Властта упорито мълчи как е угодила на „Юлен“

България 31.07.2014 19:19

Ден след като вицепремиерът Даниела Бобева обяви, че правителството е променило концесията за ски зона Банско на фирма „Юлен“, институциите все още мълчат какви точно са промените.

Единственото общо обяснение си остава вчерашното изявление на самия концесионер „Юлен“, че кабинетът в оставка е взел решение „за премахване на несъответствията и грешките в площта на концесионния договор за „Ски зона с център гр. Банско“ съгласно Териториално- устройствения план на ски зоната, одобрен през 2001 г.“. Остава обаче загадка дали управляващите са добавили 650-те декара, с които „Юлен“ е надхвърлила (според измерване на екоминистерството от 2011 г.) позволената й концесионна площ от 995 декара към обекта на концесията. Или – каквато информация се появи, е добавила още площи.

Още вчера Ureport се свърза с пресаташето на Бобева за уточнения по направените промени. Получихме обещание, че до броени часове медиите ще получат прессъобщение по въпроса. Такова нямаше, няма и днес.

Вчера Ureport изпрати същото запитване и до екоминистъра Станислав Анастасов, тъй като екоминистерството е органът, натоварен с контрола по концесията на ски зоната и представлява държавата като концедент. Пресаташето на Анастасов Надежда Михова увери, че ще получим отговорите не по-късно от днес (31 юли). След като днес отговор не последва, Ureport се свърза с министъра. „Обърнете се към пресцентъра, ангажирам се специално да получите отговор“, ни отговори министър Анастасов. Отговор от пресцентъра обаче няма и до момента.

7 прегазени закона

„Решението на Министерски съвет е грубо погазване на седем български закона – за концесиите, за държавната собственост, за околната среда, за защитените територии, за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, за държавните помощи и за икономическите и финансовите отношения с дружествата, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици“, обяви днес в писмо до медиите групата екоорганизации „За да остане природа в България“.

Законът за концесиите не допуска промяна на вече сключен договор, освен в извънредни случаи като риск за националната сигурност, околната среда, човешкото здраве, защитените територии и зони. Неслучайно, преди години, когато с геодезично заснемане разкри, че ски зоната е с 650 декара по-голяма, отколкото трябва да е по договор, бившият екоминистър от кабинета на ГЕРБ Нона Караджова предлагаше да се промени законът за концесиите, за да се промени и договорът, така че да не се налага премахване на вече построени лифтове над Банско. Идеята обаче предизвика негодувание в природозащитните организации, че държавата спасява един закононарушител, вместо да го санкционира, и пише закон специално за него, и бе изоставена.

„С това свое решение държавата без търг или конкурс предоставя за ползване изградени лифтове, съоръжения и писти в ски зона Банско за смешното възнаграждение от 26 ст. на кв.м. застроена площ за година“, пресметнаха от неправителствената екокоалиция.

„В година, когато гражданите на България, пострадали от наводненията, получават от 100 до 500 лева помощ, а болните не могат да получат животоспасяващо лечение, дължимо им от държавата, помощ получават фирми с милиони левове печалба годишно“.

И още една жалба до Брюксел

Екоактивистите ще сезират Европейската комисия за непозволена държавна помощ, предоставена без нейната санкция, каквото е изискването на европейското законодателство.

Съгласно закона за офшорните компании след 1 юли 2014 г. (внесен от Делян Пеевски и Йордан Цонев от ДПС) в дружества, в които участват общините или държавата – като концесионера на ски зона Банско „Юлен“ АД (община Банско е миноритарен акционер в дружеството с 12% от акциите), не могат да участват офшорни компании.

В случай, че участват, фактическият собственик трябва да бъде разкрит и да е гражданин на Европейския съюз, припомнят екоактивистите. И посочиха: „по последни данни сред акционерите е и офшорката „Т.А.К Сървисис“ с дял от 30%, регистрирана на Британски Вирджински острови, с неразкрит фактически собственик“.

„Заради скритите собственици на офшорната компания не може да се гарантира, че членове на правителството в оставка не са в конфликт на интереси с последния си подарък за концесионера на ски зона Банско“.

Екоактивистите настояват прокуратурата да разследва решението на правителството в оставка и да разпореди на министъра на околната среда и водите да спре изпълнението на решението, настояват екоактивистите.

Те искат също „президентът Росен Плевнелиев чрез създаваното от него служебно правителство да се задейства да възстанови държавната собственост в Национален парк „Пирин“. /ureport.bg

CHF CHF 1 2.00105
GBP GBP 1 2.27568
RON RON 10 3.93076
TRY TRY 100 5.62834
USD USD 1 1.83027