Хиляди българи останаха без заплати

България 30.07.2014 20:35

Фирмите бавят над 96 милиона лева за възнаграждения на служителите си. При това го правят от години, като по-голямата част от бизнеса задържа парите поне за месец.
Само от началото на годината близо 16 000 работници очакват парите си от 353 фирми.

В „Напоителни системи" - дружеството, което е отговорно за поддръжката и охраната на десетки водни басейни в страната, 2000 души очакват заплатите си вече втори месец, съобщава „Нова телевизия”. А дълговете на фирмата са вече близо 20 милиона лева. Работи се все по-трудно, а ако работата спре и ако държавата не се намеси, при проливни дъждове може да се стигне и до други трагедии като тази във варненския квартал „Аспарухово".

Хората по поречието на Дунав наричат Йордан герой, защото благодарение на неговата отводнителна станция е спасена не една реколта. Признанието, обаче, е заслужил с цената на много лишения.

„Спя в колата. Ето къде ми е одеалото, възглавничката. Водата ми, храната ми, всичкото е тук. Офисът ми е в колата. Държа си всички тетрадки, всички съоръжения, с които трябва да си ремонтирам помпата", разказва Йордан Йорданов.

Обяснява, че отводнителната станция, която поддържа, е изключително остаряла. А освен че я ремонтира с лични средства, оказва се, че го прави и без пари. Днес разбрал, че осигуровките са му платени едва до април, а заплата не е виждал също оттогава.
„Семейството ме издържа, моето семейство", казва Йордан.

Още много българи са като него, дълговете на „Напоителни системи" са близо 20 милиона лева. От месеци държавата им ги обещава, но не изпълнява.

„Ако нещо се случи, то ще е бледо копие на това в „Аспарухово", обяснява Светла Василева от КНСБ.

Не само в „Напоителни системи" ще има последствия от забавените заплати. Дългове към служителите има и за строежа на участък Белокопитово - Каспичан от автомагистрала „Хемус". Там само до края на годината държавата дължи близо 29 милиона лева. Обещания има, но само толкова.

„Знаете, че има значително изоставане на икономиката на север и хората живеят много трудно", твърди Петя Стоянова - икономически директор на „Автомагистрали - Черно море".

За да решат проблемите на „Напоителни системи" и „Автомагистрали - Черно море" от КНСБ ще поискат актуализаиця на бюджета в размер на около 48 милиона лева./БЛИЦ
CHF CHF 1 2.00269
GBP GBP 1 2.28725
RON RON 10 3.9325
TRY TRY 100 5.59629
USD USD 1 1.80911