"Доклад" разказва за последните часове преди изчезването на Ларс Митанк във Варна

Варна<+> 25.08.2014 06:53

Вече повече от месец няма и следа от изчезналия на 8 юли във Варна 28 годишен германски гражданин Ларс Митанк. В издирването му са ангажирани Областната дирекция на Министерството на вътрешните работи, полицейските служби в Германия и още няколко европейски страни, както и частна детективска агенция, наета от майката на изчезналия.

Миналата седмица във връзка с разследването на случая на посещение във Варна пристигна и новоназначеният консул на Федералната република в София Томас Хелинг. Той се е срещнал с директора на полицията в града Николай Калчев.

"Получих назначението си в България само преди две седмици и срещата ми с г-н Калчев бе една от първите тук, каза Хелинг. След нея останах с убеждението, че полицията наистина прави всичко възможно, за да открие Ларс Митанк".

Според консула на Федерална република Германия по случая усилено продължават да работят и в Германия, но там също няма новини за напредък на разследването.

Според фактите, станали известни до момента,

Ларс Митанк е пристигнал в България на 30 юни заедно с група туристи на компанията TUI. Той е бил настанен в хотел "Вива" в курорта "Златни пясъци" и както много други свои сънародници е участвал в т.нар. алкохолни турове из заведенията в комплекса.

Една от неофициалните истории за престоя му у нас, предшествала изчезването, е, че по време на обиколка из баровете в "Златни пясъци" Ларс е бил въвлечен в конфликт с футболни фенове. При сбиването е било спукано тъпанчето на ухото му. По тази причина на 7 юли след медицински преглед, Ларс не е получил разрешение да се качи в самолета заедно с групата си.

Втори опит да отлети за родината си германецът направил на 8 юли. Тогава, след като отново му било забранено да пътува със самолет, той изоставил целия си багаж в лекарския кабинет на летище Варна и избягал.

Тъй като летището е зона, на която се прилагат повишени мерки за сигурност, последните минути от престоя на Ларс там са били документирани от системата за видеонаблюдение.

По информация на "Дневник" за последен път той е попаднал в обсега на камерите, когато се е движел към изкуствен хълм от земна маса, натрупан в западната част на летищната зона по време на строителството на новия пътнически терминал. Там се губят и следите му.

Версия, споделена от Велислав Бонев, управител на сдружението "БСА – Бодигард анд секюрити асосиейшън", натоварено с частната разследване от роднините на Ларс, гласи, че по време на алкохолните турове, вероятно без да забележи,

той е погълнал синтетичен наркотик с продължително действие

"Това не е изключение, каза Бонев. Според информацията, с която разполагаме, Ларс не е употребявал наркотици преди това. Не е бил и пристрастен към алкохола. Имал е стабилна работа в електроцентрала, имал е нормално за възрастта си поведение. Точно в такива случаи обаче, при поемане на синтетична дрога, може да се получи ефектът на т.нар. изпържване. При него наркотикът отключва параноични реакции и води до продължителни депресии и страхови неврози".

Вероятно това е и причината, поради която в един от последните телефонни контакти с майка си Сандра той е споделил, че се крие защото изпитва панически страх.

До този момент няма данни Митанк да е предприемал каквито и да е опити за контакт с други хора или свои близки.

По време на посещението си при летищния лекар във Варна той е получил предписание да използва за облекчаване на състоянието си препарата "Цефзил" (Цефпрозил). Според описанието на препарата обаче, страничните му ефекти не биха могли да предизвикат неадекватност или други разстройства на психиката. След страничните му ефекти са отбелязани само рядко срещан лек световъртеж или сънливост.

В последните два дни преди да изчезне

Ларс е поддържал спорадични телефонни контакти с майка си - Сандра Митанг. Тяхното съдържание е предоставено и на разследващите. "Дневник" разполага с копие от информацията. Тя е озаглавена "Доклад Ларс Митанк" и е написана хаотично, с неясни и често непълни изречения. Mубликуваме съдържанието на "доклада" с разрешението на Сандра Митанк.

Според "доклада" около 6ч. сутринта на 7 юли Ларс напуска хотел "Вива" и взема такси в посока Варна, за да отиде на лекар (името на болницата не е споменато). Там контактът му е бил затруднен, тъй като според него лекарите не са говорили английски или немски. Предписват му "Цефзил", след което той отново се връща в хотела, вероятно, за да вземе багажа си.

Малко по-късно през деня, Митанк отново взема такси (компанията и номера на колата не са споменати в "доклада") и моли шофьора да го закара до евтин хотел. Настанява се в "Колор" - градски хотел в централната част на Варна. Там прекарва част от нощта.

В поредната телефонно обаждане младежът съобщава, че се е скарал с футболни фенове на "Байерн" и че кредитната му карта е блокирана.

Късно през нощта на 7 срещу 8 юли Сандра Митанк прави неуспешен опит да деблокира картата, за да може синът й да си купи онлайн билети за предстоящото пътуване.

Ларс напуска хотел "Колор" около 1 ч. сутринта на 8 юли.

Малко след това се обажда на майка си, за да й каже, че отново е бил преследван от четирима фенове на "Байерн", които са го наричали "бременска свиня" и "нацист". "Говореше тихо, каза че е в скривалище на високо място и трябва много да внимава, защото може да падне от високо и да се убие", гласи информацията, дадена от Сандра Митанк. Според нея в това телефонно обаждане синът й е споделил, че иска да стигне до летището във Варна, за да отиде на лекар там и отново пита какво точно представлява лекарството, което му е изписано.

"Аз не му се обаждах защото той явно беше в скривалище и телефонът му не трябваше да звъни, за да не го издаде", пише в сведенията си майката на Ларс. От разказа й става ясно също, че междувременно е купила със собствената си кредитна карта два електронни билета на името на сина си - единият за полет от Варна до Германия (летището не е отбелязано) и втори за автобус до Хамбург. Ларс Митанк е трябвало да излети в 16.20ч. на 8 юли и да пристигне в Германия в 21.45ч. същия ден.

В 5ч. сутринта на 8 юли младежът стига с такси до летище Варна. От там отново се свързва с майка си и й съобщава, че ще отиде на лекар, но няма никакви пари. "Това ми се стори странно, пише в сведенията си Сандра Митанк, защото през нощта ми беше казал, че има достатъчно пари в брой. На летището някакъв баварец му казал, че може да получи бърз превод с "Уестърн юниън". Отговорих му, че ще го направя и, че ще чакам да ми се обади след като бъде прегледан от лекаря".

От този момент нататък

майката на Ларс Митанк губи всякаква връзка със сина си.

След като чака прекалено дълго новини от него тя прави няколко опита да се свърже с лекарския кабинет на летище Варна, но според нея "никой не я е разбирал".

В 9.30ч. на 8 юли Сандра Митанг се обажда в почетното консулство на Германия във Варна, за да съобщи, че е изгубила връзка със сина си. В този разговор тя обяснява, че синът й е звучал странно и че гласът му е издавал паника.

Около 12.ч. на 8 юли майката получава информация от почетното консулство, според която по време на посещението си при лекаря синът й е изглеждал нормално, макар и доста притеснен. След като настоял да пътува въпреки здравословното си състояние той е бил помолен да подпише декларация, че ще лети на собствена отговорност и въпреки предупрежденията, че това може да се окаже фатално.

В този момент той е напуснал лекарския кабинет като е оставил там багажа си, документите си за самоличност, както й мобилния си телефон.

Въпреки няколкото, станали известни свидетелски показания, до този момент следи от Ларс Митанг не са открити.

"Разбира се, всички искаме изчезналият младеж да бъде открит възможно най-бързо, но това не винаги е така лесно. Информацията, с която разполагаме, показва, че както българското, така и международното разследване се извършват по всички правила, но до този момент резултат няма".

Поради продължаващото издирване от Областната дирекция на полицията във Варна също отказват всякаква информация за хода му.

"Работим в добро сътрудничество с полицията защото като частно дружество ние сме по-оперативни, а като държавни органи на реда те имат методи за разследване, с които ние не разполагаме", казва управителят на "БСА – Бодигард анд секюрити асосиейшън" Велислав Бонев. Вече са събрани важни сведения, но на този етап не можем да ги съобщим".

Според консула на Федерална република Германия в София Томас Хелинг мълчанието по случая в никакъв случай не означава, че работата по издирването на Ларс Митанк е спряло.

"В никакъв случай той не е забравен. Но, съгласете се - магьосници има само в приказките", каза консулът.

В помощ на издирването приятели на Ларс създадоха и група във Фейсбук - "Findet Lars Mittank" (Намери Ларк Митанк). В нея са посочени електронни адреси и телефонни номера, на които може да бъде подавана свидетелска информация за местонахождението му. /dnevnik.bg
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147