Зареждаме батерията с бактерии от тоалетната

Наука 21.11.2014 07:57

В близко бъдеще ще можем да зареждаме смартфоните си с бактерии от тоалетната, твърдят британски и американски учени. Екипи от университета в Източна Англия, от лондонския Юнивърсити колидж и от Националната лаборатория „Ричланд” в щата Вашингтон са проучили как електроните преминават през протеините на микроорганизмите.
Естественият процес, който протича при бактериите, срещани в човешките екскременти, може да спомогне за разработването на биологични акумулатори. Специалистите са установили, че тези микроорганизми изпускат електрически заряди, когато “дишат”.

Човешките и животинските екскременти са богати на бактерии, които поемат железните минерали така, както ние дишаме въздуха. По време на този процес се освобождава слаб електрически заряд. Той се генерира от клетката и може да бъде акумулиран. В близко бъдеще ще могат да бъдат разработени биологични акумулатори от протеини, захранващи “микробното гориво” за получаване на нужната енергия за смартфони и таблети. Миналото лято учени от лабораторията за роботи в Бристол конструираха първия смартфон, захранван с урина. В него се използваха микробни захранващи клетки, които по всяка вероятност ще намерят приложение и при бактериалното захранване на “фекалните” акумулатори.
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233