Центърът за професионално обучение към МУ-Варна организира курс за професията „Здравен асистент”

Варна<+> 01.10.2014 12:00

Информация за третия квалификационен курс по професията „Здравен асистент” организиран от Центъра за професионално обучение към Медицински университет „Проф. д-р П. Стоянов“ – Варна. Центъра за професионално обучение към МУ-Варна е с Лицензия № 2012121016 от 11.12.2012 г. издадена от председателя на Националната агенция за професионално образование и обучение към Министерски съвет.

КАКВО Е ЗДРАВЕН АСИСТЕНТ И КЪДЕ МОЖЕ ДА РАБОТИ:

Дейностите, осъществявани от здравния асистент, целят подобряване качеството на живот на пациента чрез оказване на медико-социална и психологическа подкрепа за здравословен начин на живот, за ресоциализация и адаптация след операция или при хронични заболявания.

Здравният асистент може да работи в сферата на здравните грижи - в структурите на лечебните заведения за активно лечение, в лечебни заведения за долекуване (медицински и рехабилитационни заведения, заведения за медико-социални грижи с настаняване), в общността (хосписи за терминално болни, в домашни условия, в социални заведения за стари хора и домове за хора с увреждания). Неговата работа е свързана с подпомагането на дейностите на специалистите по здравни грижи при провеждането на профилактични мероприятия, в лечебния процес и възстановителния период. Здравният асистент предоставя базови здравни грижи и/или подпомага дейността на специалистите по здравни грижи в лечебни заведения за долекуване (медицински и рехабилитационни заведения, заведения за медико-социални грижи с настаняване), в общността (хосписи за терминално болни, в домашни условия, в социални заведения за стари хора и домове за хора с увреждания).

Професионалните дейности, които здравният асистент извършва, нормативно са регламентирани в Наредба № 1 на Министерството на здравеопазването от 2011 г. (ДВ, бр. 15 от 2011 г.) за професионалните дейности, които медицинските сестри, акушерките, асоциираните медицински специалисти и здравните асистенти могат да извършват по назначение или самостоятелно.
КОЛКО ВРЕМЕ ПРОДЪЛЖАВА КУРСА: срока на обучение е 7,5 месеца, целодневно при общ брой часове 980 (480 теория и 500 практика) или 1200 ч.
КОЙ И КОГА ГО ОРГАНИЗИРА: Курсът се организира от Центъра за професионално обучение към Медицински университет „Проф. д-р П. Стоянов“ – Варна. Начало: месец ноември 2014 година.
КЪДЕ: Обучението се провежда в базите на МУ-Варна и УМБАЛ "Света Марина-Варна" ЕАД от преподаватели на университета, главната и старшите медицински сестри.
С КАКЪВ ДОКУМЕНТ ЗАВЪРШВА ОБУЧЕНИЕТО: В края на обучението на курсистите се издава Свидетелство за професионална квалификация валидно в България и страните от ЕС.
КОЛКО СТРУВА: Таксата за обучение е 2000 лв. (две хиляди лева) внесена по
БАНКОВА СМЕТКА:
Банка ДСК – ЕАД, клон Варна
BIC: STSABGSF
IBAN: BG24STSA93003100040700
Основание за плащане: участие в курс за здравен асистент

ИЗИСКВАНИЯТА: входящото минимално образователно равнище за лица, навършили 16 години, е завършено средно образование или придобито право за явяване на държавни зрелостни изпити , документ за здравословно състояние.

За обучение по професията "Здравен асистент" с придобиване на трета степен на професионална квалификация не се изисква обучаваният да притежава по-ниска степен на професионална квалификация или професионален опит по други сродни професии.

Когато за обучение по професията "Здравен асистент" с придобиване на трета степен на професионална квалификация кандидатстват лица, завършили обучение по професиите "Гувернантка", "Сътрудник социални дейности", "Помощник-възпитател", "Социален асистент" или "Болногледач", обучението им се зачита и се организира надграждащо обучение. Съдържанието на обучението се определя след сравнение на компетенциите и резултатите от ученето, описани в държавните образователни изисквания за придобиване на квалификация по професии.

За лица с професионален опит 6 и повече месеци (заемали длъжност "Санитар") се организира обучение по професията "Здравен асистент", което включва усвояване на компетенциите, описани в т. 4 на ДОИ.

Лицата преминали обучение за придобиване на професионална квалификация организирано от министерства, общини, висши училища, организации на работодатели, организации на работници и служители, отделни работодатели или чрез индивидуална подготовка (чл.9, ал.2 и ал.3 от ЗПОО) и отговарящи на условията, подават заявление до Директора на ЦПО за организиране на надграждащо обучение;

КАКВИ ДОКУМЕНТИ СЕ ПОДАВАТ:
Документ за завършено образование (диплома);
Ксерокопие на личната карта;
Медицинско свидетелство;
Заявление до Директора на ЦПО;
Вносна бележка за платена такса;
2 броя снимки паспортен формат
Други документи, удостоверяващи завършени курсове за санитар.

СРОКОВЕ ЗА ПОДАВАНЕ НА ДОКУМЕНТИ:
Документите се подават в сградата на Медицински колеж-Варна (бул. Цар Освободител“ 84 – до сградата на Здравната каса), първи етаж, кабинети 110 и 111 всеки работен ден от 8.30 – 16.00 (Обедна почивка 12.00-12.30).

Телефон за връзка:
052/677-263 Д-р Людмил Цветков - Директор ЦПО към МУ-Варна
052/677-244 Тодорка Желева – Организатор на ЦПО към МУ- Варна
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911