ГЕРБ се отказа от идеята за намалено време за изказвания

България 21.11.2014 11:49

Народните представители ще продължат да имат по 5 минути време за изказване по време на второ четене на законопроекти в парламента. Това стана възможно, след като от ГЕРБ се отказаха сами от предложението си времето да бъде намалено на 3 минути, предаде репортер на БГНЕС.

По време на дебатите и гласуването по приемането на нов правилник за работа на 43-ото Народното събрание парламентарната група на ГЕРБ оттегли предложението, което успя да прокара по време на заседание на правната комисия. Искането времето да бъде съкратено от 5 на 3 минути срещна сериозни критики от страна на опозицията и в крайна сметка принуди ГЕРБ да го оттегли.

Още по време на заседанието на комисията, от ДПС и БСП заявиха, че дори 5 минути са малко за развиване на теза. Мнозинството в правна комисия не се съгласи с тези доводи и намали времето на 3 минути, но днес се отрече от решението си.

По време на днешните дебати падна и друга точка от правилника, която бе приета по време на заседанието на комисията. Става дума за изречение, спрямо което беше предвидено по време на парламентарния контрол съответният министър да отговаря устно, само ако предварително питащият е посочил, че иска това. "Това е поредно посегателство срещу парламентаризма", заяви Мая Манолова и бе категорична, че не разбира защо депутатите трябва изрично да пишат, че искат устен отговор. Манолова получи реплика от страна на Цецка Цачева, но въпреки това председателят на парламента призова колегите си от ГЕРБ да оттеглят това предложение, което се и случи.

Късно снощи се случи друг обрат и промяна в приетите текстове от зала и от комисия. Депутатите в зала окончателно приеха да няма нужда от наличие на кворум за провеждане на парламентарен контрол, въпреки че това предложение бе отхвърлено по време на заседание на комисията по правни въпроси. Според опозицията в лицето на БСП това решение узаконява отсъствието на депутатите от заседание в петък, когато се провежда контрола. Мая Манолова пък подчерта, че гледката на празна зала е едно от най-дразнещите неща за българските граждани.

Отхвърлено в зала бе и предложение на Патриотичния фронт всяко заседание на парламента да започва с националния химн.

За БГНЕС председателят БСП Михаил Миков обяви, че новият правилник е категорично отстъпление от парламентаризма не само на фона на предишния правилник, но и на фона на всички правилници през последните 25 години. Ограничението върви по няколко линии, обяви Миков, като обърна внимание на факта, че много от по-малките групи подкрепят текстове, които далеч не са в техен интерес. Миков разкритикува и решението комисията за контрол над службите и използването на СРС да бъде на пропорционален, вместо на паритетен принцип, което дава мнозинство на ГЕРБ в нея. "Очевидно е, че водени от опита си от по-предишното Народното събрание, когато паритетният принцип даде възможност редица злоупотреби на властта да бъдат осветлени, сега трябва да се премахне този механизъм", каза той.

Целта на народните представители е по време на днешното заседание окончателно да бъде приет целият правилник, като преди първата почивка на заседанието, около 11:00 часа, те са успели да приемат 90 от близо 150 члена. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911