КНСБ иска 400 лева минимална заплата от 2015 година

България 24.11.2014 14:50

В центъра на всички политики на новото правителство трябва да бъде плавното, но гарантирано увеличение на доходите, справедливата оценка на труда и неговото заплащане. Дошло е времето за промяна в политиката по доходите, задавана от властта.

Това заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров, който представи предложенията на синдикатите към новия кабинет, предаде репортер на БГНЕС.

Не виждаме в декларацията на кабинета нова политика по доходите, но се надяваме да ги видим в управленската програма, която се изготвя в момента, каза Димитров и обяви, че поради тази причина от КНСБ представят в този моменти своите виждания и предложения.

Кабинетът и Народното събрание са длъжници на всички работещи по отношение на регламента, по който се договорят взаимоотношенията между работник и работодател, категоричен бе президентът на КНСБ. Той обяви, че синдикатите са готови да връчат пакет от изменения в няколко закона, с които да бъде гарантирано, че формирането на цената на труда и нейното заплащане ще са гарантирани от закона.

Пламен Димитров категорично отхвърли "мантрата на различни неолиберални икономисти", че ще получаваме повече, ако произвеждаме повече, тъй като в момента според статистиката произвеждаме два пъти повече, отколкото получаваме. Безспорно е, че трябва да произвеждаме повече, но преди всичко ни е необходима по-справедлива оценка на труда и стимулиране на колективното трудово договаряне от страна на държавата. Трябва да бъде заложено поне 10% увеличение на средната работна заплата годишно, като икономиката ни позволява това, настоя Димитров.

По думите му, в нормалните държави около 50-60% от БВП отива за съвкупно плащане към наемния труд, а в България този процент е под 40%. "Това показва, че има ясно поле и възможност за различно заплащане, дори при сегашното състояние на икономиката и с тази производителност", каза Димитров. Достигане на 50% от БВП за плащане към наемния труд в края на мандата на този кабинет трябва да бъде цел №1 за него, каза Димитров.

400 лева минимална работна заплата от 1 януари 2015 година искат още синдикатите. Според КНСБ това е постижимо и реалистично и ще даде глътка въздух на работещите бедни, като освен това ще придвижи нагоре и останалите работни заплати. Пламен Димитров обяви категорично, че подобна политика на повишаване на доходите няма алтернатива и основната причина за това е дефлацията. Икономиката ни бавно и устойчиво върви надолу, 15 месеца сме в дефлация, каза той и добави, че редица икономисти от неолиберални институти премълчават тази тема. "За нас дефлацията е по-опасна дори от хиперинфлацията от 1997 година", каза Димитров и обяви, че при дефлация над 2% единственият лек е стимулиране на потреблението.

"В икономиката става нещо лошо и това непременно трябва да се промени. Не защото хората са бедни, а защото дефлацията води до намаляване на производствените цени, ограничаване на работните места и до спирала, от която много трудно се излиза", каза Димитров. "Стартираме кампания за договаряне на по-високи заплати във всички предприятия, където КНСБ има синдикални организации", обяви той.

КНСБ е против наливането на дълг в банковата система, но не е против взимането на дългове. Те трябва да бъдат ориентирани към инвестиционното потребление, като страната се нуждае и от ново по-справедливо данъчно облагане и въвеждане на необлагаем минимум, каза още той. КНСБ предлага 10% данък за доходите до 10 минимални работни заплати и 15% данък за по-високите доходи.

С дълг до 3-4 млрд. лева трябва да бъдат финансирани оздравяването на енергийния сектор и инфраструктурата. В енергийния сектор продължават да се трупат дългове, които вече са над 3 млрд. лева и няма как да стоят там, предупреди Димитров, като по думите му скоро това ще доведе до невъзможност да се изплащат работните заплати и съответно протести.

КНСБ ще представят на премиера и разработка за възстановяване на българската индустрия в 10 сектора, каза още той. Синдикатите искат и повишаване на осигурителната вноска, тъй като не може непрекъснато да се говори, че 60% от плащанията за пенсии са от данъци, а в същото време темата за повишаване на вноската да е табу. У младият човек липсва мотивация да си плаща вноските, като вижда как живеят родителите му, каза Димитров. Това трябва да бъде основната цел на реформата в съдебната система.

Синдикатите са категорично против повишаване на пенсионната възраст от началото на 2015 година, но са готови на всякакви разговори за промени от 1 януари 2016 година, обяви Пламен Димитров. "Не сме размахали ножа, но размахваме пръст към политиците да чуят какво става в страната. Масово хората твърдят, че не могат да понесат увеличение на пенсионната възраст в този размер, в който се очаква. Има силна и радикална мотивация за протестни действия и реакция от цялото общество", предупреди Пламен Димитров. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911