Богохулник, а не вампир открит в центъра на Пловдив

Наука 28.08.2014 10:39

Вампирясването се родее със съвременната масова култура и с някои изказвания на бившия министър без портфейл Божидар Димитров.

Да откриеш вампир стана задача номер 1 на всеки град или село, копнеещи да се превърнат в туристическа дестинация. Пловдив няма нужда от това, предаде кореспондентът на БГНЕС в града.

При изкопни работи за строеж на частна къща в подстъпите на Таксим тепе- едно от тепетата на Трихълмието, тези дни беше открит некропол с поне сто скелета на първо ниво. Надолу има още, защото по първоначални данни площта е била използвана за погребения поне два века. Дотук, поне за Пловдив, най- старият жив град в Европа, няма особена новина. Новината идва тогава, когато разбереш, че досега не е имало данни за подобен некропол, а останките са на християни от началото на османския период у нас – което ще рече от 15 до 17 век. Нищо чудно пловдивски фамилии да имат там своите предци, но това е трудно да се каже, а и едва ли ще се разбере, защото анализът в Археологическия музей ще бъде антропологически. Откриването на некропола помага на археолозите най- вече в локализирането на няколко християнски църкви, за чието съществуване има писмени данни, но досега не се е знаело къде са били. Най- вероятно останките им са някъде съвсем наблизо.

Когато при изкопни работи в частен имот се открият археологически ценности, работата спира и започват археологически разкопки. Археолог Елена Божинова ръководи спонтанно изникналата задача. Според нея, при подобна гъстота на погребенията- сто на сто квадратни метра и по няколко погребения на един метър височина, най- вероятно некрополът е бил по- обширен, но къщите, в които в момента живеят пловдивчани в тоя район, са с основи на по- високо ниво. Смело може да се предположи, че те също живеят върху скелети. Всичко тук говори за християнски гробища- скелетите са разположени с очи към изток, ръцете са скръстени, личат останки от ковчези. Намерени са много монети, а въпросният вампир, който в момента стана популярен, най- вероятно е човек богохулник и злословник. При него нещата не стоят така, както при другите открити скелети. В устата му има тухла, а върху главата му- керемида. Едва ли е вампир, по-скоро, предполага археоложката, е имал много лош език и по този начин са опитвали да го спрат да не наранява повече живите и мъртвите.

Макар и наличието на некропол да не е кой знае каква новина за Пловдив, интересното в случая е, че той е християнски. Турски гробища е имало навремето на територията на сегашната Цар Симеонова градина, на източните склонове на Бунарджика, превърнати още през 30- те години на ХХ век в парк, край Гребния канал. В началото на 90-те в мазето на къща срещу хотел "Тримонциум" бяха открити няколко съвсем запазени скелета и…студентска книжка на момиче. Тогава жълтите медии още бяха рядкост, така че спонтанната версия за сериен убиец пропадна още в зародиш. Оказа се, че там е имало римски некропол.

В момента археоложката Елена Божинова ръководи доста странна команда от доброволци- студенти, млади хора, запалени от археологията, дори и деца и работници от ромски произход. Всички заедно разчистват некропола, а собственикът на частния имот, за удивление на суеверните, не се е отказал да строи къщата си и да живее в нея. Когато бъдат извадени всички скелети, те ще бъдат проучени от специалист- антрополог в Археологическия музей, а после ще бъдат опяти от свещеник и ще бъдат погребани в православни гробища. В момента в Пловдив действащите гробищни паркове са три, още не се знае къде точно ще бъдат положени останките на пловдивчани, живели тук преди 4,5 века. Много неща можеха да разкажат, ако можеха да говорят. Вместо тях сега говорят останките им. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233