Експерти: Могат да се отменят не цесиите, а прихващанията

България 24.11.2014 09:18

По повод заявлението на Бойко Борисов, че цесиите в КТБ ще бъдат отменени, експерти обясниха какво точно може да бъде направено и какъв би бил ефектът. Бившият председател на Народното събрание и специалист по търговско право проф. Огнян Герджиков и икономистът Лъчезар Богданов разгледаха в сутрешния блок на Нова телевизия няколко варианта за действие на вложителите и кредиторите в банката и изтъкнаха възожностите на законодателството.
„Държавата иска да помогне в този казус, но рискува вместо да изпише вежди, да извади очи. Не може току така да се отменят цесии“, каза проф. Герджиков.

За разлика от цесията, прихващането е едностранен акт. Ако един длъжник на банката си е купил влог, за да може да си приспадне задължението със сумата на този влог, неговото активно вземане трябва да е изискуемо, т.е. трябва да е настъпил падежът, за да може да го изиска. Когато банката е под специален надзор, обаче, както е в случая с КТБ, надзорът може да спрат вземането и то да не е изискуемо.

Проблемът, според Герджиков, е, че не се знае дали БНБ е стопирала задължението на банката. Ако го е направила, тогава не може да се направи прихващане. Юристът коментира направеното от премиера изказване така: „Това е удар във въздуха. Приказка на един загрижен държавник, който се изказа неподготвен“.

Икономистът Лъчезар Богданов също уточни, че не става въпрос за цесиите, за прихващането. „Това е актът, към, който ще се насочат евентуално някакви законодателни промени“, допълни той.

Относно сценария, според който един вложител може да продаде вземането си на няколко души за сумата до гарантираната от държавата – 100 000 евро, Герджиков посочи, че Фондът за гарантиране на влоговете ще го счита за недействително. „Към момента, в който се явят 5 души срещу тези 100 000, те не могат да претендират за тези 100 000“, заяви той. Причината е, че банката трябва да смени в нейната система титуляра. Когато тя е под специален надзор, обаче, това е незаконно.

„Точно това е големият спор – дали банката да одобри това прихващане или не“, допълни Лъчезар Богданов. Проф. Герджиков пък посочи, че още не знае какво пиша в акта на БНБ за специален надзор на КТБ и как са уредени тези въпроси.

Според Богданов, случващото се в момента за пореден път доказва, че управляващите неглижират законите за бизнеса – нещо, което е основна функция на държавата. Още по-фрапиращото е, че европейското законодателство в тази област още не е пренесено в българското. „Срокът е 31 декември, а ние нямаме дори проект в момента“, заяви икономистът. /БЛИЦ



CHF CHF 1 2.00003
GBP GBP 1 2.2837
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.61962
USD USD 1 1.82549