Синдикати предупреждават: Наличието на ВЕИ не е успокояващо

България 18.08.2014 11:20

Фактът, че разполагаме с много ВЕИ мощности не бива да ни успокоява, тъй като те не могат да работят, когато няма слънце. Това заяви председателят на миньорската федерация към КТ "Подкрепа" Владимир Топалов по време на брифинг по случай Деня на миньора, който се чества на 18 август, предаде репортер на БГНЕС.

Топалов отбеляза, че наличието на ВЕЦ-ове също не дава спокойствие, защото те пък няма как да работят без да им подадеш въглища. По отношение на наличието на достатъчно пазар за енергия Топалов пък даде пример със ситуацията в Украйна.

Организационният комитет за честванията на Деня на миньора, който включва още представители на Българската минно-геоложка камара (БМГК) и КНСБ е изготвил списък с 15 предложения до служебното и следващото редовно правителство, които да спомогнат за създаването на по-добри и устойчиви условия за развитие на индустрията. Пакетът от мерки ще бъде предаден лично на служебният премиер Георги Близнашки по-късно днес, обясниха от БМГК.

Най-големият проблем е Министерство на икономиката и Министерски съвет да приемат подготвената пред 2012 година европейска стратегия за развитие на отрасъла, посочи изпълнителният директор на БМГК Иван Андреев. "В нея са поставени въпросите, свързани със създаването на всички нормативни условия за устойчивото и дългосрочно развитие на нашата индустрия. Очертани са проблемите и пътищата за тяхното решаване и ще очакваме служебното и следващото редовно правителство да ги приемат", подчерта Андреев.

Нерешени остават въпросите за неразплащането в системата, като по веригата НЕК - електроцентрали - въгледобивни дружества миньорите са в края и за пореден път заплатите им се заплащат с огромни усилия, добави Валентин Вълчев от миньорската федерация към КНСБ. Той попита и трябва ли отново да се случи в трагедия в бранш, за да излязат на дневен ред въпросите за създаването на национална минноспасителна служба, които също остават нерешени. "Надявам се политиците да бъдат отговорни към нашата индустрия, защото тя е от структуроопределящо значение за България", посочи Вълчев.

Произведената продукция за 2013 година представлява близо 4% от БВП на страната, обясни в началото на брифинга Иван Андреев. Износът ни е в рамките на 3,4 млрд. лева, а около 30 000 преки и 120 000 непреки работни места се осигуряват от този бранш. "Минерално-суровинната индустрия е жизнено необходима за съществуването на човечеството и стратегически сектор, който създава ресурсната основа на цялата съвременна икономика", подчерта Лъчезар Цоцорков от БМГК.

По думите му, България е страна с традиции в търсенето, проучването, добива и преработката на подземни богатства. Страната ни заема една от водещите позиции в европейския рудодобив, нареждайки се на трето място по добив на злато и мед на континента. /БГНЕС

CHF CHF 1 2.01549
GBP GBP 1 2.2841
RON RON 10 3.93068
TRY TRY 100 5.63583
USD USD 1 1.83147