Пенчев: Гнилите ябълки не са много, но са на възловите места

България 19.12.2014 12:24

"Гнилите ябълки" не са толкова много, но са на възловите места. Трябва да се замислим отново по какъв начин да ги отстраним от съдебната система. Това каза омбудсманът Константин Пенчев, предаде репортер на БГНЕС.

Националният омбудсман прогнозира, че проблемът се задълбочава и ще има все повече скандали. "Ще има непрестанни скандали, защото една система - нереформирана, тя не само че не се развива – тя се затлачва все повече и повече. Разберете, не направим ли тези решителни действия сега, всички тези млади магистрати, които надигнаха глава, които имат надеждата, че нещо ще се случи, които имат желание нещо да се случи, ще бъдат наказани жестоко от тези, които съществуват в момента на власт, от тези, които ги наказаха 2009 година, когато не се случиха реформите", каза омбудсманът.

Пенчев призова: "Стига вече мимикрия, няма връщане назад и никой няма интерес от тая съдебна система".

Константин Пенчев участва днес в обсъждане на тема: "Конституционно-правен дебат за състава и структурата на ВСС през призмата на актуализираната стратегия за продължаване на съдебната реформа". Аз не знам дали това е работа на конституцията или не, не знам дали това изобщо е необходимо, или не – да се разделя ВСС на две или на три колегии. Но знам, че проблемите на ВСС какви са – ако гнилите ябълки ги разделим на два отбора, ще станат ли по-малко гнили? Ако има гнили ябълки, които решават делата по един съмнителен начин какво общо има софтуерът с това, попита омбудсманът.

Той подчерта, че първо е много важно да има консенсус. "Тоест, всички парламентарно представени партии да се съберат и да направят една временна комисия и да се разберат какво точно искат да стане с тази съдебна реформа. Тоест, да се постигне наистина едно всеобщо съгласие", каза омбудсманът и припомни, че това е било постигано. Според него тези скандали, които непрестанно генерира съдебната система, ще ги генерира все повече и повече и те са обществени скандали. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549