Света, какъвто го познаваме, вече го няма

Избрано 19.12.2014 09:59

ЕДУАРД ЛУКАС

През 2014 година имаше много причини да се чувстваме мрачно. Тази година бе белязана от избухването на война в Украйна, анексирането на Крим, разбиването на самолета MH17, засилването на хибридната война на Русия със Запада, изпълнена с събития от все по-опасни авиационни каскади до безпрецедентни пропагандни взривове.

В самата Русия последните остатъци от независимия начин на живот бяха
стъпкани, смачкани и
принудени да замълчат
Това беше годината, в която светът, такъв, какъвто го познаваме от десетилетия, престана да съществува - а ние дори не го осъзнахме.

Вярно, Западът започна да реагира. Америка и Европейският съюз наложиха санкции и наложиха спирането на проекта "Южен поток", руския газопровод, който пренасяше корупция и влияние дори преди строежът му да бе започнал. НАТО създаде временен корпус за бързо реагиране, който да влезе в действие в случай на криза в Прибалтийските страни (да се надяваме, че нищо няма да се случи в близките няколко седмици, защото ще бъде готов в началото на следващата година). Вярно, Русия не получи всичко, което желаеше. Не успя да създаде "Новорусия", като свърже окупираната Източна Украйна с Крим и подкрепените от Кремъл сепаратисти от Приднестровието. Украйна не бе изолирана от морето.

Украинците са ударени,
но не са пречупени:
започват реформи, макар и със закъснение от 25 години, и нищожно малки шансове за успех.
Цената на нефта пада и това изправя на нокти режима на Путин и неговите съюзници. Китай няма да ги спаси. Вместо това тихомълком сдъвква кремълската стара империя в Централна Азия.

Руснаците бяха готови
да жертват свобода
за стабилност
Но може да се окажат по-малко благосклонни да се лишат от стандарта си на живот в замяна на демагогия. Въпросът е дали спадащата популярност все още означава за тях повече, отколкото избледняващото обещание за благоденствие. Но ключовата история е на бездействие и невежество: все едно при автомобилна катастрофа да правим, каквото си знаем от преди и ни е познато, вместо да направим каквото трябва.

Обществото в много държави (Полша и Прибалтийските републики са изключения) не приема, че сигурността и свободата понякога включват изтърпяването на болка и стрес.
Финансистите и бизнесмените са все още щастливи да си цапат ръцете в Русия и да реват мощно, ако нещо им се изпречи на пътя. Въпреки че те също ще побеснеят, ако родните им страни се окажат ръководени по подобен на руския начин.

За политиците също е трудно да се съсредоточат върху Путин. За някои неговото централизирано и решително управление е твърде примамливо (помислете за Виктор Орбан в Унгария или Робърт Фицо в Словакия).

Вляво руският
антиамериканизъм
заслепява хората
за репресиите, империализма и безскрупулната алчност на режима. Странно, но е много по-лесно за интелигентните либерали да обвиняват НАТО за нарушаване на обещания, които никога не е давало, отколкото да приемат, че Русия води колониална война в Украйна - при това такава, каквато никой не би търпял, ако беше наложена от диктаторски режим в Африка.
А от друга страна, часовникът на Кремъл тиктака с примамлив мелодичен звук. Не е ли патриотизмът на руското управление за пример (не обръщайте внимание на милиардите долари, които то източва от своя народ)? Въпреки покварата по високите етажи на властта там, отдадеността на обществото на религията, както и гей нападките гъделичкат онези от Запада, които презират своя собствен културен упадък. Нападението на Кремъл над международния правно установен ред е музика за ушите на тези, които смятат подобни международни норми за пагубни ограничения за суверенитета на държавите.

Най-големият провал е този на международните политически експерти. Някои, като например Хенри Кисинджър и Хелмут Шмид, имат огромна репутация. Други не са толкова популярни. Те жадуват за лесно, цинично решение на проблема - да жертват изцяло стремежите на Украйна за Европа и после просто да изчакат Русия да се вразуми. Тези експертни мерки за защита са отровни и потенциално смъртоносни.

* Едуард Лукас пише за сп. "Икономист", работи и за Центъра за анализи на европейската политика във Вашингтон. Експерт по енергетика и киберсигурност, той е писал за Централна и Източна Европа повече от 20 години, бил е свидетел на последните години на Студената война, колапса на Съветския съюз, залеза на Елцин и издигането на Путин във властта. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911