Вярвате ли в суеверия?

Любопитно 24.10.2014 10:38

Вярвате ли в суеверия? Какъв е техния произход? Считате ли ги за част от народното творчество или по-скоро за измишльотини? В миналото хората са вярвали, а може би и са имали необходимост да вярват в митове и поличби. Гадаели са каква ще бъде реколтата, ще има ли дъждове, люта ли ще е зимата, ще се зажени ли момата/ергена в къщата, колко деца ще имат и много други...

Днес повечето хора не вярват на поличби, но почти всеки се стъписва, когато черна котка мине пътя му. Също така ако наближи петък 13-ти или пък, когато сe падне на 13-то място в автобуса/самолета. От друга страна дори и да не вярваме на суеверия, се радваме и то много на намерена четирилистна детелина или пък имаме „късметлийски” вещи, дрехи, бижута и какво ли не още.

Безброй много суеверия са познати у нас и по света. Някои дори са прескочили границите на дадена държава и се зачитат в много страни, макар и понякога да се тълкуват различно. Малцина знаят, че в Англия е щастливо знаменование черна котка да пресече пътя ти. Съпругите на моряците гледали у дома черна котка, за да не корабокрушират мъжете им.

Поличбите са толкова много, че биха могли да се групират по тематика. Така например различаваме:

Суеверия за човешкото тяло – с тяхна помощ можем да разтълкуваме дали ще имаме ядове – ако ни засърби носа, ще получим пари – ако ни засърби кутрето или дланта на лявата ръка. Лоша вест ни очаква засърби ли ни лявата плешка или безимения пръст на дясна ръка. Ако ни потрепери дясното око – предстои ни несполука, ако ни горят ушите – някой говори по наш адрес.

Сватбени суеверия – определено в тази категория най-разпространен е мита, че младоженецът не трябва да вижда роклята на булката преди сватбата. Освен това двамата не трябва да са заедно в нощта преди "големия ден". Не толкова разпространено, но интересно е вярването, че булчинската рокля не трябва да се пере, за да не „отмиеш” късмета и щастието на брака.

Числа, които ни носят щастие или лош късмет. Замисляли ли сте се как избирате числата, когато играете тото? Най-харесваното и почитано число безспорно е 7 – свещено число, символ на сътворението. Седем са „Чудесата на света”, дните на седмицата, цветовете на дъгата. Числото 7 се среща често в Библията – за 7 дни Господ е създал света, 7 са били и пророците, това е и числото и на луната. Числото 13 от друга страна всява смут и безпокойство. На много летища писта с номер 13 няма, също така в някои хотели липсва стая с този номер. 666 се счита за числото на дявола и с него се смята, че шега не бива.

Кухненски суеверия – „Счупеното носи щастие” – тази добре позната фраза най-вероятно е измислена от някой, който е искал да избегне скандал! Аз самата съм се опитвала да мина с този номер пред майка ми, когато изтървах няколко яйца на пода! Друго поверие „от кухнята” се отнася до хляба. Не изхвърляйте стария хляб, за да не изхвърлите и късмета си! Не яжте трохите от масата – на бедност е. Не пейте на масата, когато се храните – ще се ожените за циганин! Последното поверие най-вероятно не важи за ромския етнос.

Суеверия за времето – Колкото по-студена е зимата, толкова по-здрава е годината, когато мухите хапят – ще вали, когато лястовичките летят ниско – пак е на дъжд, ако има гръмотевици през март – ще има суша през юли.

Суеверия за бременни – в миналото (някои го спазват и до днес) не се е купувало нищо за бебето предварително – на лошо е. До третия месец на бременността жената не бива да разгласява, че очаква дете, за да не го загуби. Ако майката повръща постоянно, детето ще се роди с много коса, ако яде сладко – ще роди момиче, ако набляга на солено – момче.


На щастие е
Да намериш четирилистна детелина .
Да спиш на неизгладени чаршафи.
Да намериш подкова
Да видиш калинка.

Да те „нацвъка” птичка.
Да срещнеш коминочистач.

На нещастие е...
Да чуеш кукувица в гората и да нямаш пари у себе си
Счупеното огледало носи нещастие (например 7 години нещастна любов!)
Да поднесеш четен брой цветя.
Да разсипеш сол.
Да изхвърляш боклука по тъмно.
Да отвориш чадър в затворено помещение.
Да облечеш дреха наопаки
Да се сбогуваш или здрависваш на прага
Ако се върнеш от пътя – няма да ти върви!
Да изнесеш от къщи нещо в първия ден на Новата година.
Да убиеш паяк.

Едни от най-популярните суеверия са:

Не сядай на ъгъл – ще те искат от две страни!
Ако кихнеш – някой те споменава!
Плюй си в пазвата против уроки или уплаха!
Да чукна на дърво!
Да гледаш отсрещния човек в очите, когато казваш „Наздраве!” е знак не само на уважение, но и ако не го направиш, те чака лош късмет!
Ако си сънувал лош сън, не го разказвай преди 12 ч. на обяд или пък го разкажи на течаща вода!
Баба казваше: „Бягай да не те замета с метлата, няма да се омъжиш”!
Може би с последното си обяснявам и значението на думите „бабини деветини”. И все пак дори и да не си признаваме, всеки един от нас е малко или много суеверен. Това е нормално и присъщо на нас, човеците и би могло да се обясни със страха и трепета е очакване на неочакваното и неизвестното.


А какви други суеверия знаете вие? /hera.bg


CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147