Топполицаи искат от съда да ги оневини

България 01.09.2014 22:40

Безпрецедентна жалба до съда внесоха преди седмици бившите антимафиоти от Пазарджик Георги Грозданов и Виктор Кожухаров. Те настояват в съдебно заседание на Пазарджишкия окръжен съд да бъдат обявени за невиновни в извършване на престъпления.

До това се стигна, след като в продължение на 4 г. бяха съсипани кариерите и личния живот на двамата елитни полицаи с обвинения за злоупотреба със служебно положение и искане на подкупи от криминално проявени лица и принуждаването на такива да съхраняват и разпространяват наркотици.

В досъдебното производство е посочено, че двамата са създали организирана престъпна група. По нито едно обвинение няма и косвени доказателства, а само твърдения на лица, вкарани в затвора след оперативна реализация на антимафиотите от Пазарджик.

В крайна сметка и двете наказателни производства срещу бившия шеф на БОП Георги Грозданов и заместника му Виктор Кожухаров са прекратени поради липса на доказателства. Последното постановление е от 11 август 2014 г. на прокурор Мирослав Ангелов от Софийска градска прокуратура.

На 15 юни 2010 г. Грозданов и заместникът му Кожухаров са задържани на работните си места в Пазарджик в присъствието на прокурори, следователи и оперативни работници. Те са следени, подслушвани и разработвани от колегите си от “Вътрешна сигурност” в продължение на 4 месеца.

От СРС-тата не са придобити данни за престъпления, поради което са унищожени. Към момента на задържането си Грозданов е получил достатъчно сигнали и е наясно, че е разработван, но няма представа за какво. В тази връзка очаква служебна проверка, но не и арест, защото смята, че няма нарушения в работата си.

“Бях в кабинета си, когато колегите и прокурорите пристигнаха. Очаквах, че ще ми правят пълна проверка. Вместо това ми съобщиха, че съм обвинен за искане на подкуп и ме задържат за 72 часа”, разказа Грозданов. За разлика от него Кожухаров е изненадан.

Всъщност, когато са поставени под наблюдение, те правят поредния и удар срещу организираната престъпност. На местопрестъплението е задържана 4-членната група на Костадин Стаев - Лудия в момент на въоръжен грабеж на златарски магазин в Пазарджик.

Преди акцията Кожухаров лежи по корем няколко денонощия при минусови температури на покрива на блок до предполагаемия обект за нападение, за да следи подготовката на бандата.

За да се елиминират Лудия и хората му, основна заслуга имат Грозданов и подчинените му в БОП. Впоследствие бандата е вадена от затвора и разпитвана за двамата антимафиоти.

За няколко месеца те разбиват най-организираната и жестока група за наркоразпространение в Пазарджишко на Стойо Стефанов-Тото. Босът е задържан няколко пъти от Грозданов и хората му за отвличания. При единия случай бандата е арестувана минути след получаване на откуп.

При разбиване на наркокартела 23-ма се признават за виновни и попадат в затвора начело с Тото. Те са разпитвани във връзка с разследването срещу полицаите, но без успех за обвинението.

Пазарът в региона става гладен за дрога, тъй като изявените играчи са в затвора. На топло са и колегите им, които печелят от износа на проститутки зад граница и прането на пари.

За периода 2003-2010 г. Грозданов и екипът му пращат зад решетките 11 организирани
групи, занимаващи се с тази дейност. Престъпните босове обаче решават, че полицаите трябва да си платят за това. Някои от тях стават свидетели на обвинението с твърдение, че Грозданов и Кожухаров са си искали подкупи от тях, за да потулят разследванията.

Три са основните пункта на обвинението срещу Грозданов, повдигнати през 2010 г. от прокурорите Кирил Димиров и Венцислав Андреев. Те са на база твърденията на осъдените Васил Телбизов, Талеб Сабуни и Кирил Маринков.

Телбизов, който по това време още е в затвора за сутеньорство, заявява, че Грозданов му е поискал подкуп от 80 000 евро, но не го е получил, поради което е осъден. В същото време от касата на Грозданов е иззет от прокурорите негов доклад от 2003 г., че Телбизов му предлага подкуп от 160 000 евро.

Кирил Маринков, излежал присъда за сводничество, твърди, че антимафиотът си поискал от него 40 000 евро, но той не му ги дал. Според прокуратурата от сириеца Талеб Сабуни са искани 300 хил. лв. от полицая, но в показанията на осъдения чужденец няма такова нещо.

Срещу Виктор Кожухаров свидетелства Григор Димов, наркоразпространител. Момчил Момчилов пък твърди, че антимафиотът го рекетирал за 20 000 долара. Между тези основни свидетели на обвинението са привлечени и второстепенни - криминално проявени, съдени и осъдени, които чули, но не видели.

Свидетелите, разпитани по случая, надхвърлят 110. Нито един не е съобщил, че е давал подкуп на служителите на МВР. Извършени са финансови ревизии на Грозданов и Кожухаров и на над 50 техни роднини и близки. Проверени са автомобили, пътувания зад граница, влогове, имоти. Не е открито нищо, което да навява за добити чрез престъпление доходи.

Според адвокатите на двамата полицаи Румен Петков и Любомир Любомиров това недвусмислено говори за предварително създадена организация за “накисване” на клиентите им.

Докато тече първото досъдебно производство срещу двамата, ръководството на МВР ги отстранява от работа. Назначена е и проверка от инспектората. Тя продължава няколко месеца и излиза със становище, че Грозданов и Кожухаров не са нарушили закона и етичните принципи на МВР.

На 23 октомври 2010 г. двамата са възстановени на работа. Месец по-късно прокуратурата повдига срещу Кожухаров ново обвинение за съхранение на наркотици без разрешително. При ареста в служебната му каса е открита кутия, в която има различни наркотични вещества в малки количества. От проверките става ясно, че те служат за обучение на полицаи в областта.

“На практика ни обвиняваха за неща, за които ни награждаваха преди това за отлично свършена работа”, шегува се Грозданов. Самият той е награждаван 11 пъти. През февруари 2012 г. прокуратурата издава постановление за прекратяване на наказателното производство. Това става, след като първият прокурор по разследването Кирил Димитров е отстранен заради протакане на разследването.

Проблемите на двамата обаче не свършват. През февруари 2014 г. Виктор Кожухаров е
извикан в РПУ, където му е съобщено, че допускът за класифицирана информация му е отнет поради възобновено досъдебно производство.

Кожухаров е напуснал БОП след преминаването на службата към ДАНС и отива в Криминална полиция. За разлика от него Грозданов преминава всички тестове за ДАНС и продължава да оглавява антимафиотския сектор в Пазарджик.

Така двамата научават, без да са получили постановление, че досъдебното производство срещу тях от 2010 г. е възобновено по същите обвинения. Това е станало по разпореждане на ВКП на 13 януари 2014 г. Междувременно двамата са осъдили държавното обвинение за неправомерно задържане през юни 2010 г.

След възобновяване на наказателното производство срещу Георги Грозданов започва оказването на натиск да подаде молба за пенсиониране. Виктор Кожухаров пък от топполицай в момента отговаря за няколко села в община Септември като районен инспектор.

“Подадохме жалбата съдът да постанови, че сме невинни, защото не искаме след време някой прокурор отново да реши, че сме престъпници и пак да възобнови наказателното преследване срещу нас. Това е и единственият начин да изчистим имената си”, споделят Георги Грозданов и Виктор Кожухаров. /24chasa.bg



CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147