Нова формула: коалиция на малцинството

България 23.10.2014 09:16

Проф. МИХАИЛ КОНСТАНТИНОВ

ИМА всички шансове още в края на срока на проучвателния мандат на ГЕРБ да имаме правителство. Това означава, че ако на 28 или 29 октомври президентът Плевнелиев връчи на първата политическа сила мандата, някъде към 5-6 ноември да има гласуван от парламента кабинет.

Какъв може да е той? Все още са отворени няколко опции за коалиция. Но най-логично изглежда коалицията център-дясно, формат ЕНП: ГЕРБ плюс Реформаторския блок. Това би било коалиция на малцинството за пръв път в нашата нова политическа история. Досега е имало управление на малцинството на отделни политически сили. Коалицията, за която говоря, би разполагала, за съжаление, само със 107 депутати. Изненадващото влизане в парламента на АБВ и "Атака" в последния момент доведе до това, че от големите партии "се дръпнаха" 22 мандата, иначе ГЕРБ щеше да има от 90 мандата нагоре.

Какво разбирам под коалиция? Става дума за тази група от политически сили, която ще подпише коалиционно споразумение. При тази дефиниция изглежда логично силите да са две - ГЕРБ и Реформаторският блок, защото те най-лесно ще подпишат споразумение.
Патриотичният фронт все пак има някои специфични искания в платформата си, които не е толкова лесно да бъдат съгласувани с платформите на ГЕРБ и реформаторите.
Ако има някаква разлика в платформите на ГЕРБ и РБ, това е подходът към съдебната система. Реформаторите мислят, че тя може да бъде реформирана и при съществуващата конституция. Аз мисля, че това едва ли е възможно.

Много от останалите в парламента могат и вероятно ще подкрепят тази коалиция, особено по ключови приоритети, за които има национално съгласие. Аз впрочем виждам всички 7 партии (без "Атака", която се самоизключи от тази конфигурация) да действат единно по най-важните приоритети на държавата. Просто няма време за политиканстване и дребни политически игри на противопоставяне. Проблеми като КТБ, енергетика, посрещане на зимата просто трябва да се решават.

Предизвикателствата и пред България, и пред Европа, и пред света в близките месеци са огромни. Нужно е стабилно управление на всички нива в страната. Което, разбира се, да бъде зададено като тон и форма от парламентарната и изпълнителната власт.
Ясно е, че тук има и малко търговия. Когато подкрепяш една политическа коалиция, макар и без да участваш в нея, това в някакъв смисъл гарантира стабилност на кадрите ти на по-ниските етажи на властта. Имам предвид БСП и ДПС. Впрочем ДПС може да подкрепи коалицията по своята формула "300 дни", ако в нея официално не участва Патриотичният фронт. При това положение кадри на БСП и ДПС по ниските етажи биха могли да запазят позиции, особено ако става въпрос за професионалисти. Аз смятам, че е неправилно да бъдат махани професионалисти само защото са били предложени навремето от друга политическа сила.

Чисто теоретично би било добре да имаме и голяма коалиция в такъв критичен момент, но няма как да стане с партия в такова насипно състояние, в каквото е БСП в момента. БСП се нуждае от известен престой в опозиция, при което да ближе рани, да се стабилизира и да реши каква е. Сега БСП не знае партия на богатите ли е, на много бедните ли е... Не може да държите в една партия най-бедните и най-богатите хора. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447