Монтана съвсем засили Левски по пързалката

Спорт 29.10.2014 15:56

Монтана постигна историческа първа победа над Левски. Играчите на Ферарио Спасов триумфираха над „сините“ с 2:0 на собствен терен в първи 1/8-финален мач от турнира за Купата на България. Отборът от Б група изнесе страхотен мач за радост на феновете, дошли на „Огоста“, и с голове на Сергей Георгиев и Иван Минчев във всяко от полувремената увеличи агонията на вековния столичен гранд.

Още в първите минути на мача домакините от северозапада показаха, че няма да се церемонят, и заложиха на доста активна преса. Левски отвърна с първия точен шут в мача. В 5-ата минута Наджиб Амари се измъкна от Почански, влезе в наказателното поле отдясно и шутира силно към близкия ъгъл, с което не затрудни Ивайло Василев.

В 15-ата минута Монтана беше на сантиметри от откриването на резултата. Капитанът Иван Михов се пребори с Радослав Цонев в половината на гостите и подаде към Янко Ангелов, който си чукна кълбото напред и стреля от около 25 метра. Наумовски само изгледа летежа на топката, която се удари в напречната греда и излезе в аут.

Въпреки че рядко затрудняваше защитата на Монтана, Левски стигна до изключително чиста ситуация в 24-ата минута. Тогава Домовчийски отмъкна кълбото в половината на домакините, пусна вляво към Амари, който пък центрира по тревата към далечната греда. Там обаче Миро Иванов се зачуди с кой крак да ритне топката и в крайна сметка я прати в аут покрай целта.
Отборът на Ферарио Спасов показа зъби отново в 32-ата минута. Тогава Георги Пашов като на парад мина през Мики Орачев и Пламен Димов отдясно, за да излезе на добра позиция в наказателното поле. От 10-11 метра тежкият му шут премина покрай близкия ъгъл.

В края на първата част футболистите на Монтана не без основание поискаха дузпа от съдията Станислав Тодоров. Иван Минчев стреля с глава по посока на вратата, а топката се удари в разперената встрани ръка на Стойчев, след което Наумовски я улови. Реферът обаче остана безмълвен, въпреки яростните протести.

Мигове по-късно никой не си спомняше за тях, защото Монтана откри. Домакините отнеха кълбото в половината на Левски чрез Иван Минчев, който се втурна отляво и подаде покрай двама бранители на противника към Сергей Георгиев. Последният се хвърли на шпагат и прати кълбото в мрежата за 1:0. Минутка преди края пък Почански можеше да прати „сините“ в нокдаун, ала силният му изстрел профуча покрай страничната греда.
Втората част продължи да да се развива по същия начин. В 55-ата минута Минчев пробва да изненада Наумовски с далечно изпълнение на фаул. Вместо да центрира, нисичкият играч изпрати параболичен шут към горния ляв ъгъл, а македонският страж положи усилия, за да избие в корнер.

Две минути по-късно ситуацията на столичани се влоши още повече. Почански отмъкна кълбото в близост до наказателното поле, а след това пусна подаване зад гърба си към набралия отляво Минчев. Плеймейкърът пробва да центрира към далечната греда, а топката придоби странна траектория, прехвърли Наумовски и влезе до далечната греда за 2:0.

Георги Иванов реагира мигновено и направи двойна смяна, за да пусне Владимир Гаджев и Мигел Бедоя, а малко по-късно на терена се появи и Аниете. Това обаче не донесе търсения резултат и Монтана продължи да диктува събитията до към 70-ата минута, когато играчите на Спасов се поумориха.

Оттук до края Левски имаше видимо предимство при владеенето на топката, ала това не създаде главоболия за защитата на домакините.

МОНТАНА - ЛЕВСКИ 2:0

1:0 Сергей Георгиев 42'

2:0 Иван Минчев 57'

Монтана (4-2-3-1): Ивайло Василев – Георги Пашов, Иван Михов /к/, Асен Георгиев, Георги Пейчев – Ангел Рахов, Янко Ангелов – Ерик Почански, Иван Минчев, Александър Киров – Сергей Георгиев

Ст. треньор: Ферарио Спасов

Левски (4-2-3-1): Кристиян Наумовски – Галин Ташев, Борислав Стойчев, Пламен Димов, Мики Орачев – Стефан Велев, Радослав Цонев – Божидар Краев, Мирослав Иванов /к/, Наджиб Амари – Валери Домовчийски

Ст. треньор: Георги Иванов

Главен съдия: Станислав Тодоров /gong.bg