АП: Българите гласуват в неделя, съдбата на "Южен поток" виси на косъм

Избрано 03.10.2014 17:23

Българите гласуват в неделя на парламентарни избори, които ще определят дали страната ще продължи да изгражда руски газопровод, който би дал на Кремъл още по-голямо влияние над европейския енергиен пазар. Европейският съюз се противопоставя на проекта, пише Асошиейтед прес.

Разделена лоялност

Балканската страна с над 7 милиона души население е много силно разделена в своята лоялност. България е член на НАТО и 28-членния Европейски съюз, но много българи се усещат силно свързани с Русия и голямата зависимост на страната от руския петрол и газ я прави уязвима към политическо вмешателство от Кремъл.

Социологически изследвания предсказват, че най-много гласове ще спечели партията ГЕРБ, оглавявана от бившия премиер Бойко Борисов, който твърди, че ще продължи да изгражда българската част от газопровода "Южен поток", само ако той бъде одобрен от ЕС. Това е в рязък контраст със социалистите, които искат проекта на всяка цена.

Макар че се очаква партията на Борисов да спечели най-много гласове, социологическите изследвания показват, че тя няма да получи мнозинство и той може да се изправи пред тежка битка за изграждане на коалиционно правителство.

"Южен поток"

Европейската комисия притисна България да се оттегли от проекта "Южен поток" и работата беше замразена. "Южен поток" целеше да пренася газ от Русия през Черно море до България и след това към редица други европейски страни, включително Сърбия, Унгария и Австрия. Надеждата на Москва беше той да заобикаля Украйна, през която в момента минава транзитно голяма част от руския газ.

ЕС се противопоставя на "Южен поток" заради плановете на руската "Газпром" да управлява газопровода и да продава транспортирания през него газ, което нарушава антимонополните регулации на блока. Българите показаха смазваща обществена подкрепа за проекта "Южен поток", който се очаква да донесе работни места в най-бедната държава-членка на ЕС.

Тлеещо обществено недоволство

Борисов, избран за първи път с категорична победа през 2009 г., остана на власт до 2013 г., когато подаде оставка под натиска на протести в цялата страна, които на моменти прерастваха в насилие. Протестите бяха предизвикани от строгите мерки за ограничения, високите цени на тока и твърденията за корупция.

Множество предизвикателства в бъдеще

България се бори с корупцията и повсеместното разочарование от управляващия елит, които се очаква да доведат до ниска избирателна активност в неделя. Слабото възстановяване на икономиката в момента е заплашено и от руската забрана на вноса на европейски хранителни стоки и голямата криза в четвъртата по големина банка в страната.

Корпоративна търговска банка беше затворена, след като пострада от масово изтегляне на депозити през юни на фона на твърденията за сенчести сделки на ръководителите й. Така около 200 000 вложители все още нямат достъп до парите си. Това доведе до чести улични протести, които станаха причина за оставката през юли на премиера Пламен Орешарски и ръководеното от социалистите правителство.

Оттогава страната се управлява от служебно правителство, което няма властта да осъществява големите реформи, от които България се нуждае в съдебната, образователната и здравната си система. Местни анализатори очакват повече партии от настоящите четири да влязат в парламента, което според него "отразява дълбоката фрагментация на българското общество". "Едни и същи лица излизат на телевизионния екран, обещавайки същите добри неща като последния път. Но животът става по-трудени сега, те дори опитват да посегнат на спестяванията на хората", счита 53-годишната медицинска сестра Донка Стаменова, която няма да гласува. /АП
CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827