С 5 до 10% по-ниски ще са цените на зърното

България 30.07.2014 15:14

Очаква се цените на зърнените култури през тази година да бъдат с 5 до 10% по-ниски в сравнение с миналата. Това каза изпълнителният директор на Софийската стокова борса Васил Симов пред телевизия Bulgaria On Air.

Той очаква леко повишение след септември, когато започва активната търговия с хлебна пшеница и малко по-високи цени през зимата, но като цяло тенденцията надолу се вижда в световен мащаб като причината е добрата реколта.

„Стартовите цени тази година са по-ниски от миналогодишните, но това беше очаквано. Още през април и май се разбра, че новата реколта от пшеница ще бъде по-голяма в сравнение с минали години, което съвсем логично води до извода, че цените може би ще бъдат малко по-ниски, заради свръхпредлагането“, посочи Симов.

В световен мащаб данните са за произведени над 705 млн. тона пшеница, при 630 – 640 млн. тона в предишни години. Такава е ситуацията и в ЕС, и в Черноморския басейн. В същото време запасите от предходни години достигат 200 млн. тона, като досега са били в диапазона 100 – 110 млн. тона.

В България се очаква реколтата да е почти колкото миналата година – 4,5 – 5 млн. тона. И в двата случая тя ще бъде значителна, в сравнение с предишни години. При около 1,5 млн. тона вътрешно потребление плюс зърното за фураж, остават близо 3 млн. тона за износ, коментира Васил Симов.

Той посочи, че търговците в България са затруднени от по-ниския капацитет на черноморските ни пристанища, за разлика портовете на конкурентите ни Румъния, Украйна и Русия, които имат по-голям капацитет. Традиционни пазари за българското зърно са Арабският свят и Северна Африка.

Симов очаква въпреки политическите и военни конфликти Русия, Украйна и Казахстан да продължат да имат единна позиция при износа на зърно - тази година Русия е произвела над 50 млн. тона, а Украйна – над 20 млн. тона.

В момента при организиран от Египет търг големите производителки са реализирали сделка за 244 долара на тон, като в САЩ цените са близки – в момента зърното там се продава за 240 долара за тон, при 263 долара миналата година, посочи Симов.

Той каза още, че при царевицата също се очертава добра реколта, което означава, че цената и при тази култура няма да е много по-висока, в сравнение с минали години.

България продължава да води в световен мащаб по износ на слънчоглед, но това означава, че изнасяме непреработена продукция, отбеляза изпълнителният директор на ССБ. /24chasa.bg

CHF CHF 1 1.99738
GBP GBP 1 2.28285
RON RON 10 3.93045
TRY TRY 100 5.61254
USD USD 1 1.82447