Секс, наркотици, оръжие: как ЕС ще изчислява занапред своя БВП

Избрано 19.08.2014 08:21

От 1 септември в Европейския съюз ще изчисляват БВП по нови правила. В съответствие с тях БВП на Германия автоматично ще "нарасне" с 80-85 милиарда евро, но от това страната няма да стане по-богата.

Въпрос: кое е общото между разходите за научни изследвания и оръжия и доходите от проституция и контрабанда на наркотици? Отговор: всичко това е част от икономическия живот. И от 1 септември 2014 всички те ще се отчитат при изчисляването на годишните показатели на БВП във всички държави от Евросъюза.

По този начин за сметка на добавянето на нови дейности БВП ще стане по-голям. Някои виждат в това нововъведение намерението да се украси държавната статистика в страните от ЕС. Та нали ако страните не могат да си платят дълговете, то поне техният обем автоматично ще намалее при увеличаване на БВП. Това предположение се опровергава от специалиста по статистика Ноберт Рет. "Новата процедура за изчисляване на БВП не е политически мотивирана и не е била такава от самото начало", заяви експертът, отговарящ за изчисляването на БВП във Федералното статистическо ведомство във Висбаден.

Както за Рет, така и за неговите колеги в останалите страни същността на новата процедура се състои в това, че могат да получат възможност за адекватно сравнение на данните по цял свят. "Тук не е имало никаква задна политическа мисъл, даже когато се зараждаше тази идея", каза Рет в интервю за "Дойче Веле"". Новият метод за изчисляване на БВП се е обсъждал в ООН от 2003, а през 2008 с оглед на новите критерии организацията е разработила и утвърдила Система за национално счетоводство. За пръв път тя е приложена в Австралия, САЩ правят изчисленията по новите правила от 2013, в ЕС тези стандарти вече се използват от Франция и Холандия, а от 1 септември всички останали страни са задължени да ги въведат в посочения от закона ред.

Няма смисъл от украсяване на статистиката

В действителност новите правила едва ли влияят върху обема на държавните дългове в ЕС. Волфганг Нирхаус от мюнхенския Институт за икономически изследвания ifo доказва това на примера на изчисленията за 2011. "Що се отнася до квотата на държавните дългове, то при новия метод за изчисление тя средно ще намалее за Европа с 1,9 процентни пункта", пише Нирхаус в изданието "ifo Schnelldienst".

За Германия този показател ще се свие с 2,3 процентни пункта – от 80 до 77,7% от БВП. Според Нирхаус, тази разлика е незначителна.

Също така не е напълно ясно, откъде духа вятъра в информациите на булевардната преса, която с удоволствие подхвана информацията за това, че при изчисляването на БВП ще се отчитат и постъпленията от проституция, търговия с наркотици и контрабанда на оръжие. За експертите всичко това е вече отминал етап. "По принцип няма промяна в концепцията на нашата работа. Винаги е било така: всички икономически значими доходни статии трябва да се отчитат без каквато и да било морална оценка, независимо от това за какъв вид дейност става дума", заяви Норберт Рет.

Важни доходи

Нововъведението се състои единствено в това, че сега в целия ЕС ще изчисляват БВП по единна стандартизирана процедура. Например, в Германия по официални данни работят 400 000 проститутки, сред които и 20 000 мъже. Техният общ годишен доход достига 14,6 милиарда евро. След изчисляване на професионалните разходи – за наем на стаи в публичните домове, специални дрехи, предпазни средства – според статистиката, "брутната добавена стойност" на този вид дейност достига около 7,3 милиарда евро.

Що се отнася до търговията с наркотици, то благодарение на допитванията, проведени по поръчка на федералното министерство на здравеопазването, приблизително е известно какво количество наркотици се употребяват в Германия. Федералното ведомство за организираната престъпност също така добре знае цените на наркотиците на черния пазар.

Разходите на държавата за оръжие също попадат под новите отчетни правила. "Тези суми винаги са се отчитали", заяви Норберт Рет. Но по-рано те са се водили в отчетите като потребление на държавата, а днес те се смятат за инвестиции. "Общите стандарти са необходими. Дори не всички да споделят критериите, по които те се определят, от съображения за сравнение е необходимо да се достигне до единно решение", отбелязва експертът.

По подобен начин ще се отчитат вече и разходите за научни изследвания и разработки. Доскоро те попадаха като статия в раздела "разходи за бъдещи периоди", които се "губят" в производствения процес, уточняват експертите. Отсега нататък разходната статия, известна като разходи за НИОКР, ще трябва да се описва от компаниите като брутни инвестиции в основни средства. Специалистите отдавна смятат, че това е правилно. Та нали разходите за научни изследвания и разработки са инвестиции в бъдещето, а това е важен пункт при изчисляването на БВП по новата система.

За момента статистиците не посочват конкретни числа, тъй като те трябва най-напред да бъдат публикувани. "Като цяло нивото на БВП на Германия трябва да се повиши с около 3%, което прави 80 милиарда евро", уточни Норберт Рет. "Три четвърти от тази сума се падат на разходите за научно-изследователска дейност", добавя той. /БГНЕС

----------

Ролф Венкел, Дойче Веле.
CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147