Александър Макдоналд: Битката на "Смело сърце" за бъдещата свобода

Избрано 17.09.2014 08:13

И така, кой си, откъде идваш? Много пъти са ми задавали този въпрос. Обикновено на гранични пунктове и при проверка на паспорта.

Отговорът ми винаги е един и същ. Започвам, поемайки си дълбоко дъх: "Казвам се Александър Макдоналд, роден съм в Шотландия, която е част от Великобритания и съм гражданин на Великобритания и Европа". Обикновено при споменаването на думата Шотландия безизразното, равнодушно лице на служителя се озарява от усмивка. Понякога те казват какво мислят, друг път – не, но аз зная, че в ума им се появяват образи на уиски и мъже в полички.

Оставяйки настрана марката Шотландия, моята страна със своето население от едва 6 милиона души е оставила своята следа в съвременния свят такъв, какъвто го познаваме.

Освен че в момента са най-големите производители на петрол и газ в Европа, шотландските мъже и жени са творели в областта на дизайна и иновациите от векове и продължават да го правят. Може би това се дължи на уникалната география, на климата или може би на уискито, но шотландци са участвали в изобретяването и нововъведенията във всичко – от парните машини до телефоните и телевизорите.

Ако трябва да се посочи едно-единствено нещо, което различава шотландеца от американеца, българина или дори англичанина, това е нашата способност да виждаме препятствията като предизвикателства. Ние не признаваме думите "не мога" и "не". Може би поради това в която и негостоприемна част на света да пътувам, винаги виждам почерка на моите сънародници, които са били там преди мен.

На 18 септември 2014 г. Шотландия отново ще покаже на света пример за нещо, от което той точно сега се нуждае – демокрация. Смятам, че тази дума е била опорочена от почти всяка страна в света. Актът на демократизация е бил изкривяван и деформиран от лични и международни интереси и желания. Стремежите на народи и нации са били погубени от икономическата сила и от властта на отделни хора, така че богатите станаха по-богати, а бедните – още по-бедни. Каква ирония, че в страната, дала на света Адам Смит, създателя на съвременното икономическо мислене, трябва да станем свидетели на референдум, на който сънародниците му ще трябва да решат дали са достатъчно зрели, за да решават собственото си бъдеще.

Шотландия не е първата страна, която се чуди какво бъдеще я очаква без любезната подкрепа на Лондон, няма да е и последната. В 300-те години, откакто Шотландия продаде свободата си на Англия, ние страдахме повече от останалите. Загубихме древния си език, станал жертва на обещаните богатства. Културата ни беше предложена на пазара и подарена на света. Посетители от други страни идват в Шотландия, за да се дивят на красивия й пейзаж и на окосмените мъже, които се разхождат на улицата, свирейки на гайда, а не да се дивят на нашите академични иновации, технически и инженерни умения.

Това, на което ще станем свидетели в четвъртък, е демокрация в действие. Една държава ще реши бъдещето си без нито един изстрел, без намек за подкупи, без превозване на гласоподаватели с автобуси през границите в полунощ, без всички мошеничества, които виждаме в други части на света. Бъдещата съдба на Шотландия е бойно поле, но битката се води с остроумие и мъдрост. В петък няма да броим трупове или да сочим обвиняващо с пръст. Вместо това в четвъртък ще покажем на света, че една страна може да реши бъдещето си и след като направи това, ще може колективно да се изправи като един. Дали този вот ще означава, че Шотландия ще си възвърне пълния национален статут или не е под въпрос в този момент, но едно нещо вече е сигурно и то е, че ще станем по-силни от когато и да било и светът ще научи един урок – че независимо дали е малка или голяма, всяка страна има право да решава собственото си бъдеще без насилие и икономическо сплашване. /БГНЕС

-----------------

Александър Макдоналд работи като журналист във Великобритания. След като напуска Шотландия през 2004 г. е преподавател по английски език в университети в Шанхай и Истанбул. Анализът "Битката на "Смело сърце" за бъдещата свобода" е написан от г-н Макдоналд специално за Агенция БГНЕС.
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911