Лихвата за пари в банка се срина до 1%

България 27.11.2014 14:40

До един процент годишна лихва по депозитите в лева или евро през ноември е паднала доходността на влоговете в банките, показват официалните данни. Ситуацията е прецедент за годините от началото на прехода към пазарна икономика, коментират анализатори пред БНР.

По време на социалистическата икономика имаше подобни нива на лихвите в държавната тогава ДСК и хората не пресмятаха въобще какво получават от влоговете си. Тогава обаче и кредитите, например за ново жилище, бяха с подобни лихви, докато сега нещата в този сектор на банковата дейност са доста по-различни.

Според финансовия анализатор Десислава Николова, лихвите се сриват навсякъде заради заливането на банките с финансов ресурс, който се замразява, без да е възможно да се използва за кредитиране.

Именно този ръст в спестяванията и замръзналото кредитиране, се отразяват като много голямо бреме за самите институции. На практика увеличаването на привлечените средства означава увеличаване на лихвите и на лихвения разход за тях, и за да понижат този лихвен разход, те предприемат мерки към понижаване на лихви по депозити.

За да генерира доход от тези спестявания, тя трябва да ги предостави под формата на кредити и вече самият лихвен марж, който се реализира между лихвата по кредити по депозит, представлява печалба за банката.

Банките не очакват развитие на кредитния пазар през близките месеци в средносрочен и краткосрочен план. Новините около новия Бюджет 2015 също играят негативна роля с ясно изразената тенденция да се замразяват доходите и да се режат социални придобивки по метода на Симеон Дянков.

Единици са трезорите, които предлагат промоционални лихвени проценти по годишните депозити до четири на сто. Това обаче не означава, че те са рискови за пазара, категорични са пред БНР анализаторите. /БЛИЦ

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911