Балчик чака 60 г. американското агаве да цъфне, но до дни ще умре

България 24.08.2014 20:25

Екзотичното растение американско агаве цъфна за първи и последен път в ботаническата градина в Балчик. Съцветието на така наречения пъстролистен столетник се извисява на около 8 м височина. Цветовете му са белезникаво бели и приличат на огромна момина сълза.

Пустинното растение пръска около себе си слаб аромат, който може да се усети само от хора с добър нюх, и то от близко разстояние.

Привлечени от уникалността на агавето в откритата кактусова градина в Двореца в Балчик, посетителите се нареждат на опашка и чакат с часове, за да го видят.

Домакините наричат
този кът градина на
боговете,

защото той зарежда с допълнителна енергия, събирана от хиляди слънчеви лъчи.

"Това е втората в света колекция от кактуси на открито. Най-голямата е в Монако, създадена по идея на принцеса Грейс Кели. Искам да разбуля един мит, който витае в Балчик. Цялото богатство от екзотични растения тук в ботаническата градина не е от времето на румънската кралица Мария, а е новосъздадена от българските ботаници, разказа директорът на ботаническата градина в Балчик д-р Красимир Косев.

Началото е поставено през лятото на 1955 г. Тогава с военни камиони са пренесени няколко стотици растения от ботаническата градина на СУ "Св. Климент Охридски". Не е известно на кого му е хрумнала идеята, че климатът край Балчик наподобява средиземноморския, а околните бели скали пазят топлината и това е достатъчно условия в Балчик да се направи още една ботаническа градина.

Оказа се, че добруджанската зима е много сурова и всяка есен растенията трябва да се вадят и да се преместят в зимното им жилище на закрито, където температурата е около 7-8 градуса. Така сме опазили и уникалното днес американско агаве. Според наши сметки то е на около 60 г. - една преклонна възраст за този вид кактуси. Гледали сме го като дете и затова сега изпитваме гордост, че е цъфнало, но и мъка, че ще умре след няколко дни", добавя д-р Косев.

Тук в градината на боговете посетителите сякаш попадат във филм - наклонени или изправени бодливи растения, ослепително слънце и пустинна тишина. Липсват препускащите коне, горещият вятър и тежките сомбрера върху главите на мексиканци. Но градината на боговете спокойно може да стане част от снимачна площадка на каубойски филм.

И то не само заради американското агаве, а и заради

още близо 2000
уникални
представители на
световната флора

В момента агавето е звезда в градината, независимо че е сред ветераните в колекцията от кактуси и вечнозелени растения, донесени още при създаването на парка във втората половина на миналия век.

Това уникално растение произхожда от Мексико и южните щати на САЩ - Аризона, Тексас, но се отглежда по целия свят като декоративен вид. Въпреки че се нарича столетник, жизненият му цикъл рядко достига век, защото цъфти и след това умира.
Американското агаве е вечнозелено и е образувало розетка от твърди, месести и бодливи по периферията си листа. Съцветието му е разклонено и с внушителни размери. То се нуждае от силно слънце и е изключително устойчиво на суша. Сърцевината на растението е много богата на захари. Затова мексиканците често го използват в сладкарството като подсладител на храни и напитки.

"Според най-новите изследвания от американски и мексикански учени от листата на американското агаве се извлича сок, който има свойствата на афродизиак и се използва за производство на лекарства. Употребата на сока му в малки количества подобрява кръвното налягане. Ако се предозира, се засягат други органи от човешкото тяло.

Влакната се извличат от листата на американското агаве, след като се подложи механична обработка. Те са изключително здрави - не се късат, не гният и излъчват странна миризма, която отблъсква гризачите. Затова се употребяват за направа на въжета, рогозки и груби кърпи - прочутите мексикански пончо. Имаме и други уникални

растения, но
за да видим отново
цветовете на агавето,
ще трябва да
почакаме още 60 г.",

допълва д-р Косев.

"От листата му се добива прочутата мексиканска текила, но никой от нас не е пробвал да си прави мексиканско огнено питие от кактус, защото всяко растение е като наше дете", казва Ина Манчева, специалист в ботаническата градина.

Близо 1000 екземпляра от над 40 вида едроразмерни бодливи растения привличат посетителите това лято. Най-възрастните, които тежат по 500-600 кг, са засадени в новата оранжерия в парка и ще останат там постоянно.

Паркът е член на Световния съвет на ботаническите градини в Лондон (BGCI) и е определен за спасителен център за конфискувани на границите растителни видове по Вашингтонската конвенция. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01134
GBP GBP 1 2.2729
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.62332
USD USD 1 1.83233