Промишлеността на България е слаба и в застой

България 11.09.2014 17:04

България е една от страните в Европейския съюз с не особено висока и стагнираща конкурентоспособност в областта на промишлеността. Това съобщи Европейската комисия в доклад за това колко са конкурентни държавите членки на ЕС в тази сфера.

Според Еврокомисията промишлеността на ЕС притежава редица конкурентни предимства, които трябва да се използват за стимулиране на икономическия растеж. ЕС и страните членки обаче спешно трябва да обърнат внимание на проблемни области - инвестиции, достъп до финансиране, публична администрация, достъп до чуждестранни пазари, иновации и цени на енергията.

Резултатите от докладите за конкурентоспособността трябва да послужат за основано на факти създаване на политики на равнище ЕС и на национално равнище. За тази цел Брюксел отправя препоръки към всяка една от членките, така че да подобрят условията за иконимически ръст.

Сред най-проблемните държави според Европейската комисия е България, която заедно със Словения, Хърватия, Малта и Кипър е в категорията страни членки с не особено висока и стагнираща или спадаща конкурентоспособност.

Редица препоръки за България

В доклада си за България Еврокомисията отбелязва, че производството в страната трябва да стане много по-ефективно и да премине към продукти, които имат много по-голяма добавена стойност. „Нивото на иновации във „веригата на стойността” е ниско, каквато е и подкрепата за иновативни дейности, включително регистрация на патенти”, коментират още експертите от Брюксел.

Според доклада заради незадоволителния административен капацитет напредъкът в подобряването на публичната администрация е бавен, а в някои области дори не съществува. Няма регистрирани резултати и въвеждането на електронно управление, което по думите на Брюксел би могло да съдейства за намаляване на високите нива на корупция.

Еврокомисията отбелязва, че икономиката на България е най-енергоемката в ЕС, като ефективността на енергетиката и ресурсите в страната е ниска. Според доклада българските власти се опитват да търсят алтернативи на руските енергийни доставки, но все още такива не са осигурени.

Брюксел отбелязва, че конкурентоспособността в транспорта и енергетиката ще бъде подпомогната от преструктуриране на държавните компании. „Това би могло да увеличи частните инвестиции, растежа и заетостта. Като допълнение енергийната ефективност може да се подобри значително”, заключва докладът на Еврокомисията. /btvnews.bg

CHF CHF 1 2.02049
GBP GBP 1 2.28431
RON RON 10 3.93021
TRY TRY 100 5.63146
USD USD 1 1.83594