Рязко се е увеличил броят на умрелите от "син език" животни

България 01.09.2014 16:24

572 са умрелите от болестта „син език” животни в Смолянска област, каза за Фокус д-р Валентина Мелемова, началник отдел „Заразни болести” в Областната дирекция по безопасност на храните – Смолян.

Миналия понеделник – 25 август, броят на умрелите бе 300 и в рамките само на една седмица са умрели още 272 животни. Броят им расте и е тревожен и факта, че освен овце има много заболели едри преживни животни. Умрелите крави са вече 10 на брой.

Д-р Мелемова обаче обясни, че към настоящия момент не може със сигурност да се твърди, че кравите са умрели от болестта „син език”, тъй като в Смолян още ги няма резултатите от изследванията от изпратените проби. Има също и изпратени над 30 кръвни проби за изследване на заболели едри говеда.

По думите на д-р Мелемова в община Баните, където бяха първите заболели и умрели животни сега заболяването вече започва да отшумява, за разлика от общините Доспат, Девин и Чепеларе, където броят им се увеличава. В цялата Смолянска област до момента само от община Неделино няма подадени сигнали за заболели и умрели животни. За момента обаче няма още обявени нови огнища на болестта, като в региона са 17.

В Бургас директорът на Областната агенция за безопасност на храните д-р Петър Пачев заяви, че броят на умрелите животни в областта също нараства.

От 500 миналия понеделник те вече са около 1 000, а по последни данни най-много умрели животни има в община Руен. Д-р Пачев каза, че вече почти всички селища от региона са засегнати, но все още не са дошли окончателните резултати, тъй като има изпратени проби от почти всички селища от областта. Приложените мерки за ограничаване син език са единствените възможни, категоричен е д-р Пачев.

От разговори със стопани става ясно че това е най ефикасната мярка – затваряне нощно време на живтоните, третиране с препарати с репелентно действие и отделяне за лечение на засегнатите животни.

„Апелираме за спазване точно на тези мерки. Отделяне на болните животни и тяхното третиране с общоукрепваща терапия с медикаменти указани на страницата на БАБХ, третиране на животните с препарати и нощно време прибиране на места, на които контакта с преносителите на заболяването е минимализиран”, каза специалистът.

Относно дали е възможно стопани да крият заболяването, за което миналата седмица спомена кмета на Малко Търново д-р Пачев каза, че може да има известна доза истина, но самите стопани нямат интерес да ги крият. Те подлежат на обезщетения, а така държавата нищо не може да направи. Той апелира стопаните да подават информация за да могат да получават обезщетения от държавата. Заявления за това се подават в ОБАБХ заедно с екарисажна бележка или протокол от загробване или аутопсия на животните. Според д-р Пачев, при около 1000 отпаднали животни заявленията са може би повече.

67 животни са загинали от болестта „син език” в община Сатовча, 15 са загробени на територията на общината, останалите са извозени с екарисажна кола. Това каза пред Фокус общинският кмет Арбен Мименов.

Той уточни, че към момента разпространението на болестта е овладяно. Животновъдните обекти, торищата и местата за водопой се обработват с инсектициди срещу преносителите куликоиди – кръвосмучещи насекоми, които живеят едва 20 – 24 дни, но за този кратък период могат да заразят десетки, стотици животни. Взетите кръвно проби са доказали, че „син език” има в Сатовча, Осина и Долен, но симптоми проявяват животни и в съседните села.

„От 14-те населени места в Сатовча болни животни няма в Крибул, Ваклиново, Боголин и Плетена. Заразата покоси и шест крави. Две от тях са излекувани, но другите са в доста тежко състояние”, обясни Арбен Мименов.

Той добави, че за да получат компенсации, стопаните трябва да са регистрирали животните си по съответния ред. Когато някое от тях загине вследствие на болестта „син език”, държавен ветеринарен лекар попълва специален протокол, след което животното се загробва или се извозва до екарисаж. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911