МВР: Обстановката преди изборите е прекалено спокойна

България 15.09.2014 20:08

"Обстановката е много спокойна, дори прекалено спокойна, дори притеснително спокойна. Ако направим съпоставка с изборите през 2005 и 2009 г., тогава имаше много по-голямо нагнетяване на криминогенната обстановка. Но в момента, с изключение на някои специфики при преференциалния и корпоративния вот, е учудващо спокойно."

Тази констатация направи зам.-директорът на дирекция "Криминална полиция" към МВР Георги Арабаджиев по време на заседание на Изборния борд към Министерски съвет.
Арабаджиев отговори по този начин на въпрос от страна на участника в борда проф. Михаил Мирчев, който поиска да разбере какви действия по превенция на изборни нарушения осъществява МВР. Мирчев попита още дали полицията използва специални разузнавателни средства (СРС) спрямо хора, които се занимават с купуване на гласове и с какъв контингент от хора МВР работи три седмици преди изборите.

"Използваме всички методи и средства, необходими за изпълнение на оперативно-издирвателната дейност и дейността по доказване на престъпната дейност", отговори Арабаджиев като настоя, че няма как да даде по-конкретен отговор на въпроса за използването на СРС. Той обеща да даде по-конкретни цифри по отношение на превенцията през следващата седмица, като тогава ще бъде възможно по-обстойно да се каже точно каква превенционна дейност, в какъв аспект и какъв резултат е постигнало МВР.

"В момента имаме контингент, с който работим активно, и той е събиран през годините. Лицата в тези списъци са доказали своята съпричастност към неправомерна дейност – той наброява над 1000 лица с различна степен и интензитет на участие в тази престъпна дейност. Спрямо тях подхождаме различно с оглед тяхното място и структура в този порочен процес", обясни Арабаджиев.
По време на заседанието Михаил Мирчев съобщи, че вчера се е върнал от Бургас и разполага с достатъчно много информация, че е започнал процес по купуване на гласове от страна на две партии. Една от тях от тях дава 50 лева сега и обещава при определен резултат след изборите още 50 лева, а другата дава по 70 лева в момента.

На последните европейски избори у нас гражданите са били много активни за нарушенията около изборния процес и са подали в прокуратурата общо 535 сигнала. По тях са образувани 21 досъдебни производства, а осъденият сред тях е само един и то на режим пробация, съобщи Николай Георгиев от Върховна касационна прокуратура (ВКС). Георгиев поясни, че държавното обвинение се занимава с изборни нарушения само ако има подадени сигнали с данни или съмнения за извършено престъпление.

За прозрачността на изборите на 5 октомври ще следи и специално координационно звено, в което се обединяват силите на прокуратура, МВР и ДАНС. Към него е създаден Оперативен щаб, който ще има задача да не допуска престъпления срещу политическите права на гражданите. Председател на щаба е зам.-председателят на ДАНС Ваня Стефанова, която взе участие в днешното заседание на Изборния борд. При изминалите евроизбори в ДАНС са получени общо 40 сигнала за изборни нарушения, като най-много са оплакванията в Пловдив, Хасково, Сливен, Варна, Благоевград и Кюстендил. Само две обаче са образуваните досъдебни производства по тези сигнали, съобщи Стефанова. /pik.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027