Лежиш на сянка пак, изглеждаш пълен мрак

България 26.11.2014 11:21

ДА изглеждаш добре" се оказа най-модерната ценност на младото поколение в България. Това установи преди дни мащабно изследване на фондация "Фридрих Еберт".

Новината ме върна 15 години назад, когато стартира моята професионална кариера в една водеща днес телевизия. На пробните записи доста се затрудних с четенето на текста и бурно реагирах между дублите: "Извинявайте, но това е неграмотно написан преглед на печата! Аз мисля, че трябва да се напише еди-как си". Изпълнителният директор - сърбин със съмнителен опит в правенето на телевизия, но известен с типичния балкански хедонизъм в отношението към живота и жените, ме закова с думите: "Ти недей много да мислиш! Само изглеждай!"
Ето че моето, а навярно и всяко друго поколение е платило дан на култа към външната красота. Разликата обаче е в липсата на обратния модел днес и желанието той да бъде отстояван.

Нека никой не ме разбира погрешно - перфектният външен вид съвсем не е проблем. Проблем е наличието само и единствено на перфектен външен вид.

Защото тогава, в онзи мразовит януарски ден в онова телевизионно студио аз осъзнах, че ще има люта битка между мен, която мисли, и света наоколо, който очаква само да изглеждам.
Днес моето поколение обаче загуби тази битка.

Нашите деца решиха по лесния, но категоричен начин дилемата на Ерих Фром "да имаш или да бъдеш" в полза на първото. И затова съвсем не ни е виновна глобализацията, консуматорското общество, илюминатите или мафията.

Виновни сме ние, техните забързани, абстинентни към своите телефони, компютри и органайзери родители, за които дори празнуването на рождения ден на детето се превърна в бизнесивент в елитен гурмеклуб, соушъл нетуърк и ефектен пиар във фейсбук.

Отглеждаме ги с бавачки от 9 до 5, пращаме ги на всевъзможни извънучилищни занимания главно за да спечелим това време за себе си, купуваме им вниманието с поредните "парцалки" в мола. Заблуждаваме се, че заместват четенето на книги с четене в интернет. И че "Майнкрафт" може и да е компютърна игра, но поне в нея нещо се гради, вместо да се убива.
Влезте в седми клас на което и да е средностатистическо училище в голям български град и ще установите, че огромните надписи върху марковите суитшърти на момчетата бодат очите точно толкова, колкото и острите върхове на изправените, прилежно фризирани коси на момичетата.

Ако случайно попаднете на чата на вашия тийнейджър, там с ужас ще прочетете диалог от вида: "- Кo pr? - N6t". Ще установите, че "пичове и пички" е вече новото обръщение, заместващо някогашното "здравейте всички". А снимки на кълчещи се върху чиновете 11-годишни момичета по бански костюми ще взривят тотално представите ви за елитното училище, което сте избрали след часове ровене в "БГ мама". На този фон не е изключено, когато повдигнете притеснено въпроса на някоя родителска среща, да получите назидателна лекция от амбициозна майка- психоаналитик, че "в модерния свят трябва да насърчаваме ранното сексуално съзряване на децата".

И някак съвсем логично в този свят да си фешън и куул, е по-голяма ценност от това да си умен и добър. Да се добереш до професионална фотосесия за буук-а на някоя модна агенция е по-ценно от това да си първи на олимпиадата по математика. Та нали да изглеждаш добре си е съвсем достатъчно, за да станеш после асистентка. А всяка уважаваща себе си кариера започва с асистентска позиция...

Възмущаваме се шумно всяка година от все по-кичозните абитуриентски балове. А те могат ли да са други, при положение, че на децата ни наготово и отвсякъде им се сервира ярката формула на българския успех: манекенка + футболист = корица на списание или мутра + чалга певица = участие във "Вип Брадър". Не е нужно да знаеш какво е дифузия и кристализация, къде се пише пълен член, да намираш правилно корен квадратен, да си прочел Чехов и Достоевски, да имаш добри оценки на матурите или да учиш в университет, за да караш скъпа кола, да ти плащат пластичните операции, да те возят на луксозни яхти, да нахлуеш маскиран в дискотека и да се "разцепваш" всяка нощ. И пет пари не даваш, че зала "България" не е фитнесклуб, а "Кармина Бурана" не е името на новата чалгазвезда.

Някак съвсем логично в този свят да си силиконов и агресивен, е по-голяма ценност от това да си възпитан и естествен.

На базата на тези два свята има и два вида родители - едните знаят, че един ден ще пратят децата си в чужбина. За тях възпитанието се изчерпва с това да им броят витамините и калориите на задължителното здравословно хранене. И да кодират и забранят за гледане Disney Channel. Другите нямат амбиции във възпитанието. Нямат и представа какво ще правят децата им след време, но "Планета тв" е задължителен фон на вечерята, която в техния дом съвсем не е ежедневен семеен ритуал за споделяне на деня, а си е обикновено ядене.
Светът на фешъна се сблъсква със света на чалгата и в странната еклектика помежду им децата ни растат, без дори да подозират, че да изглеждаш и да имаш, е всъщност много далеч от това да бъдеш.

*Цитат от песента на Рафи Mr. Comandante /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827