България с европейска титла по мотокрос

Спорт 20.10.2014 14:43

Българските мотоциклетисти триумфираха като шампиони в Източноевропейския шампионат по мотокрос. Нещо повече, във всички стартове от шампионата, българите са номер 1. България е с пълен актив от 150 т., следвани от Румъния 116 и Сърбия със 115 т.

За съжаление последния 10-и кръг от Източноевропейския шампионат по мотокрос, който трябваше да бъде този уикенд в Молдова, не се състоя. Всички отбори пристигнаха на трасето край град Хинчести за последната битка за сезона, но трасето не бе подготвено според изискванията на ФИМ. Нямаше дори и медицинско осигуряване. Затова комисията по мотокрос взе решение в интерес на сигурността на пилотите, да не се участва. Организаторите си направиха състезанието само за техния шампионат. Така кръгът в Молдова отпадна, а шампионите са известни.

При най-малките до 65 куб. см Кристиян Иванов с КТМ стана шампион още преди старта в Македония края с актив от 257 т. и дори не се разходи до Молдова. Втори в класирането - на 10 т. от Кристиан е Димитър Грозданов с 247. В по-горния момчешки клас - 85 куб. см българските пилоти доминират тотално, тъй като до 8-о място в крайното класиране са все наши момчета. Шампион е Хакан Халми с КТМ с 324 т., като е загубил само два манша в Сливен втори. Втори е Момчил Иванов с КТМ и с актив от 292 т. , а трети е друг наш сънародник Алекс Димитров също с КТМ - 249. Те и тримата се разходиха до Хинчести.

В клас МХ2 Junior шампион е Любомир Васев с Yamaha с 311 т., който е с титлата и в общото класиране с мъжете, като там има 291 т. При младежите втори е румънецът Йонут Корбеа, а трети - Майкъл Иванов, двамата с КТМ. При мъжете обаче вицешампион е отново българин Кристиян Ангелов с Yamaha - 279 т. Васев и Ангелов трябваше да определят титлата в Молдова, но поради посочените причини, това не стана.

Титлата в МХ1 е единствената, която не е българско притежание. Тодор Тотев с Honda завърши 3-и в шампионата 293 т. Пред него са румънецът Адриян Радуца с 344 т. и Християн Илиовски от Македония с 322.

В клас МХ до 8-о място също са само български пилоти, но с титлата е Юлиян Райчев с Kawasaki - 350т., пред Теодор Гигов с Kawasaki - 313 и Веселин Малинов с КТМ - 298.

Докато източноевропейския шампионат завърши, то националния още не е. Тази неделя е стартът в Хасково - предпоследен кръг от нашето първенство, където тепърва има да се раздават медали. /topsport.bg