Частните банки за стволови клетки от новородени са фалшификация

България 20.10.2014 15:42

Частните банки за стволови клетки от новородени са една фалшификация, създадена само, за да извлича пари от родилките. Те не предоставят перспективен тип на донорство и опитът на страни като Германия показва, че от 300 000 пула със стволови клетки, складирани в частни банки, са използвани само три, което е нищожно малък процент. Това е мнението на националния консултант по клинична хематология проф. Георги Михайлов.

Той е категоричен, че резонно би било единствено създаването на обществена банка за стволови клетки. У нас обаче за такава не се говори изобщо, тъй като имало частни интереси.

В индивидуалното даряване на стволови клетки от новородено, което предприемат някои семейства, няма никакъв смисъл, категоричен е проф. Михайлов.

По думите на Михайлов във Франция частното банкиране доскоро дори е било забранено. Не така обаче стоят нещата с общественото банкиране, каквото за съжаление у нас няма.

Годишно правим между 120 и 140 трансплантации на стволови клетки, което ни нарежда сред страните от Централна и Източна Европа. Далеч сме обаче от западните държави, а сред причините за това са - ниското финансиране от Здравната каса, бедната мрежа от донори и фактът, че у нас има само два центъра, в които се извършват подобни трансплантации.

Според проф. Георги Михайлов проблем е и това, че и двата ни центъра се намират на едно и също място - в столицата. Ако в Германия доброволни дарители на стволови клетки са 2,5 млн. души, то у нас те не надхвърлят 1000. Ако се сметне съотношението спрямо население и дарители, то в България трябва да има поне 250 хиляди доброволни дарители, завърши специалистът. /Дарик радио

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027