Леонардо ди Каприо направи вейп, т.е. пушене на електронна цигара, думата на 2014 г.

Любопитно 23.11.2014 20:42

Леонардо ди Каприо увековечи пушенето на електронни цигари на последната церемония “Златен глобус” и неочаквано английският глагол вейп (vape - вдишване и издишване на пара от електронна цигара) бе обявен за думата на 2014 година. Избраха я редактори на Оксфордския речник, които всяка година правят списък с най-актуалните и популярни изрази.

От януари, когато Ди Каприо взе статуетка от кинонаградите в Лос Анджелис, употребата на думата вейп се увеличава много рязко. За тези 10 месеца тя се среща 30 пъти по-често в сравнение с миналата година. Тогава големият хит беше селфи.

Вейп идва от английската дума vaporize - изпарявам. От миналия август новият термин вече се използва и като съществително име – така се наричат и самите електронни цигари.

Поне две са причините за големия възход на вейп. Първо, десетки популярни личности налагат тази мода през 2014-а, като дори умишлено се снимат с цигари във видеоклипове, както и на официални церемонии. Освен това през април в Америка започват дебати за това дали е-цигарите, както наричат още електронните цигари, са безопасни за здравето. В същия период властите в Ню Йорк забраняват употребата им в закрити помещения, а предприемчиви бизнесмени правят в Лондон първия вейп бар в света – място, в което се събират фенове на вейп течението.

Ето тогава е големият пик на думата вейп според анализаторите от онлайн изданието на оксфордкия речник. Масовата и? употреба се обяснява и с друго – огромното желание на хората, които използват е-цигари, да се разграничат от традиционните пушачи. Според тях пушенето на тютюн е старомодно.

Джуди Пиърсол, редактор в Оксфордския речник, казва: “Вейп влезе в нравите, правилно е да се включи и в официалната лексика.” Засега думата на годината не е добавена в хартиеното издание на речника, който се смята за определящ за развитието на английския език. Терминът вейп обаче е описан в интернет сайта на изданието.

Нормално е сега, когато навлязохме в развития свят, да има нови и различни думи. Нищо, че означават едно и също нещо. Това със сигурност развива мисленето и ни прави по-културни хора. Не всички обаче са толкова развълнувани. Например у нас за феномена вейп почти никой не знаеше допреди дни. Използва се едва от тази седмица, когато бе обявена за дума на годината. Но дори и сега сякаш не предизвика фурор. Причината вероятно е, че вейп пушачите в България са много малко в сравнение с традиционните пушачи.

Тук бумът на електронните цигари беше изключително кратък. Започна през юни 2012 година с въвеждането на забраната за тютюнопушене на обществени места и приключи окончателно миналата година. Доказателство е фалитът на десетките малки магазини, в които се продаваха само е-цигари и пълнители за устройствата.

Друг фактор за краха на електронните цигари у нас е, че масово собствениците на заведения позволяват на клиентите си да пушат вътре истински тютюн.

През 1983 година Роб Степней пише материал, озаглавен “Защо пушим”. Именно в тази статия, публикувана в списание “Ню съсайъти”, за първи път се използва думата вейп.

Терминът обаче става забележим едва преди 5 години с появата на електронните цигари. Дали ще се употребява масово и в следващите години, зависи единствено от употребата на е-цигарите.

Тази година вейп е безспорен победител в класацията на Оксфордския речник. Екипът на изданието обаче публикува и кратък списък с останалите модерни думи.

Един от хитовете е бей (на англ. bae) – обръщение към романтичния партньор, нещо като бейби. Ако човек се заслуша в парчетата на модерните западни изпълнители, ще чуе думата десетки пъти само за около 3 минути в рамките на песента. Фразата е дори в заглавието на една от хитовите песни на Фарел Уилямс и Майли Сайръс.

Бъдтендър (на англ. budtender) е също от модерните фрази на 2014-а. Така се нарича барман, който предлага канабис в кофишоп.
Моделът Айви Леван пуши електронна цигара.

Сред популярните изрази на годината е и индиреф – съкращение на референдум за независимост. Терминът влезе и в говорната, и в писмената реч заради референдума за независимост на Шотландия на 18 септември.

Междувременно своя дума на годината обяви и британският речник “Колинс”. Според редакторите това е фотобомба – снимка, в чийто кадър изненадващо е влязъл и друг човек. Масово фотобомби правят съвсем умишлено холивудските звезди на червения килим - застават до колегите си за снимки.
Линдзи Лоън е от големите почитатели на вейп течението. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827