Граждани и кмет на Берковица с различни обяснения за наводнението

България 17.09.2014 08:58

Миналата и по-миналата година коритото на Берковска река е чистено. Не може да кажем, че не сме чистили реката и няма как, защото сме го правили. Това заяви пред репортер на БГНЕС кметът на община Берковица Димитранка Каменова.

Да говорим, че не сме си свършили работата като местна власт, че не сме почистили коритата и каналите в Берковица - това е невярно. Знаем, че проблемът в град Берковица, когато завалят дъждовете, става речното корито. Не можем така безотговорно да оставим съгражданите ни, да не се погрижим и да не свършим това, което е наше задължение, обясни кметицата. Според нея можело да се провери през Бюрото по труда как общината е наела група, която да чисти коритото на реката, която "била почистила абсолютно навсякъде".

Гражданите в град Берковица, които са пострадали пряко от водната стихия, обаче са на друго мнение. Маргарита Ангелова, която беше дошла на място, за да види какво се случва с къщата на двамата й сина директно заяви, че кметицата лъже като казва, че коритото и каналите са чистени. Коритото на реката не е чистено от 8 години. Нима няма безработни хора, които да го почистят, но пари за кметицата да си направи екскурзиите и къщата - има. По документи може да са чистили коритото, но питайте хората дали е така, коментира Ангелова и добави, че всички местни казват, че то е чистено преди 8 години. Коритото на река Берковска не е чистено от 5 години, не е влизано да се изгребва, да се изчиства, сподели Иван, чиято къща също се намира до реката и е пострадала от наводнението. Жена, чиито къща и двор не са в по-добро състояние от останалите изказа същата теза, като тази на съгражданите си, че коритото не е почиствано от 3-4 години. Съпругът и я поправя, че всъщност годините са 8. Нищо не е почистено, пълно безхаберие. Ако вземете интервю от кметицата ще каже, че коритото е било почистено, не е вярно, да ми каже в очите, че е почистено, каза през гняв той.

Все пак в разговора с кмета на Берковица тя обясни, че причините за наводнението са комплексни. Със сигурност са големите дъждове, сечта в Балкана, която също е малка частичка, но не е вярно, че като местна власт не сме си свършили работата и не сме почистили коритото, повтори тя. Каменова информира, че е изпратила писма към Регионална дирекция на горите, държавно лесничейство-Берковица и областния управител. Показала съм местността, от която при нас дойде голямото наводнение и съм помолила да ни кажат в тази местност има ли извършвана сеч. Голям проблем създаваха трупи, които бяха извадени от река Берковска, които бяха под мостовете и бяха извадени много трудно. Трупите ни подсказаха, че в някаква територия от Балкана наистина е имало сеч и е имало временно складове, заяви тя. До момента, обаче общината нямала информация и била изискала да разбере кой и какво сече. Говорим за законна сеч. Те изсичат гората, оставят трупите на временни складове и не почистват клоните. Искаме да видим дали има такава сеч, за да кажем сами за себе си, че не само големите води, но има и изсичане на Балкана, коментира тя.

Отделно на ръка става ясно, че щетите от водното бедствие още не са изчислени. Каменова обясни, че на 16-ти септември се изпращат документите до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към МС за общинските и публичните сгради и инфраструктура и за физическите лица. Вчера беше и денят, в който общината трябва да излезе с общата сума на щетите, които е нанесло наводнението в Берковица. Тя увери, че в петък вечерта ще бъдат готови с два проекта за две подпорни стени. Едната трябва да бъде около 200 метра на моста при блок 6 в кв. "Заряница" и друга, предвидена за улица "Синчец" и пресечката "Николаевска" в Берковица, която трябва да бъде около 300 метра. От следващия понеделник започвало съгласуване по проектите. Речното корито по поречието на Берковска река и мостовете сме ги привели в състояние, в което да може да посрещнем дъжда без да се притесняваме. Но все пак са необходими и двата проекта за подпорни стени и края на този месец и началото на другия трябва да започнем да ги правим. Няма как да сме спокойни за зимата, ако не сме готови с подпорните стени, заяви тя. Каменова каза, че трябвало да се почисти изцяло речното корито по поречието на Берковица до края на октомври, тъй като има много места, където коритото е изместено след наводнението и трябва да се върне в нормалното му положение.

Миналата седмица тя изпратила писмо до Междуведомствената комисия, в което молила за около половин милион лева за неотложните дейности, които се вършели в момента. Общината била разплатила около 30 000 лв. до настоящия момент на фирми, които са работили и помагали по време на бедствието. Поне едната подпорна стена от двете се очертавала да бъде около 500 000/600 000 лв. Сигурно не по-малко от 2, 5 млн.-3 млн. лв. реално ще бъдат проектите, добави кметът. Според нея за в бъдеще трябва да се изгради подпорна стена по цялото поречие на реката, но това не би могло да стане за една или 2 години, а щяло бъде дългогодишен труд.

Когато се случи бедствието комисия от служители на общината, социално подпомагане и двама външни оценители, наети от общината са минали и описали щетите на всички граждани, които са с наводнени мазета и неработеща техника. Единият момент беше да изготвим документи за кандидатстване към Социално подпомагане за еднократна помощ в размер на 326 лв. Засега са получени около 110, 120 молби, обясни тя. Комисията от оценители следва да направи реална оценка на щетите, които са нанесени на имуществото на гражданите на Берковица, като част от тях имат застраховки. Засега тя е посетили 110 имота, като една къща е съборена в следствие на водното бедствие. В нея живеели 4 семейства, на които е предложено общинско жилище. Ако не го наемат от общината се договорили с тях да наемат други имоти, чиито наем местната управа ще плаща до края на годината. Другият петък има заседание на Общинския съвет Берковица, когато кметицата щяла да внесе докладна за еднократна помощ, която да бъде предоставена на семейството, останало без дом, както и документите за Междуведомствената комисия, за да получат до размера на данъчната оценка на къщата. И все пак кметицата не е сигурна, че Междуведомствената комисия ще може да помогне на всички, тъй като реката им донесла много щети. Тя обеща, че с решение на общински съвет ще предоставят помощ на всички, които не могат да получат средства от комисията.

От друга страна, на 13 октомври се изписа, че микроязовир "Мишковец" над Берковица е прелял, а част от населението е било евакуирано за кратко. Кметицата, обаче отрече подобно нещо и заяви, че това е невярна информация, която се разпространява. На 4-ти, когато стана бедствието, колеги бяха на мястото на язовира, за да видят каква е ситуацията. През цялото време на бедственото положение имаше моя заповед, с която на всеки 2 часа язовирите се наблюдаваха и се докладваше в общината. От миналия понеделник "Мишковец" изпуска през 2 от крановете, които просто си текат по нормалния начин и преливникът прелива контролируемо, заяви тя. Концесионерът също наблюдавал язовира. Няма евакуирани хора, няма проблем от заливане, увери тя.

Хората в Берковица, обаче, са видимо отчаяни от местната власт. Маргарита Ангелова доразказа нелепия случай пред който е изправена. Тя обясни, че къщата на синовете й е законна. Общинската комисия й обяснила в писмо, че едната сграда в имота е отнесена две трети и трябва да се досъбори. Ако синовете й не я съборят, това щял да свърши общинският съвет, за което обаче собствениците трябвало да заплатят. В имота на синовете на Ангелова има и друга сграда, която е повредена от водата, която можела да бъде укрепена, но трябвало собствениците да извикат техници, да платят документи за строителство и тогава да укрепват. "Никъде не пише, че може да ти се помогне с един лев, а по тяхна вина е отнесено, не по наша. Аз, ако реша да си платя на техниците къде ми е гаранцията, че утре няма да го бутне и ще ми кажат същото", жалва се жената. Тя коментира, че единственият, който е видяла сред пострадалите хора, е бил заместник-кметът Найденов, но не и кметицата.

Иван, чийто двор е изцяло пострадал от бедствието, а всичките му постройки в двора са си заминали разказа, че водата е била в целия му двор и той, заедно с още 14 мъже не са успели да почистят. Още от 5 май изпращаме жалби и молби до общината, върнаха отговор, че сме откраднали 110 метра по протежението на реката. Никой не е идвал да мери, а ме карат аз да викна фирма, която да ми измери и да си платя, а тя иска по 5 лв. на квадратен метър, каза той. Оказва се, че хора, които имат своя фирма нямат право на помощ от общината. Иван е един от тях. "Излезе, че имам фирма без да знам, при приватизацията на завод КОМ на мое име са закупени акции без да знам", сподели Иван и добави, че още 88 души са в неговото положение.

От своя страна жената и съпругът й, чиято къща също е пострадала обясниха, че още на 4-ти реката им бута селскостопанските сгради, а в къщата им се намества метър и половина вода и 40 см тиня. Тя обясни, че през 2008 г. имало подписка да се вдигне дига на реката, но от тогава няма никакви мерки. Съпругът й споделя, че са звънели на зам.-кмета, той им казал, че общината знае, но не може да направи нищо. Все пак мъжът заяви, че зам.-кметът не бил толкова виновен за ситуацията, а цялата вина била в кметицата. И двамата бяха категорични, че Димитранка Каменова не е идвала при тях, за да види какво е положението.

Според Борислав Герасимов от Берковица, 10 % от наводнението е следствие на това, че има някаква сеч, но тя не е основната причина. "Не може да кажем изсякохме гората, затова дойде това нещо. Буката няма да хване водата и да я спре, проблемът е, че дъждовете са много, земята е напоена, дъждът пада и тръгва, защото няма накъде да отива", заяви той. Герасимов твърди обаче, че има законово облечени фирми, които изсичат Берковския Балкан и не само него. Има фирми, зад чиито гръб стоят някои хора и не секат изборно, а до голо, не мога да коментирам кои са фирмите, защото не съм сигурен на 100 %, но че ги има - има ги, каза Герасимов. Със знанието на Искра Фидосова (бивш виден депутат от ГЕРБ) се отсекоха доста от горите в Берковския Балкан. Най-вероятно би трябвало да се замесени нейни фирми в отсичането, щом, където и да отидеш всеки споменава името и, добави мъжът. Той призна, че има нелегален износ на дървесина от Берковските гори за Гърция. "Има да греем гърците, но не знам още колко време ще ги греем. Изнасят се тирове за Гърция. Тези неща са под шапката на една дебела леличка, всички я знаем коя е", каза още Герасимов.

Маргарита Ангелова също потвърждава, че е чула, че се изсича дървесина от Балкана над Берковица, която се кара за Гърция. Иван пък обвинява мафията за нелегалното горско изсичане. Други граждани от Берковица пожелали да останат анонимни поради страх също заявиха, че има незаконна сеч, която е реална и е далеч от местните митове и легенди. Те отново спрегнаха името на Фидосова като част от дървената мафия и поясниха, че някои хора дори се събуждат без собствените си гори, но в Гърция за сметка на това, дървета имали.

Кметицата, от своя страна заяви, че общината няма как да контролира незаконната сеч, освен да подава сигнал до Регионално управление на горите и полицията. РУГ-Берковица и горските стопанства са институциите, които могат да кажат дали се сече законно или не, те могат да правят проверки и могат да кажат къде има проблем. Чули сме много сигнали, които са отишли към отговарящите за тях институции, заяви тя и добави, че няма как да каже има или няма незаконна сеч или дали тя е основната причина за наводнението. Към настоящия момент не са ми казвали в Берковица, че има някой, който да е отговорен за тази незаконна сеч. Ние дори нямаме информация кои секат на територията на община Берковица, обобщи тя./БГНЕС
CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.2902
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.65181
USD USD 1 1.83853