Мира Радева: Борисов не би изтърпял да му извиват ръцете

Избрано 10.10.2014 19:55

Със социоложката МИРА РАДЕВА разговаря Мила Гешакова

- Защо е толкова шарен новият парламент, г-жо Радева?
- Първата причина да имаме толкова раздробен парламент е, че допуснахме свръхматериализация, лакомия, хищническо разграбване, принизяване на социалната роля на елита, който не поема функциите и отговорностите си на лидер и не отговаря на обществените очаквания.

- Т.е. солидарна сте с армумента на анализатори, че разочарованието на мнозинството българи от прехода ли е сред причините?
- Да. Една част от тях се усещат в капана на американски, западноевропейски и руски интереси. И точно затова гласуваха за пронационалистически партии. Защото, от една страна, са европейските ВЕИ-та, американските вецове, а от другата страна се казва: ето ви руските "Белене", "Южен поток", "Цанков камък" и т.н. И в този капан на руски, американски и западни интереси една част от българите казват: "Писна ни! Ние не искаме да плащаме сметките на този и онзи, искаме да разберем кой ще защити нашия интерес. Не искаме цена на тока с 10% увеличение, искаме нашите заплати да са високи, нашата национална икономика да се развива."

- Промяната с 10% нагоре в цените на тока според анализатори обаче вкара "Атака" в парламента и намали мандатите на ГЕРБ. Съгласна ли сте с тази теза?
- Напълно, защото целият обяснителен режим защо се вдига цената на тока на практика качи вота за националистите, които отнеха мандати от ГЕРБ.

- Кой според вас стои зад този сценарий?
- Този сценарий беше лансиран още преди изборите, което много игра срещу ГЕРБ. Аргументът беше, че ГЕРБ предпочитат да не вземат такива тежки решения по време на мандата си. Затова друг да ги взема, пък като дойде Борисов на власт, да бъде добрият и обичаният. Този сценарий размахваха много националистите, а преди това -БСП. Но понеже този ход отне възможности на ГЕРБ, след изборите влезе в сила коспиративен сценарий. Според него руснаците, които имат интерес от нестабилна политическа власт в България, едва ли не са платили на служебния кабинет да вкара това камъче на раздора. Не вярвам на конспиративни теории и не мога да знам кой от двата сценарии е верен. Но е факт, че ГЕРБ загуби от това.

- Къде сбърка ГЕРБ, който пак води по резултат, но е с по-малко мандати?
- В кампанията. Поначало кампаниите на всички политически сили не бяха добри - не мотивираха избирателя. Но кампанията на ГЕРБ беше бездарна. Защо го казвам? Поэзволиха си на парламентарни избори да не правят национална кампания и се държаха в стил Петър Стоянов през 2001 г., от типа "Те така или иначе ще гласуват за нас". И получиха наказателен вот. Защото не се държаха като силната партия, която трябва да бъде подкрепена. Предизборните им репортажи съдържаха надменна арогантност. Да не говорим, че си позволиха да не отидат на предизборни дебати. Така показаха пренебрежително отношение към избирателя. И в крайна сметка от това, че не се явиха, спечелиха малките партии, които го уважиха.

За жалост в тази кампания не беше използвано никакво експертно мнение. Политиците смятаха, че всичко си знаят, и затова получихме този резултат.

- Преференциите какво постигнаха?
- Пропорционалната система всъщност на този вот прояви най-негативните си страни и произведе икономическа и политическа нестабилност. Според мен трябва да се мисли за промяна в изборните правила в посока поне на 50 на сто мажоритарни депутати. Когато отидох да гласувам, за мен беше обидно да погледна преференциите за партията, за която исках да пусна бюлетина - нито едно от имената не ми беше известно. Т.е. отново влизат напълно анонимни, напълно непознати хора. Затова и гласувах без преференция, защото не мога да подчертая нито едно име. А и самата кампания не е направила нищо, за да го различавам. Обратното - имаше феномена 15/15, после 22/22. Това е глупавата преференция. Затова трябва да се върви към промяна на изборните правила.

- Всички говорят за коалиция ГЕРБ - реформаторите и патриотите, но от блока не искат Борисов за премиер. Как ще се развие тази интрига?
- Не бих искала да съм на мястото на преговарящите от ГЕРБ. Но като познавам психологията на Борисов, който винаги е играл вабанк, не мисля, че е човек, който би се съгласил да му извиват ръцете. Видяхме това много пъти и особено когато си подаде оставката по един безпрецедентен начин. В България тогава никой не очакваше, че той може така да се обиди, да си хвърли оставката по време на протестите и да каже "Предсрочни избори!". Но се случи. Всички смятаха, че той ще се държи за властта и те
ще продължат да го тупат като брашнян чувал. Спомням си, че седмица след оставката му БСП бяха в шок и не знаеха какво да правят. Затова не вярвам Борисов да изтърпи да му се поставят условия и ако се стигне до това, най-вероятно ще последват нови избори.

- В момента ГЕРБ отваря врата за преговори с БСП. Какво ще излезе от това?
- Така е по процедура - преговори с първата най-голяма политическа сила. Ще се надлъгват, докато си изчерпат търпението.

- Какви са другите сценарии за власт, която да поеме държавното кормило след вота?
- Борисов иска да направи правителство на малцинството. Но все по-силно ми е усещането, че няма да намерят общ език...

- ГЕРБ и БСП ли?
- Изобщо всички. Това плаващо мнозинство, на което ще разчита ГЕРБ, откъде би могло да дойде? БСП имат интерес да тупат топката, т.е. да има кабинет на ГЕРБ , защото имат много вътрешни проблеми да решават. Не е в техен интерес в момент, в който претърпяха такава жестока загуба да отидат веднага на нови избори. Защото те съвсем ще ги сгромолясат.

Новите политически играчи - "България без цензура", АБВ, също нямат интерес от нов вот. Защото не е ясно дали на нови избори и малкото с което са прескочили бариерата, ще успеят да го задържат и повторят. Затова очаквам и те да тупат топката, докато се излъчи някакъв кабинет. Още повече че проблеми като КТБ, "Южен поток", енергетика, здравеопазване са на дневен ред.

- ДПС каква роля ще играе?
- ДПС е единственият стабилен фактор. Всички останали политически актьори са фрагментарни и неуверени в потенциала си, включително БСП. Да не говорим за реформаторите, които само дето не се разцепиха в пика на кампанията, а сега със сигурност ще влязат в тежки конфликти.

Не бива да забравяме обаче, че ако Бойко е напълно скаран с една част от реформаторите, с другата си говори прекрасно. Каква е гаранцията, че парламентарната група от 23-ма души няма да се разцепи на две?

- Ваш колега определи Патриотичния фронт като "личната мома" сега. Каква ще е ролята му?
- Патриотите са по-цивилизовани от "Атака". Те затова и постигнаха този успех. Ако мнозина харесваха каузите на "Атака", но не харесваха лидера й Волен Сидеров, лидерите и на НФСБ и на ВМРО - Валери Симеонов и Красимир Каракачанов са едни стабилни и симпатични мъже. Впрочем добър стратегически ход на ВМРО е, че се отцепиха от Бареков, защото той също е прекалено агресивен.

Но и двете партии в Патриотичния фронт толкова дълго чакаха този успех да влязат в парламента, че в момента имат страхотен интерес да продължат да подкрепят Борисов.

- Добре, кой в крайна сметка ще ни управлява?
- Плаващо мнозинство с толкова малко мандати на пръв поглед изглежда много рисково и абсурдно. Но ако разчетем ситуацията в момента, Борисов може да получи подкрепа от реформаторите, които като идеология са си близки. От друга страна е Патриотичният фронт. От трета е БСП. Нито един от тези актьори в момента няма интерес от избори. И може би самата ситуация ще ги накара да си посмалят амбициите.

- Колко ще издържи нов кабинет? И избори - кога?
- Едната опция е въобще да не се състави кабинет, да се стигне до тежки конфликти и да отидем пак на избори. Това е най-лошият вариант и ми се иска да вярвам, че няма да се случи. Друга възможност е да се подготви цялостна промяна на политическия модел - свикване на Велико народно събрание и тогава може да се мисли за избори в съчетание с местните догодина. Третият вариант е избори заедно с президентските през 2016 г. , ако съдим по изявлението на реформаторите за двегодишен хоризонт на този кабинет. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827