Путин може да възприеме по-твърда позиция заради западните критики

Избрано 16.11.2014 19:13

Преждевременното заминаване на руския президент Владимир Путин от срещата на върха на Г-20 в Бризбейн след хладното посрещане, с което се сблъска, предвещава втвърдяване на позициите на Москва, смятат експерти.

Още в началото на срещата западните ръководители атакуваха Русия, определяйки я като "заплаха за света", като държава, опитваща "да си върне загубената слава на царизма", като напада по-малки страни – намек за Украйна. Силният човек на Кремъл бе критикуван и от австралийския печат, като таблоидът "Куриър Мейл" не се поколеба да го нарече "черна овца на семейството на Г-20".

На срещата на върха австралийските домакини се опитаха да унизят Владимир Путин по всички възможни начини, реагира прокремълското руско списание "Експерт".

След два дни дискусии, белязани от критики на няколко западни ръководители, заклеймили "агресията" на Русия в Украйна, Путин в крайна сметка напусна срещата на върха в Бризбейн преди колегите си и преди публикуването на заключителното комюнике. Обикновено готов да покаже добра физическа форма, Путин обясни, че се нуждае от сън при продължителното завръщане в Русия.

Нито Владимир Путин, нито западните страни се надяваха на някакъв компромис за Украйна, където конфликтът между проруските бунтовници и украинската армия породи най-ужасното напрежение между Изтока и Запада след края на Втората световна война.

НАТО потвърди през седмицата твърденията на Киев, който обвини Русия, че е разположила руски части и военна техника в източна Украйна, контролирана от проруските бунтовници. Москва енергично отрече. Малцина обаче очакваха такова напрежение.

Путин – парий на международната общност? Отговорът е "Да", според Лилия Шевцова, експерт в института Брукингс, която смята, че закотвяйки се във времето, конфронтацията между Москва и Запада ще направи Русия по-зависима от Китай.

Срещите на върха на АТИС (Азиатско-Тихоокеанското икономическо сътрудничество) в Пекин и на Г-20 в Бризбейн потвърдиха, че Путин се е превърнал в парий. Зависим парий. Световната политика не познава по-взривоопасна комбинация – уверява Шевцова във своя профил във Фейсбук.

А според експерта Фьодор Лукянов, председател на Съвета по външна политика и отбрана, в отговор трябва да се очаква втвърдяване на руската позиция.

Ставаме свидетели на радикализиране на позициите на някои западни страни, преди всичко на Северна Америка и Австралия – домакин на срещата, заяви експертът по руското радио.

Няма никаква воля от тяхна страна да смекчат позициите си и това прелива в публичната сфера. Реакцията на Русия може да се предвиди: тя също ще втвърди позицията си, уверява Лукянов.

Мнението му се споделя и от анализатора Станислав Белковски от Института за национална стратегия. Ако Путин напусне срещата разгневен, можем да не се съмняваме, че ще последва засилване на боевете в Украйна, смята той.

Преждевременното заминаване на Владимир Путин може да се изтълкува и като послание към руската общественост. Всички тези жестове са предназначени за поддръжниците му в Русия, които според анализатора Константин Калачов ще одобрят поведението му в Бризбейн и ще се запитат: Защо държавният глава на Русия трябва да разговаря с този упадъчен Запад? /АФП
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147