Управлението на националните паркове у нас е неефективно

България 16.09.2014 11:39

Управлението на националните паркове не е ефективно и създава риск за гарантиране на съхранението на биологичното разнообразие в тях. Това сочат резултатите от проверката на Сметната палата по Управлението на националните паркове за периода от 01.01.2010 г. до 31.12.2012 г., съобщиха от Сметната палата.

Според одитния орган в нито един от националните паркове не е спазено нормативно определеното изискване за максимално допустима площ на охранителните участъци от 1500 хектара. Средната площ на един охранителен участък надвишава нормативно определената, като най-голяма е в "Централен Балкан" и възлиза на 1835 хектара, което е 18% повече от определената. Създадената организация по планиране, кадрово осигуряване, документиране и отчитане на охранителната дейност не гарантира постоянна охрана и максимално покритие на охранителните участъци, в случаите, в които площта им надвишава нормативно определената.

Значителен е броят на прекратените административно наказателни преписки поради пропуски от страна на административнонаказващия орган. Наложените административни наказания нямат възпиращ ефект върху потенциалните нарушители.

Ползването на природни ресурси на територията на националните паркове намалява през периода 2010 г. - 2012 г., а реализираните от дейността приходи са несъществени спрямо разходите на ДНП, въпреки създадената от ДНП добра организация за управление на дейността.

След 1999 г. извършваните промени в територията на националните паркове са само в посока на намаляване на тяхната площ. Най-голямо е намалението на площта на националния парк "Рила". Намалението на площта му възлиза на 24,9 % от определената с обявяването му площ. Намалението на общата площ на националните паркове води до нарастване на риска за неефективно съхранение на биологичното разнообразие в страната.

Изграждането на Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие започва по проект през периода 2004 г. - 2006 г., но не всички дейности са изпълнени и системата все още е в процес на развитие и оптимизация. Поради това не се наблюдават и оценяват всички индикатори за биоразнообразие, определени от Европейската комисия, съвместно с Европейската агенция по околна среда.

Предприетите действия от органите на управление на националните паркове не са своевременни. Липсват актуализирани планове за управление в парковете "Рила" и "Централен Балкан", което е предпоставка за неефективно управление за периода от 2010 г. до приемането на нов план, тъй като няма ясно и точно формулирани специфични цели и задачи.

Липсва финансова оценка за цялостното изпълнение на плановете, която да определи освен размера на необходимите ресурси за изпълнение на заложените мерки и дейности, също така и източниците за тяхното осигуряване.

Общият размер на изразходваните и отчетени средства от дирекциите на националните паркове за периода 2010 - 2012 г. възлиза на 13 842 хил. лв., а средният размер на разходите за управление на 1 хектар площ в националните паркове варира от 47 лв. за "Рила", до 115 лв. - за "Пирин".

Най-голям е размерът на изразходените бюджетни средства през 2010 г., през следващите две години размерът на разходите, финансирани от бюджета, намалява с 18 на сто. Намалението на средствата за управление на националните паркове от национални източници през периода 2010 г. - 2012 г. е индикатор за стремежа на правителството за финансиране на дейностите по опазване на околната среда, в т.ч. в областта на съхранение на биологичното разнообразие със средства от европейските фондове. Нарастването на относителния дял на фактически изплатените средства от финансовите инструменти на ЕС не е достатъчно да компенсира намалението на националния финансов ресурс./24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447