Иванов: 20 000 лв необходими за централизиран софтуер

България 18.12.2014 11:00

По време на проверката ИТ експертите, които ползват съдебната система са говорили за сума от порядъка на 20 000 лв. за разработка на централизиран софтуер, който да се ползва временно.

Ако става дума за такава сума, моите заседателни, които не ползвам тук и ако колегите се откажат от бонусите, които се раздадоха в съвета, ще съберем тази сума. Това заяви правосъдният министър Христо Иванов пред журналисти, предаде репортер на БГНЕС.

Иванов обясни, че трябва да се направи калкулация каква сума ще бъде нужна за софтуера. Като говорим да направим софтуер, който да действа докато се приложи проектът по ОПАК, защото каквото да се прави по него ще отнеме доста време и не можем да оставим системата в това състояние на разграден двор, в което е в момента.

Опцията да поставя на МС въпроса за разработка на такъв софтуер остава на масата, тъй като ние трябва да се осигурим, че в максимално кратък срок проблемът с тази система ще бъде разрешен и що покажем, че всички дела ни интересуват, посочи Иванов.

Той показа писмо до него от ректора на Техническия университет и декан на съответен факултет там, които предлагат помощ и дават много добър анализ на проблемите и на това какво трябва да се направи. Те пишат, че разработката, приемането и последваща поддръжката на продукта след да се извършва, както от ваш орган, така и съпътстващо от независима организация. Тоест самият ВСС просто да си възложи нещо няма да е добре. Това включва независима проверка и анализа на първичния код, това е сорс кода, за който от седмица настоявам да бъде предоставен на експертите и да бъдат анализиран, заяви Иванов. По думите му самите експерти са го поискали и не е бил предоставен, което е голям проблем, тъй като не може да се разбере дали в софтуера не е имало скрити функционалности.

Решението за незабавно стартиране на процедурата с нова обществена поръчка без да е анализиран доклада на проверката, която самите те поставиха е страшно притеснително и продължава да ме кара да мисля за необходимостта някой друг да разработи този софтуер. Начинът, по който се подхожда, самият факт, че те отново смятат сами да си го възложат, няма външно участие, помощ или контрол върху процеса на разработване на задание и самото провеждане на разработката също продължава да ме смущава, че ние имаме същите хора по същия начин, след като години наред отричаха наличието на проблем сега ще правят нов софтуер. Това не изглежда добре, заяви правосъдният министър.

Докато не се уверим, че има ясно поставяне на проблемите, след това процес на разработване на заданието, което включва външни специалисти и гарантира външен контрол и съобразяване това да се свърши всичко това в кратък срок, и съобразяване проектът по ОПАК да не бъде делейриран, всичко това трябва да бъде обсъдено това, коментира той.

Запитан дали възнамерява да отговори на въпросите, които вчера са поставили Владислав Горанов и премиера във връзка с делото КТБ не е ли нахлуване в чужда територия, Иванов отвърна, че въпросите, които вчера са се поставили са по организацията по делата и са напълно легитимни.

Отговор трябва да дадат органите на съдебната власт, каза той. Попитан дали е редно ли да се коментира дело, той отвърна, че отношенията са достатъчно напрегнати и затруднени и очевидно установяването на добър тон включва усилия от всички страни. Не мисля, че това, че конкретни министри се интересуват от едно дело, което е доста важно означава, че не се интересуват от други дела, добави той. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911