този тих и деликатен мъж “ще хване гората” като боец и бунтар, още повече че той не е искал да скрие от камерите на границата, че
отива в Гърция, но знае ли човек? Дано историята на бившия шеф на ДАНС завърши с хепиенд - като тази на баща му преди 70 г.

Партизанската жилка необратимо бележи съдбата на Петко Сертов. Едва ли той щеше да обикаля света, щеше да учи в Кралския лицей в Брюксел и едва ли щяха да го приемат в Държавна сигурност, ако баща му не беше активен борец срещу фашизма. Освен че е бил партизанин, Гаврил Сертов участва във Втората световна война, после завършва военно училище и дълги години работи като търговски представител в Египет, Белгия, Гърция.
Именно с влиянието на “семейната среда” младият Петко мотивира желанието си да почне работа в ДС през 1984 г. Брат му Тодор също работи за службите.

Петко Сертов завършва счетоводна отчетност на външнотърговската дейност и няколко години работи в “Химимпорт”, преди да стане част от “юмрука на партията”. В ДС е назначен в контраразузнаването в отдел “Западна Европа”.

Най-важната му задача е френското посолство. Оценката на шефовете за работата му е много добра, става ясно от публикуваното му кадрово досие в “168 часа”. Определят го като “съзнателен оперативен работник и добър агентурист”. През 1988 г. води 9 агенти, 5 от които е вербувал лично.

И ако до 1989 г. кариерата на Петко Сертов върви само нагоре, то след промените тя е низ от възходи и падения. През 1991 г. е прехвърлен на работа в тогавашната ЦСБОП в направление “Тероризъм и наркотици”, по-късно оглавява международното сътрудничество в МВР. Колегите му го описват като интелигентен, образован, владеещ 4 езика, в отношенията си с хората е мек и коректен.

Докато е в ЦСБОП, завършва полицейската академия в Лион, където се сприятелява с висши френски полицаи, магистрати и експерти по сигурността. Въобще френската линия трайно присъства в живота на Сертов, а дни след изчезването му швейцарският вестник “Льо Тан” написа: “В апотеоза на кариерата му френските полицаи и дипломати се хвалят със сътрудничество за пример, а “приятелят Петко винаги е готов да направи услуга”... През лятото на 2009 г. Сертов брутално е отстранен от поста. Депресиран и бездействащ, той чука отново на вратата на посолството, за да иска помощ, преди да се обърне към частния бизнес. Онези, които са го срещали след това, го описват като разочаровен, убеден, че е предаден от приятелите си, и понякога заплашващ да се изповяда.”

Кариерата на Сертов в МВР приключва през 1998 г., когато е уволнен от тогавашния вътрешен министър Богомил Бонев. Интересното е, че при правителството на Иван Костов за разлика от него брат му Тодор се издига и става представител в НАТО.
За първи път в живота си Петко Сертов трябва да си изкарва хляба извън държавата. През 1998 г. е назначен с препоръки в управителния съвет на “Перално оборудване” АД в Свиленград.

Производството на перални и центрофуги обаче не е като да вербуваш агенти и разработваш дипломати. Затова и Сертов изкарва само 1,5 г. и е освободен.
Така в началото на века боецът на тихия фронт регистрира фирма с разнообразен предмет на дейност и се хвърля в частния бизнес, където вече е съпругата му Емилия. Едновременно с това още след уволнението му от МВР той е привлечен като експерт в БСП, когато лидер е Георги Първанов. По-късно става съветник на наследника му Сергей Станишев, който го взема със себе си и в Министерския съвет, щом е избран за премиер по време на Тройната коалиция.

И когато се създава ДАНС, непознатият за широката публика Петко Сертов обяснимо е назначен на 1 януари 2008 г. за неин председател - лоялен е към БСП, изпълнителен, казват - дори послушен, сякаш е неспособен да се опълчи на покровителите си.
С излъчването си на чиновник и тоталното избягване на репортерите, той нямаше как да стане любимец на медиите. Още повече, когато се разбра, че ДАНС е следила и подслушвала журналисти в прочутата разработка “Галерия”.

Сертов е дал едно-единствено интервю, и то за чужд журналист, озаглавено “ДАНС е тигър със зъби, можем и ще докажем това”. “Погледнете закона - ние имаме правото и властта да разследваме всичко и всички, ако е необходимо, също цялото правителство”, казва в интервюто Сертов. Звучи амбициозно и обещаващо, но реално нищо такова не се случва. Агенцията в този период стана за присмех с причудливата и безполезна практика да “кани на кафе” силови босове

На всичкото отгоре се говори, че ДАНС се управлява от съветника Алексей Петров, а не от шефа Петко Сертов. Съвсем естествено новата власт се раздели с него. Учудващо обаче за мнозина, премиерът Борисов го назначи за консул в Солун, там, където преди много години работи и баща му и където сега го издирва гръцката полиция. След критични публикации в медиите обаче Сертов бързо беше отзован.

2 г. по-късно Борисов отново го взе на държавна работа - зам.-началник на БОРКОР (центъра за превенция и противодействие на корупцията). През 2011 г. - седмица преди Сертов да заеме тази длъжност, бе запалена родната му къща в Копривщица

“Петко беше погнусен от цялата тази работа. Казваше “Това с нищо не съм го заслужил, нищо не съм направил”, разказва Искра Шипева, шеф на музеите в Копривщица и приятелка на Сертов от младежките години. Съгражданите му смятат, че разследването на палежа е било потулено.

Като ученик и студент Сертов често водел приятелите си от София в къщата в Копривщица. След като се издигнал в МВР и ДАНС, продължил да идва често в градчето. Отказвал обаче да върши услуги дори на приятели. “Когато е имало някакви проблеми и са го търсели, той не се ангажираше да защитава нещо, което е неправилно. Просто избягваше да прави такива неща. Не бе от хората, които ще тръгнат да уреждат някого”, казва Искра Шипева.

Заради родната си къща обаче Сертов се скарал с брат си. “Когато баща им почина, остави къщата на Петко. Оттогава с брат си не си говорят", допълва тя.

Контраразузнавач, висш служител в МВР, първи шеф на ДАНС, франкофон, масон, отскоро консултант на частни фирми - това са известните роли на Петко Сертов. Сега участва в най-тежката - на безследно изчезнал съпруг и баща
CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447