Служители на КТБ: Външни лица искат информация в банката

България 19.08.2014 12:04

Напрежението, създадено около КТБ в последните месеци, оказа сериозно отражение върху здравословното състояние на персонала.

В периода на надзора рязко се повиши заболеваемостта и се стигна до престой в психиатрична клиника, нервен срив и инсулти на част от служителите.Това заявиха членове на синдикални организации към КТБ, предаде репортер на БГНЕС.

Те се оплакаха пред президента на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев, че към служителите на банката има грубо отношение, квалификации за некомпетентност и искания за предоставяне на информация на базата на устни разпореждания.

"В банката присъстват външни лица, които не са служители, а същевременно искат достъп и разполагат с информация, свързана с дейността й", подчерта председателят на синдикалната организация към КТБ Илко Чамов и обясни, че това от своя страна води до притеснения затова кой ще носи отговорността в случаи на неправомерен достъп и евентуално изтичане на информация.

Напрежение сред служителите от КТБ създава и забавата при ползването на годишния платен отпуск. Така те са в невъзможност да планират годишната си почивка. Работещите в банката се чувстват некомфортно и заради постоянното наблюдение и искане на обяснения защо и къде се носят папки в сградата. Има също така и случаи, в които служителите намират компютрите си включени, а документите по бюрата – разместени.

Чамов увери, че служителите на КТБ получават заплатите си в пълен размер и без закъснение, а искането е отношенията между тях и квесторите да бъдат регламентирани.

"Една значителна част от българската икономика е свързана с КТБ и проблемите на тази банка се отразяват върху големи групи хора. Всичко това което се насложи върху проблемите на енергетиката и здравеопазването, очертава доста мрачна картина", обясни президентът на КТ "Подкрепа" д-р Константин Тренчев. Той каза, че квесторите на БНБ са подготвили проекторешение, чиято подточка гласи, че могат да продават вземанията по кредити, но тя не е била приета.

Тренчев каза, че все още не е ясно колко точно ще бъдат потърпевшите от ситуацията около КТБ, но те ще бъдат много повече от предварително предвидените. Той пое ангажимент пред служителите на КТБ да се срещне с квесторите на БНБ по синдикалните въпроси.

Стоил Георгиев от русенския завод "Дунарит" разказа, че след като КТБ е затворила, предприятието е останало без средства, за да заплати поръчаните за дейността материали. По този начин производството е спряло, което довело и до неустойки по подписани договори.

"Ще дойде време, в което ще бъдем изместени и от пазарите, а печалбата на "Дунарит" за изминалата година бе 10 млн. лв.", алармира Георгиев. Той подчерта, че работещите в предприятието хора са се видели в паника. "Някои имат пари в банката, но не могат да ги теглят. Имат и кредити за погасяване, а ръководството на "Дунарит" се опитва да тегли кредити", разказа служителят на русенската фирма.

Представителят на "Аркус" – Лясковец Александър Цапов заяви на свой ред, че неизплащането на работните заплати е довело до спонтанни протести на работниците. В последствие картината е станала по-лоша и работодателят започнал да изплаща 60% от месечното трудово възнаграждение. "В тази обстановка предприятието работи, но всички работници изпитват сериозни затруднения. Отделен е въпросът каква част от финансите на фирмата са в КТБ", подчерта Цапов.

Стана ясно също така, че в КТБ са останали блокирани само 50 пенсии и това е станало с изричното искане на лицата, които получават сумите през банката. /БГНЕС
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147