За първи път у нас слагат мозъчен пейсмейкър на жена с тежка болест

България 19.12.2014 17:21

Десислава се ражда здрава. Болестта й започва, след като на 13 г. в катастрофа избива с глава стъклото и излита от колата. За да живее нормално е останало едно последно средство - операция за поставяне на мозъчен пейсмейкър. Такава операция се прави за първи път у нас, рядка е и за света. Електродите струват 40 000 лева, касата не ги плаща и семейството с мъка събира 8000. Благодарение на дарение от фирмата производител операция все пак ще има.

Една млада 29-годишна майка с вид и душа на дете ще е първият човек с епилепсия у нас, на когото неврохирурзи ще направят операция за поставяне на мозъчен пейсмейкър. Това е последната надежда да се разредят тежките пристъпи, в които започва да изпада след катастрофа.


Десислава Пенина е 13-годишна, когато при инцидента с глава разбива предното стъкло и излита от колата. Не помни много от катастрофата - вой на линейки, угрижени близки и забързани лекари.
Скенерът отхвърля
сериозни травми,
по-късно ще се
окаже, че не е така
и радостта от липса на последици от удара е била временна.
След година момичето се разболява заедно с целия клас от жълтеница. Неочаквано една нощ припада в банята. Стандартните за такива случаи изследвания на мозъчната дейност показват, че има епилепсия. Лошите новини не свършват с това. Заболяването е от рядък вид, труден за лечение - двустранна темпорална епилепсия. Казано най-опростено, има проблем в симетрични зони и в двете половини на мозъка.


Обясниха ми, че моята епилепсия е много редичка, не се среща при много хора и затова толкова често
припадам и губя
съзнание въпреки
лекарствата - те
не ми действат,
разказва Деси, както я наричат близките й.
Има периоди, в които всеки ден по няколко пъти й прилошава и губи съзнание. В момента пристъпите са по-редки, горе-долу на 20 дни, но са все така тежки и се повтарят неколкократно. Понякога при пристъпите се удря лошо, не иска да си представи какво би се случило, ако е сама с момченцето си. Синът й в сряда навърши 3 г. Деси е благодарна на майка си, че прави всичко възможно да й помага в трудното търсене на пари за лечение и в грижите за детето.


Последната надежда за облекчаване на състоянието е операция, при която в мозъка да се поставят електроди за контрол на пристъпите. Няма 100% гаранция, че тя ще реши проблема, но сме длъжни да опитаме, казват неврохирурзите на младата жена. При едностранно засягане се прави операция, която дава по-голям процент надежда, но за Деси е напълно неподходяща.
В търсене на най-адекватно лечение докторите вече са опитали всичко, но младата жена продължава да получава тежки кризи, независимо че вече е на комбинация от максималните дози от две лекарства.


Въпреки трудностите, за които един здрав човек дори не си дава сметка, Деси завършва гимназия с отлична диплома и кандидатства право. Приета е, но в последния момент размисля и избира
да следва "Защита
на националната
сигурност"- за да се
бори срещу злото
в живота,
както сама обяснява. Във втори курс обаче прекъсва - заболяването прогресира и рязко влошава паметта й. Младата жена се надява след операцията да продължи следването си.


Здравната каса не поема обаче електродите, които трябва да се имплантират, а те струват 40 000 лв. Сума, непосилна за Деси. С чукане на много врати, дарения, спестяванията на всички близки, семейството събира 8000. От фирмата производител научават за тежкото състояние на младата майка и усилията на лекарите да й помогнат и поемат за своя сметка разликата от 32 000 лв. Благодарение на този жест операцията е насочена за началото на януари. Остава и съдбата да прояви милост и Деси да заживее нормално.

Надяваме се дълбоката мозъчна стимулация да помогне на Десислава. Шансът е около 50%. Ако пристъпите при епилепсия се разредят наполовина, в цял свят се смята за успех. Това обясни неврохирургът д-р Красимир Минкин от университетската болница "Св. Иван Рилски" в София, който ще оперира Деси./24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447