Богатите ни - 2 къщи у нас и 1 в чужбина

България 28.07.2014 18:55

Автомобилите вече не са лукс, повечето семейства имат поне един
И богатите българи, подобно на всички по-заможни хора по света, не просто пазаруват или плащат сметки - те по-скоро инвестират и управляват портфейли.

А хората с ниски доходи опитват да разпределят парите си за храна, отопление, образование, дрехи и лекарства. Българската "средна класа" има възможността, а вече и нагласата да съчетава пазаруването с инвестирането. Това показват данни от непредставително собствено изследване на "24 часа". Анкетирани са три групи. В първата влязоха хора, в чиито домакинства за 1 година в последните три е влязъл поне

1 милион лева като доход. За сравнение избрахме две допълнителни групи. Едната на хора с годишен доход от 300 до 900 хил. лв. за последните 3 години. Втората - от хора по-близко до официално бедните - с доход от 30 хил до 50 хил. лв. "Непокритите" от изследването доходи са или гранични, т.е. не позволяват категорично отнасяне към определена група, или не толкова масови, защото ножицата е широка. Данните показаха интересни факти:

И в трите условни "кошници" има имоти. При заможните - поне три и нагоре, при втората група- най-често едно, до две. За 80% от хората от третата група недвижимата собственост е единствена. Поне една от къщите на заможните, а вече и при 40% от хората във втората сравнителна група поне един от имотите е в чужбина, докато хората от третата група бавно излизат от панелните комплекси. Ценовата разлика в притежаваната собственост е 5 - 8 пъти в полза на заможните. Същата разлика между средната и нискодоходната групи е до 2 пъти. Логично ма и други разлики- жилищата на заможните са с жива охрана, поне СОТ, гаражи, двор, басейн. Средният българин заменя панелката с апартамент, пак в блок, макар вече тухла, с гаражи и паркоместа. Хората с ниски доходи още живеят в жилища без екстри и паркират колата пред тях.

Анкетата показа любопитно съвпадение - над 40% и от трите изследвани групи изплащат ипотечен заем за имот. Но с различен размер - от 20 000 до

800 000 - 900 000 евро, колкото са къщите с екстри.

Данните от анкетата показаха и друга разлика при покупката на имот. 90% от заможните я разглеждат като инвестиция, т.е. като нещо, което след време ще бъде продадено или заменено. 50% от средната класа вече също планират бъдеща продажба, докато хората с по-скромни доходи приемат покупката като окончателна и я гледат като "мъртъв" актив.

По аналогичен начин богатите гледат и на покупката на картини, автомобили, злато, сребро, бижута. 25% от тях споделят, че следят пазара на имоти, котировките на златото, аукционите на картини и всеки момент могат да оценят в пари дори любимата си картина или наследствено бижу.

В 95% от домовете на богатите към пералнята, прахосмукачката, съдомиялната и друга техника, има и домашни помощници, установи проучването. Такива услуги вече ползват и 66% от средната класа, докато 100% от бедните обявяват, че такъв разход за тях е немислим. Интернетът, видеосистемите и климатиците са налице при 99% от заможните. Групата със средни доходи още определя част от тези вещи като лукс, въпреки че 77% ги притежават. "Единство" има при мобилните телефони - няма човек без поне един апарат. Разликите са в марките и честотата на смяната - при по-богатитетя зависи от модата, при хората със средни доходи - поне веднъж на 2 години, а бедните- само когато го изгубят, или се повреди.

80% от заможните споделят, че почиват поне 4 пъти годишно в екзотични дестинации. 60% от хората средна ръка веднъж, а 40% от тях - два пъти годишно. 80% от бедните съобщават, че посещават за кратко близки и роднини на село или по-малък град, а 20% признават, че почивката им е няколко дни около Коледа или Великден.

Съществени разлики има и в "употребата" на времето за почивка. По-заможните предпочитат голф, сафари, казина, рейдове с яхти или просто шопинг или кафе зад граница за уикенда. Все повече хора със средни доходи- 66%, също го правят, но до по - близки дестинации. За хората с ниски доходи, почивката още означава да съберат слънце на плажа, да поиграят карти, разходка или работа в градината.

Автомобилите у нас вече не са лукс. И в трите "кошници" има коли. Разликите са в броя, марката и класа, и в честотата, с която се сменят.

Заможните хора в българия имат средно по 3 коли, средната класа вече все по-често има поне две - 65% от анкетираните, а 49% от хората с ниски доходи обявяват по едно, най-често втора ръка возило. Любопитно единомислие при избора е, че двете по - високо доходни групи- заможни и средна класа ги предпочитат нови и на лизинг.

Естествено всички имат разходи за храна. Ценовата разлика при този разход е 10 пъти в полза на богатите. На въпрос "Колко пари оставяте при едно пазаруване" -

80% от заможните сочат 1500-2000 лв. Приблизително същият процент хора - 80-90% от останалите две групи посочват съответно 800-1300 лв. и 100-200 лв.

В двете "по-леки" натежават колбаси, пиле, олио, захар, брашно, плодове и зеленчуци. В тази на по-богатите- има зехтин, хайвер, сьомга, филета, шампанско, екзотични риби. Минералната вода при заможните задължително е вносна, за 50% от анкетираните средна ръка дори не е задължителна, а останалите пият минерална вода, ако си я наточат от извора. В по-леката кошничка любим плод се оказва пъпешът, а в по-тежката - ананасът и всякакви екзотики. Спагети и суши се появяват 10 пъти по-рядко от хората с по-ниски доходи в сравнение с по-богатите. 80% от хората с ниски доходи дори не познават вкуса им. Богатите предпочитат вносна тъмна бира в "четворка кутийки", а по-обикновените залагат на родни марки в шишета от по литър и половина. /24chasa.bg

CHF CHF 1 2.01778
GBP GBP 1 2.26558
RON RON 10 3.93084
TRY TRY 100 5.65362
USD USD 1 1.83957