Българските семейства масово са с по едно дете

България 30.09.2014 14:54

Семейството в България не се намира в криза, то е жива институция, която възпроизвежда живот. Това заяви на пресконференция Деян Петров, координатор на кампанията "Да бъдеш Баща", предаде БГНЕС.

С този акцент Деян Петров даде старта на кампанията "Да бъдеш Баща". Тя обединява 10 неправителствени организации (НПО) и се фокусира върху ползите от активното участие на мъжете в живота на децата и семейството за създаване на семейна среда без насилие и пълноценно развитие на детето. Кампанията ще продължи до септември 2016 г.

Стана ясно, че въпреки, това че семейството у нас не е в криза се наблюдават много промени в семейните модели. Вече няма един модел, а много и най-различни, които според Петров са резултат на социална динамика, интензивни темпове и разнообразието в обществото.

Международни статистики показват, продължи той, че всеки 4 на 5 мъже стават бащи в ранен или късен етап, но ролята на бащата не е само една роля - той е учител и наставник. Бащите и майките не са взаимно заменяеми, те влияят по различно, но еднакво важен начин за развитието на детето, добави той.

Данните от национално представително изследване за родители на деца до 17 години, което е проведено в рамките на кампанията, насочена към истинското бащинство показват, че съвременното българското семейство масово включва баща, майка и едно дете.

Ролята на бабите, дядовците и като цяло намесата на роднините става все по-малка. Изследването показва също, че семействата, които не са сключили официален брак у нас са около 30%. Следователно все повече деца се раждат в среда на семейни отношения, които не са официални.

Предизвикателства, които родители споделили в проучването са усещане, че винаги са назад и не им стига време за децата, партньора и семейните дейности. Това създавало напрежение в тях и усещане за несигурност в социалната среда.

Образът на отдаден баща, който се включва все повече във всекидневните грижи за децата започва да среща доста по-широка обществена подкрепа в сравнение с 30 години, става ясно още от допитването. И майки и бащи заявяват, че все повече ролята на майката не е само ролята на домакинята, а тази на бащата-на носещия пари в семейството.

Семействата са изправени да вървят все повече към партньорски взаимоотношения, посочи Петров. Въпреки общественото признание на по-отдадения баща, все още може да се види, че делът на бащите, които се включват във всекидневните грижи за семейството е значително по-нисък от този на майките.

С не голяма изненада бащите се включват повече в спорта и игрите на детето. Осигуряване на прехрана на семейството е част от пречката бащите да се включват в помощта за всекидневните грижи, каза още координаторът на кампанията.

Цвета Брестничка, председател на УС на асоциация "Родители" заяви, че основната цел на кампанията е да съдейства за разнообразни възможности бащите да се включват в живота на децата по активен начин. Основна цел е семейна среда без насилие.

Брестничка подчерта, че по много причини ролята на бащата не присъства в живота на децата. Тогава, обаче е редно другите мъже в техния живот да осъзнаят ролята си на ментори и закрилници. Тя поясни и това, че кампанията цели да промени областта на професионалната грижа на децата, хората, които са ангажирани с образованието и здравеопазването им.

Инициативата цели още да се създадат инструменти, с които тези специалисти да работят еднакво добре и с двамата родители. Предвижда се и работа на терен за подкрепа на активното бащинство посредством стимулиране на мъжкото включване в живота на детската градина и училище.

Съществуват изследвания, които потвърждават, че бащите имат уникално влияние върху всеки един аспект от развитието на детето, каза от своя страна Луиза Шахбазян от Фондация ПИК. Така например децата, чиито бащи изпълняват ролята си активно са по –здрави, имат повече успехи в училище, повече приятели, а по-късно напредък в кариерата и семейните си отношения.

Шахбазян обясни още, че когато бащите играят с децата си те страдат по-рядко от депресия и тревожност, а отношенията между майката и бащата създават моделите, които децата им ще следват в бъдеще. /pik.bg

CHF CHF 1 1.99351
GBP GBP 1 2.28037
RON RON 10 3.93361
TRY TRY 100 5.60402
USD USD 1 1.80827